Василь Хмельницький
Василь Хмельницький
5613

Василь Хмельницький

Василь Хмельницький: від зварювальника до мільйонера

Василь Хмельницький - Фото 1

Василь Хмельницький - непублічний, але дуже впливовий в Україні бізнесмен. Вважаючи за краще залишатися в тіні, він контролює десятки підприємств в різних сферах діяльності, які приносять йому мільйони доларів. Такого успіху олігархові вдалося досягти завдяки потрібним зв'язкам, політичному впливу і незаконним методам ведення бізнесу.

Біографія

Хмельницький Василь Іванович народився 10 вересня 1966 року в Казахстані. Виріс у бідній сім'ї тракториста і малярки. Відомий як український бізнесмен, мільйонер. Був народним депутатом України чотирьох скликань, перебував у Партії регіонів. Знаходиться в дружніх відносинах з екс-президентом Леонідом Кучмою.

Володів великим металургійним підприємством "Запоріжсталь". Заснував інвестиційну групу UFuture і фонд K.Fund. Побудував хай-тек містечко для айтішників Unit City.

Є мажоритарним власником "Київської інвестиційної групи" (КІГ), в яку в різний час входили найбільші столичні підприємства з постачання хліба, води і тепла ("Київхліб", "Київводоканал" і "Київгаз").

В одному з інтерв'ю Хмельницький заявив, що багато чого робить, але як підприємець точно не займається трьома речами: зброєю, наркотиками і бізнесом в Донецьку. Такі правила встановив для себе ще на початку 90-х, і строго їх дотримується, навіть якщо може заробити 1000%. Каже, в Донецькій і Луганській областях завжди було набагато більше криміналу, ніж в інших регіонах, ось і побоявся туди йти.

Сім'я

Бізнесмен перебуває у шлюбі вже вдруге. Перша дружина Оксана Хмельницька була домогосподаркою.

Не так давно Василь одружився знову. Цього разу його обраницею стала модель Зоя Литвин, яка за віком майже вдвічі молодша за нього.

Бувши студенткою магістратури Києво-Могилянської академії, вона народила чоловікові сина. Пізніше Хмельницький влаштував її в свою будівельну компанію UDP, де Зоя займалася ребрендингом і маркетингом. У нинішній час Литвин керує Новопечерською школою, яку побудувала компанія її чоловіка, а також очолює заснований нею освітній центр "Освіторія".

У бізнесмена двоє синів: Олександр 1993 року народження від першої дружини та Іван 2007 року народження - від другої.

Освіта

Після школи Хмельницький вступив до ПТУ, де отримав спеціальність слюсаря-зварювальника. На цьому його навчання і закінчилося. Лише через майже 20 років бізнесмен вирішив закінчити ВНЗ. Вибрав Київський національний університет ім.Т. Шевченка (юридичний факультет), з якого випустився в 2002 році.

Кар'єра

Політична діяльність

Після ПТУ Хмельницький пішов в армію. Повернувшись, працював газоелектрозварником. Попри те, що на початку його становлення у нього не було вищої освіти, з 1991 по 1998 рік він обіймав керівні посади в кількох комерційних підприємствах.

У 1998 році вперше став народним депутатом. У Верховну раду пройшов від Партії зелених, яку спонсорував разом зі своїм бізнес-партнером Андрієм Івановим. Входив в спеціальну Комісію по боротьбі з корупцією та ОЗГ.

У 2002-му знову отримав депутатський мандат на позачергових виборах в Мелітополі. Кількома місяцями раніше балотувався від політичної організації дружини тодішнього президента Леоніда Кучми "Жінки за майбутнє", яка, попри фінансування Хмельницького і Фірташа, не подолала прохідний бар'єр. У Раді IV скликання змінив кілька депутатських партій, при цьому всі вони входили в коло тодішнього президента, з яким бізнесмен і до сьогодні підтримує близькі стосунки.

У 2005-му (після "помаранчевої" революції) приєднався до БЮТ. Через 2 роки перейшов в коаліцію Партії регіонів, соціалістів і комуністів.

У 2007-му Хмельницький в четвертий раз став народним депутатом, пройшовши в Раду за списками "регіоналів".

Підприємницька діяльність

На початку 2000-х більшу частину доходу бізнесменові давало велике металургійне підприємство "Запоріжсталь", 33% якого він разом зі своїм партнером Андрієм Івановим придбав за 70 мільйонів доларів.

У 2003 році бізнесмени заснували компанію "Київська інвестиційна група" (КІГ), через яку займалися купівлею і продажем цінних паперів. Таким чином КІГ заволоділа частиною декількох стратегічно важливих київських підприємств - банку "Хрещатик", "Київенерго", "Київхліб", "Київгаз" і "Київмлин".

2007 рік був ознаменований заснуванням керуючого ЗАТ "Київ Інвестмент Груп". Особливість ЗАТ була в тому, що група вперше за історію свого існування оголила реальну структуру власності (до цього офіційними власниками КІГу були офшорні фірми). Як виявилося, Василь Хмельницький ділить інвестиційну корпорацію з Андрієм Івановим 80/20 відповідно.

У тому ж році підприємці продали 30% акцій металургійного комбінату "Запоріжсталь", які розділили між собою інші акціонери - Шнайдер і Шифрін (компанія "Midland Resources"), Дворецький і Сацький (компанія "Захід-Резерв").

А на початку 2015 року Хмельницький продає свій пакет акцій банку "Хрещатик" Іванову, а вже в першому кварталі наступного року Нацбанк оголошує підприємство банкрутом.

У нинішній час олігарх багато часу приділяє розвитку девелоперського бізнесу. Так, йому належить будівельна компанія UDP, яка займається реалізацією великих інфраструктурних проектів (наприклад, аеропорт "Київ", ТРЦ Ocean Plaza, елітні житлові комплекси і т.д.). Крім цього, бізнесмен володіє фармацевтичною компанією "Біофарма", медійною компанією "Star Media", рекламним агентством "РТМ" та іншими підприємствами в сфері ІТ, освіти, відновлюваної енергії, які Хмельницький об'єднав під єдиною структурою UFuture.

Василь Хмельницький - Фото 2
Василь Хмельницький - Фото 3
Василь Хмельницький - Фото 4
Василь Хмельницький - Фото 5

Компромат

Зв'язки

Найбільше Хмельницький пов'язаний зі своїм партнером Андрієм Івановим. Познайомилися в середині 90-х років в Санкт-Петербурзі. Тоді вони обидва працювали в компанії "Орімі" Дмитра Варварина, через якого прийшли в бізнес.

Приїхавши в Україну, на гроші пітерських мільйонерів придбали "Запоріжсталь", яка довгі роки була їх основним джерелом доходу, а також пройшли в парламент. Говорять, отримані гроші вони так і не повернули своїм російським партнерам.

Вже тут вели бізнес-справи з відомим мільярдером Дмитром Фірташем, а також були пов'язані з Костянтином Жеваго, який програв Хмельницькому держпідприємство з виготовлення бактеріальних препаратів.

У 2007 році фінансував передвиборчу кампанію блоку Володимира Литвина, за списками якого провів в Раду багатьох "своїх" людей.

Перебуваючи в складі Партії регіонів, бізнесмен завжди був в хороших відносинах з Віктором Януковичем. Крім того, підтримував тісний зв'язок з Леонідом Черновецьким, а також входив у близьке оточення Леоніда Кучми.

Політичні блукання

Василя Хмельницького небезпідставно вважають одним із найбільших власників нерухомості в Києві. Подейкують, що він за весь час своєї діяльності привласнив половину міста. Такі припущення базуються на тому, що бізнесмен скуповував земельні ділянки за будь-якої влади, чи то за Кучми, Ющенка, Януковича, чи то за Порошенка. Крім того, у Верховній Раді Хмельницький змінив десятки політсил, тихо просидівши там близько шістнадцяти років.

Політика ніколи не була цікава олігарху. При цьому він завжди крутився в політичних колах та намагався зайняти місце в парламенті, щоб лобіювати інтереси свого бізнесу. 

Так, у 2002-му підприємець проплатив передвиборчі програми відразу двох партій Людмили Кучми: “Партії Зелених”, членом якої на той момент був, та “Жінки за майбутнє”. Це й не дивно, адже у свій час президентська сім’я надала йому значну допомогу в питаннях приватизації. Як би там не було, жодна з цих партій не пройшла в парламент, тож Хмельницькому довелося балотуватися самостійно по виборчому округу в Запорізькій області. Подейкують, для того, щоб бізнесмен зміг подати свою кандидатуру, шляхом махінацій були організовані повторні вибори.

У 2002-2006 роках олігарх переходив від однієї політсили до іншої. Залишивши фракцію “Народовладдя”, став членом партії “Народний вибір”, потім приєднався до “Союзу”, а після - до Блоку Юлії Тимошенко. Під час виборів 2006 року Василь Хмельницький балотувався за списками БЮТ, однак після створення коаліції ПР-КПУ-СПУ перебіг до неї, захопивши з собою ще декількох таких перебіжчиків. Уже через рік на дострокових виборах 2007-го бізнесмен подав свою кандидатуру на посаду народного депутата від Партії регіонів (№ 100 у виборчому списку). Примітно, що у 2012 році новоспечений “регіонал” вже йшов 37-м у списку.

З початком революційних подій Хмельницький зрозумів, що Партія регіонів - це корабель, який тоне, тому у лютому 2014 року вийшов з партії та приєднався до новоствореної депутатської групи “Суверенна європейська Україна”, виступаючи вже за євроінтеграцію.

Фінансування з Росії

Відомо, що “Київська інвестиційна група” під керівництвом Василя Хмельницького та партнерів вкладала кошти не лише в металургію та нерухомість, але й у банківську справу. Так, у свій час олігарх був власником трьох установ: банку “Національні інвестиції”, “Реал-банку” і банку “Хрещатик”. Причому “Хрещатик” довгий час був головним гаманцем КІГ. 

Крім нього бізнес Василя Хмельницького активно фінансував російський “Сбербанк”. Так, у 2007-2008 роках його керівництво виділило будівельній компанії олігарха кредит на сумму 250 мільйонів доларів. І, попри те, що через кризу бізнесмен повернув лише 175 мільйонів, російські банкіри продовжили кредитувати проєкти Хмельницького. 

За словами забудовника, такі привілеї він отримав завдяки близьким відносинам з головою “Ощадбанку” Германом Грефом, який тісно співпрацює з Володимиром Путіним.

Перші офшори

Іванов і Хмельницький свого часу одні з перших реєстрували в прибалтійських країнах офшорні фірми, через які нелегально виводили за кордон приватні і державні українські компанії. За даними ЗМІ, для реалізації злочинних фінансових схем вони заганяли своїх партнерів у борги, після чого банкрутували їх підприємства і віджимали активи. Звичайно ж, для безперешкодного здійснення рейдерських операцій підкуповували суддів, які в разі розгляду приймали рішення на їхню користь.

Банкрутство банку "Хрещатик"

У квітні 2016 року кияни дізналися сумну новину про те, що Нацбанк визнав КБ "Хрещатик" неплатоспроможним. Багато хто щиро здивувалися цьому, адже всі знають, що завдяки так званому "золотому дну" довести до банкрутства комунальну фінансову установу досить складно.

Проте, за даними правоохоронних органів незадовго до оголошення "Хрещатика" банкрутом з нього було виведено 2,3 мільярда гривень, які пішли на підконтрольні КІГ фірми.

В цей час ним володіли Андрій Іванов (37,44%), якому Василь Хмельницький незадовго до банкрутства продав свій пакет акцій в банку, мерія Києва (25%) і бізнесмен Микола Солдатенко (20,3%).

Після рішення НБУ ліквідувати столичний банк він виявився в Фонді гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО). Тоді на балансі банку було 8 мільярдів гривень. Фонд виплатив клієнтам з депозитами до 200 тисяч гривень 2,8 мільярда. Ще 6,2 мільярда гривень планувалося повернути клієнтам з більш великими внесками після продажу кредитів, приміщень та інших цінностей підприємства.

Однак виявилося, що більшість кредитів - фіктивні, тобто ніхто їх не повертав і повертати не збирався. Фіктивним було і їх заставне майно. Крім цього, фонд чекав ще один сюрприз: майже всі цінні папери банку не мали насправді ніякої цінності (були "сміттєвими").

Таким чином, не залишивши після себе майже нічого, екс-власники банку "кинули" своїх вкладників на мільярди гривень. При цьому, Хмельницький в одному зі своїх інтерв'ю заявив, що також втратив певну суму грошей, розміщену на рахунку банку, і зробив вигляд, що якщо б знав про гарантовані виплати, то скористався б ними. У нинішній час слідство у справі банкрутства "Хрещатика" триває.

Розкішне життя мільйонера

У 2013 році кореспонденти зняли бізнесмена і народного депутата від Партії регіонів Василя Хмельницького, який прилетів на власному вертольоті за 5 мільйонів доларів у свої апартаменти.

Як повідомили журналісти, мільйонер незаконно привласнив собі пансіонат Зелений берег і прилеглий до нього пляж, а також збудував на приморській території площею 1,6 гектара величезний особняк, в якому живе під час відпочинку і приймає впливових гостей.

Цікаво, що незаконно зведений навколо шикарних апартаментів олігарха паркан перекрив одеситам доступ до пляжу, і той автоматично став особистою власністю бізнесмена. Саме цю огорожу свого часу почав зносити Михайло Саакашвілі, який був обурений таким нахабством депутата.

Статки і джерела доходів

Василь Хмельницький входить в топ-100 найбагатших жителів України з 2011 року. Тоді журнал "Кореспондент" оцінив його статки у майже 290 мільйонів доларів, віддавши йому 42 місце в "Золотій сотні". Видання "Фокус" оцінило капітали бізнесмена в понад 1 мільярд доларів, розмістивши його на 18 місці в своєму рейтингу українських багатіїв.

У 2013 році олігарх розпоряджався майже 900 мільйонами доларів за версією журналу "Фокус" і займав 21 місце в його рейтингу. У тому ж році бізнес-видання "Форбс" оцінило капітали Хмельницького в 333 мільйони доларів, віддавши йому 29 місце в списку найбагатших українців.

У нинішній час основним джерелом доходів бізнесмена є "Київська інвестиційна група", яка контролює десятки комерційних структур і активно інвестує в землю, девелопмент, виробництво скла, фармацевтику, нерухомість, медіа, ІТ і т.д.

Василь Хмельницький - Фото 6
Згадки про персону