Стільське городище: древня столиця Білих хорватів і "Хоббітон" Львівщини
Стільське городище: древня столиця Білих хорватів і "Хоббітон" Львівщини

Стільське городище: древня столиця Білих хорватів і "Хоббітон" Львівщини

Це місце вважають залишками давньої столиці білих хорватів – слов'янського племені, що проживало на цих землях у VII–X століттях. Завдяки своїй історичній та культурній цінності городище привертає увагу дослідників і туристів, а мальовничі краєвиди, подібні до фантазійних пейзажів у стилі "Володаря перснів", дали йому неофіційну назву "Хоббітон".

"Еспресо.Захід" розповість про те, як виникло це середньовічне городище, чим воно унікальне та чому руйнується.  

Виникнення та історія Стільського городища 

Стільське городище: древня столиця Білих хорватів і "Хоббітон" Львівщини - Фото 1

Археологічні дослідження показують, що Стільське городище виникло у VII столітті й досягло свого розквіту у IX–X століттях. 

Воно було частиною державного утворення слов’янського племені білих хорватів, яке мало свої городища і в інших куточках заходу України. Але Стільське серед них найбільше. Адже городище займало площу близько 250 гектарів загальною протяжністю 10 кілометрів, а це як 250 футбольних полів! Відповідно, воно було одним із найбільших фортифікаційних комплексів тогочасної Європи.

Комплекс включав укріплення з валами, ровами та дерев'яними спорудами. Його центром була резиденція князя, оточена житловими та господарськими будівлями.  

Стільське городище було важливим торгівельним, культурним і релігійним осередком, а його стратегічне розташування забезпечувало контроль над шляхами, що з'єднували різні частини Центрально-Східної Європи. Місто населяло близько 45 тисяч мешканців і, за припущенням дослідника Ореста Корчинського, воно було столицею держави до 933 року. 

Після приєднання земель білих хорватів до Київської Русі у Х столітті значення городища поступово зменшилося. Наприкінці століття місто почало занепадати, ймовірно, через внутрішні конфлікти та зовнішні загрози. Внаслідок монгольських походів і різних воєнних дій до XIV століття Стільське городище остаточно зникає з історичних радів.

Про фінальні дні великого міста розповідає один з місцевих переказів. Ця історія каже, що на горі над селом Стільсько колись існувало велике місто – столиця князівства. Його міцні стіни витримували численні облоги. Одного разу вороже військо, вдаючи відступ із запаленими смолоскипами, виманило жителів, які відчинили ворота. Схований загін ворогів увірвався в місто, підпалив його, а пожежа стала сигналом для повернення основних сил. Місто згоріло вщент, а уцілілі мешканці переселилися в долину річки Колодниці, заснувавши село Стольсько (Стільсько) на згадку про знищену столицю.

У мові місцевих збереглися назви частин давнього міста: "Золоті Ворота", "Залізна Брама", "Княжа Криниця", "Коморище", "Химина долина" тощо.

Чим цікаве городище

Стільське городище: древня столиця Білих хорватів і "Хоббітон" Львівщини - Фото 2

Розкопки в Стільському городищі почалися в 1980 році і тривали майже два десятиліття. Археологам вдалося розшукати одну з головних доріг, яка вела в місто. Вона була викладена з бруківки та називалася "Біла дорога". Вчені виявили десятки будинків, садиб і ремісничих будівель.

Та однією з найцікавіших рис Стільського городища є численні печерні комплекси, вирізані в скелях. Ці печери використовувалися як житлові, культові та господарські приміщення. Їхня форма й розташування нагадують домівки гобітів із творів Джона Рональда Руела Толкіна.

Культурний світ білих хорватів ґрунтувався на язичництві. Тому археологи також знайшли 10 язичницьких капищ і Диравець – ритуальний камінь, який розташовувався в центрі поселення і використовувався як підставка під статуетку ідола. До ритуальної площі з Диравцем вели сім паралельних тунелів з усіх кінців міста.

На території городища також знайдено залишки оборонних споруд, різних культових каменів, кераміки, прикрас та інших артефактів. Ці знахідки допомагають краще зрозуміти побут і культуру білих хорватів.

Стільське городище: древня столиця Білих хорватів і "Хоббітон" Львівщини - Фото 3

Загалом городище розташоване серед мальовничих лісів, пагорбів і долин, що створює незабутню атмосферу для туристів і дослідників.

А місцеві легенди кажуть, що основна частина Стільського городища розташована глибоко під землею. Археологи під час розкопок справді виявили безліч лабіринтів, які за своєю будовою схожі на справу рук людини, а не сил природи. Вважається, що в підземних ходах могли бути храми, усипальниці духовенства і феодальної знаті. Тому для майбутніх дослідників цього місця є ще багато роботи. Зокрема, у 2023 році після багатьох років перерви були проведені археологічні розкопки, під час яких виявили чимало цінних знахідок. 

Популяризація городища та руйнування внаслідок дій місцевих жителів

Стільське городище: древня столиця Білих хорватів і "Хоббітон" Львівщини - Фото 4

У 2001 році Стільське городище внесли до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Однак лише у 2015-му рішенням Львівської обласної ради був створений історико-культурний заповідник "Стільське городище". 

Попри нібито захист держави, історичне середовище городища зазнає руйнувань через незаконні будівельні роботи. Наприклад, у 2020 році увагу всією України привернуло спорудження місцевими гіпсової фігури Матері Божої без відповідних дозвільних документів, що пошкодило автентичний вигляд пам’ятки. Також місцеві мешканці у скелях городища облаштували погреби для зберігання овочів. 

Та попри це, Стільське городище поступово стає все популярнішим завдяки зусиллям істориків та ентузіастів. У мирний час тут проводили фестивалі та медіапроєкти. Городище згадують у туристичних путівниках і відеороликах. Окремі блогери називають його "Хоббітоном" завдяки схожості печер із вигаданими домівками гобітів, щоб ще більше привернути увагу туристів. 

На сьогодні Стільське городище є пам'яткою національного значення, проте потребує подальших досліджень і реставраційних робіт. Завдяки своїй багатій історії, культурній цінності та мальовничим пейзажам, воно має великий потенціал для розвитку туризму. Активісти й археологи сподіваються, що колись "Хоббітон" Львівщини стане одним із найбільш відвідуваних місць заходу України.

Читайте також:Найбільша фортеця Львівщини: таємниці та легенди занедбаного Старосільського замку



Источник материала
loader