Оаза на місці Каховського водосховища може ховати «токсичну бомбу»
Оаза на місці Каховського водосховища може ховати «токсичну бомбу»

Оаза на місці Каховського водосховища може ховати «токсичну бомбу»

Оаза на місці Каховського водосховища може ховати «токсичну бомбу» - Фото 1

У той час, як територія на місці висохлого внаслідок катастрофи Каховського водосховища заростає й перетворюється на луг, вона лишається забрудненою токсичними речовинами, йдеться у статті, опублікованій цієї весни в журналі Science, повідомляє The Guardian.

Роками у воду потрапляли важкі метали з розташованих за течією промислових підприємств та інші забрудники. Вони осідали на дні водосховища, утворюючи величезну губку. За словами фахівчині з прісноводної екології Олександри Шумілової, провідної авторки дослідження, загальний обсяг осаду сягав приблизно 1,5 кубічних кілометра.

Після підриву дамби росіянами у червні 2023 року й осушення водосховища значна кількість забрудників розлилася ширшою територією — важкі метали могли потрапити у джерела води, ґрунт, поглинатися рослинами. Навіть якщо йдеться про відносно невеликі дози, вплив таких речовин можна порівняти з поступовим накопиченням радіації.

Оаза на місці Каховського водосховища може ховати «токсичну бомбу» - Фото 2

При цьому наразі невідомо, як забрудники переносяться всередині харчового ланцюга конкретно в цій зоні — поки що проводити там систематичні дослідження небезпечно.


У статті рознесений водою токсичний осад порівнюється з бомбою уповільненої дії.

Забруднення, втім, не заважає природному відновленню — як це сталося у випадку Чорнобильської катастрофи. Вчені вважають, що протягом п’яти років відновиться 80% функцій екосистеми, втрачених через будівництво дамби.

  • #Екологія
  • #Каховська ГЕС

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Джерело матеріала
loader