Що не можна забороняти дитині: інструкція для батьків
Що не можна забороняти дитині: інструкція для батьків

Що не можна забороняти дитині: інструкція для батьків

Батьки через безліч справ не завжди можуть приділити багато часу дитині, відмахуючись словами "не можна" або "припини". Так, є речі, які потрібно забороняти дитині, але не все, бо так малеча пізнає світ.

Експерти запевняють, що необхідно забороняти дитині грати з небезпечними предметами та вибігати на проїжджу частину, але є речі, які зовсім не обов'язково не дозволяти дитині. Тому, щоб дитина виросла самостійною та рішучою, видання "Перший" опублікувало список речей, чого не можна забороняти малюкам.

Що не можна забороняти дитині

  • Вищати, кричати, бігати і стрибати по будинку

Дитина має вільно та активно висловлювати свої емоції. Адже для неї це і гра, і спосіб розслабитися і виплеснути енергію. Тому не намагайтеся переробити ваше чадо, вдома дозвольте бути дитині такою, якою вона є. Але потрібно не забувати пояснювати дитині, як варто поводитися на вулиці, в гостях чи буде-де інше.

  • Їсти самостійно

Дитина має самостійно навчитися тримати ложку, донести, не проливши, їжу до рота. Але це вимагає багато сил і терпіння. Натомість батьки, забороняючи їсти самостійно, не дітьки позбавляють дитину навичок зосередженості, але і можливості відчути впевненість у своїх силах – "я можу сам". Так, без брудного одягу не обійтися, але хіба це може зрівнятися зі стараннями малюка?

Дитина їсть
Дозволяйте дитині їсти самостійно / Фото Gleauty

  • Грати з водою

Часто батьки переживають, що діти влаштують потоп вдома, тому забороняють ратися з водою. Але це не велика небезпека. Обов’язково поясніть дитині зону, в якій вона може гратися:переливати воду чи плескатися. І обов’язково проконтролювати цей процес: візьміть різні ємності, ложки і приєжднайтеся до пізнавальної гри. Це точно захопить вашого малюка надовго, адже ігри з водою – це невичерпне джерело знання і радості.

  • Дивитися мультики

Для дитини, особливо яка відвідує дитячий садок, дуже важливо бути в курсі того, про що говорять однолітки. А для них події чергової серії мультику – це щоденні новини. Тож заборона дивитися їх можуть спровокувати в дитині замкнутість.

Так, батьки повинні підібрати ті мультфільми, які вони вважають прийнятними. І дивіться їх разом з дитиною, обговорюйте і розповідайте приклади з життя.

  • Допомагати батькам

Так, батьки часто роблять за дітей багато речей, бо це швидше і легше. Але з часом дитина починає лінуватися і нічого не хоче робити. Експерти стверджують, що малюкові важливо відчувати себе потрібним. Ви тільки гляньте, як захоплено дитина допомагає діставати білизну з пральної машинки, поливати квіти або мити свій столик.

Також важливо отримати похвалу від мами чи тата і знати, що від нього теж багато що залежить. Тому завжди кличте дитину на допомогу, виділіть їй декілька легких лоя її віку обов’язків і частіше говоріть, що ви без неї не можете впоратися.

  • Малювати самій

Батьик не завжди дозволяють малечі малювати фарбами, бо вона забруднить одяг, помалює стіни тощо. Але це легко виправити. А творчість – особливо малювання – не просто розвиває уяву, а допомагає дітям виплеснути емоції в найправильнішій формі. Тому малюйте разом і розгадуйте стан малюка через його малюнки.

Дитина малює
Дозволяйте дитині розвивати фантазію, як вона хоче / Фото visnyk.zp

  • Лазити по спортивним майданчикам на вулиці

На дитячому майданчику батьки говорять лише "впадеш", "забруднишся", “не лізь” тощо. Але ж набагато простіше навчити дитину правильно залазити по сходах чи з’їжджати з гірки, ніж постійно зупиняти. Адже малі діти нічого не бояться та сповнені енергії і сил, і повірте, що рано чи пізно ваш малюк все-таки залізе на заблронені конструкції на майданчику. Чи не краще попередити неприємні результати?

  • Торкатися чи розглядати речі, які можуть зламатися

Якщо якась річ не є небезпечною – дозвольте дитині її розглядати та не лайте дитину, якщо вона раптом щось зламає. Адже діти завжди хочуть знайти істину і розібрати цікаву річ до деталей. Дитині потрібно помацати якусь річ, тому просто дозвольте їй це і побачите, що після вашої розповіді вона сама поставить предмет на місце.

  • Висловлювати свою думку

Батьки мають розуміти, що дитина – це повноцінна особистість зі своїми думками, бажаннями і примхами. Тож, розмовляйте з ним на рівних, не лінуйтеся пояснювати і постійно спілкуватися, прислухайтеся до вашого малюка, і побачите, як швидко ви опинитеся на одній хвилі.

  • Розповідати небилиці

Не можна забороняти дитині розповідати байки чи вигадані розповіді. Вигадки – дуже важлива частина розвитку малечі, яка дозволяє розвиватися її правій півкулі, що відповідає за функції творчості, пам’яті, інтуїцію та емоції. Тому підтримайте розповідь дитини та проявіть щирий інтерес до цього.

Дитина розмовляє
​Слухайте власні історії дітей / Фото Unsplash

Проте часом дітям таки потрібно дещо забороняти. Видання Освіторія поділилася порадами, я правильно щось забороняти дітям.

Як правильно забороняти щось дітям

Чи можна виховувати дитину без заборон і обмежень? Якщо батьки не вводять заборон, замовчують помилки малечі й не дають їх виправити, то так вони виховують "кумирів родини", яким усе дозволено, все прощається та немає наслідків. Такі діти згодом стають занадто самовпевненими.

Розумні заборони йдуть на користь дитині. Які ж поради можуть бути щодо них?

  • Заборони не можуть слугувати тільки інтересам батьків

Батьки певною мірою мають слідувати за дитиною в її бажаннях, настрої і захопленнях. Адже заборона щось активно робити, грати, шуміти, коли батьки хочуть тиші та спокою, - це не виховання, а шкода. В підсумку, щоб не заважати батькам, діти "підсаджуються" на комп’ютерні ігри та бездумний перегляд фільмів.

  • Заборон не може бути занадто багато

Ви можете заборонити дитині ноутбук та смартфон, дозволяти гуляти без дорослих тощо, однак такі заборони лише розпалюють бажання. Так, дитина із сильним темпераментом у підлітковому віці хотітиме порушити відразу всі батьківські заборони. Тож, коли йдеться про дійсно ризиковані речі (алкоголь, куріння, наркотики), треба не забороняти, а навчати протистояти спокусі.

  • Заборони слід доступно пояснювати

Є певні заборони чи правила, які маленька дитина не може зрозуміти. Але варто повторювати спрощені пояснення, з віком дитина все зрозуміє. До певних правил слід просто «дорости». І маленькій дитині, і підлітку пояснювати варто один-два рази.

Теги по теме
Дети Психология Семья Мария Бондарь
Источник материала
loader
loader