Печерський районний суд Києва у середу, 2 вересня, задовольнив позов компаній братів Суркісів до "ПриватБанку" про порядок виконання рішення суду від 2017 року про зобов'язання банку обслуговувати їхні депозити, заборгованість за якими позивачі оцінюють у майже 10 млрд грн (350 млн дол.).
Про це повідомив юрист банку Андрій Пожидаєв під час брифінгу за результатом судового засідання.
За його словами, "ПриватБанк" не збирається виплачувати 350 мільйонів доларів на користь офшорних компаній, але Державна виконавча служба може стягнути їх за запитом іншої сторони.
Він додав, що "завтра ми прокинемося в новій реальності".
Що кажуть в уряді?
Міністерство фінансів не погоджується з цим та готує апеляційну скаргу.
"Ухвалене 2 вересня рішення Печерського суду за головуванням судді Вовка С.В. про порядок примусового виконання ухвали про забезпечення спірного позову компаній братів Суркісів про обслуговування депозитів, конвертованих у капітал банку під час націоналізації, направлене на фактичне стягнення з банку майже 10 млрд грн (350 млн дол.) та ухвалено з порушенням норм процесуального законодавства", - заявили у міністерстві.
"Уряд не погоджується з відповідною ухвалою суду та оскаржить її в апеляційному суді. Зараз ми чекаємо на повний текст рішення, щоб сформувати юридичну позицію для апеляції. Ми вважаємо, що рішення Печерського суду прийнято з порушенням норм процесуального законодавства, без розгляду справи по суті. Кабінет міністрів продовжить співпрацю з "ПриватБанком" та Національним банком для захисту інтересів держави та всіх українців", - заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
Він додав, що рішення суду не стосується питання націоналізації "ПриватБанку".
"ПриватБанк" є державним банком і невід'ємною частиною стабільної та прозорої банківської системи", - зауважив Шмигаль.
Міністр юстиції Денис Малюська назвав це рішення суду "найбільшим зашкваром в історії судової влади України". Він зазначив, що компанії-позивачі та їхні власники будуть поширювати інформацію про те, що правда за ними, що у них відібрали гроші, однак це, за словами міністра, "маніпуляція".
"Ключове інше – суд без розгляду справи по суті стягнув мільярди гривень з державного банку. Без встановлення того, чи дійсно ці кошти "ПриватБанк" винен. Без встановлення того, чи не спливла давність. Без встановлення будь-яких фактів у справі. Впевнений, справедливість у справі буде відновлена. Але як після цього відновлювати довіру до судів?" - сказав він.
Позиція НБУ
Водночас у Національному банку України заявили, що продовжать захищати законність рішень про націоналізацію "ПриватБанку" та докладуть всіх зусиль для того, щоб "зберегти фінансову стабільність і не допустити втрати коштів платників податків".
"Ми вважаємо, що рішення про конвертацію коштів, пов’язаних з ексвласниками осіб у "ПриватБанку" у 2016 році (bail-in) було справедливим і адекватним, з огляду на витрачені державою кошти для порятунку "ПриватБанку" та фінансової системи. Сьогодні "Приватбанк" є частиною стабільної та прозорої банківської системи. З моменту набуття права власності на акції банку державою, цей банк підкріпив свою інноваційність і зручність сервісів надійністю та ефективним корпоративним управлінням", - йдеться у повідомленні.
Нагадаємо, ця справа тягнеться від 2016 року, коли був націоналізований "ПриватБанк", а Національний банк України визнав, що Суркіси пов'язані з цією установою. Відтоді родина оскаржує це рішення у судах і прагне розморозити чверть мільярда доларів – це кошти, які були на депозитних рахунках компаній, пов’язаних з братами Ігорем та Григорієм Суркісами.