Державне космічне агентство України уклало угоду про співпрацю із програмою "Артеміда", в рамках якої відбуватиметься освоєння Місяця, Марсу, комет та астероїдів. Про це повідомляє прес-служба Держкосмосу України.
Україна стала дев'ятою державою-підписантом Домовленостей, яка приєдналася до цієї програми NASA.
"Україна має всі науково-технічні можливості і досвід, які дозволяють їй стати одним із вагомих партнерів НАСА під час реалізації програми "Артеміда", – наголосили у Держкосмосі.
Домовленості базуються на ряді принципів, якими керуватимуться країни:
- Прозорість: задля уникнення непорозумінь та конфліктів підписанти мають здійснювати свою діяльність прозоро;
- Сумісність: країни-учасниці програми будуть прагнути підтримувати сумісність систем для підвищення їхньої безпеки та стабільності;
- Екстрена допомога: підписанти зобов'язуються надавати допомогу особам, які постраждали в рамках реалізації програми;
- Поширення наукових даних: всі отримані в рамках програми наукові дані мають бути оприлюдненими;
- Космічні ресурси: країни-учасниці мають здійснювати видобуток ресурсів відповідно до Договору з космосу;
- Реєстрація космічних об'єктів: всі країни-учасниці мають бути учасницею Конвенції про реєстрацію;
- Деконфліктизація діяльності: підписанти зобов'язуються запобігати шкідливому втручанню та підтримувати принцип належної уваги.
Окрім цього, підписанти зобов'язані планувати безпечне захоронення сміття, зберігати космічну спадщину та здійснювати усі заходи в мирних цілях.
"Це важливо для України, бо ми зможемо реалізувати свої власні проекти у партнерстві з провідними космічними агенціями світу. Це логічний крок в продовження того, що ми же вступили до Moon Village Association. Українські проекти вперше стали частиною глобального сценарію освоєння Місяця від ISECG, і логічно, що ми далі хочемо реалізовувати наш потенціал в рамках програми "Артеміда", – зазначив голова Держкосмосу України Володимир Усов.
Нагадаємо, "Угоди Артеміди" уклали 8 країн: США, Великобританія, Італія, Канада, Австралія, Японія, Об'єднані Арабські Емірати і Люксембург.