2 лютого Президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБОУ від 2 лютого 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)». Воно передбачає запровадження санкцій проти народного депутата України Тараса Козака та компаній, які володіють ліцензіями телеканалів «групи Медведчука» — «112 Україна», NewsOne і ZIK. Санкції запроваджені на п’ять років.
Вони передбачають:
- блокування активів — тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном;
- обмеження торговельних операцій;
- обмеження, часткове чи повне припинення транзиту ресурсів, польотів та перевезень територією України;
- запобігання виведенню капіталів за межі України;
- зупинення виконання економічних та фінансових зобов'язань;
- анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності;
- повна або часткова заборона вчинення правочинів щодо цінних паперів, емітентами яких є особи, до яких застосовано санкції згідно з цим Законом;
- припинення видачі дозволів, ліцензій на ввезення в Україну з іноземної держави чи вивезення з України валютних цінностей та обмеження видачі готівки за платіжними картками, емітованими резидентами іноземної держави;
- заборона передання технологій, прав на об'єкти права інтелектуальної власності»
За законом, санкції можна застосовувати до «іноземної держави, іноземної юридичної особи, юридичної особи, яка знаходиться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи-нерезидента, іноземців, осіб без громадянства, а також суб’єктів, які здійснюють терористичну діяльність».
2 лютого «Українська правда» в телеграм-каналі повідомила, що опитала членів Ради національної безпеки і оборони: «переконують, що Закон дозволяє запроваджувати санкції проти громадян України. Їх можливо буде оскаржити, але це буде досить проблематична процедура».
19 членів ради 17 проголосували «за» санкції, один був відсутній, ще один утримався. Неназвані члени Ради повідомили, що утримався від голосування спікер парламенту Дмитро Разумков.
Згодом голова Верховної Ради підтвердив, що не голосував за введення санкцій. Він вважає, що відповідальних за співпрацю з РФ та фінансування тероризму мають карати згідно з законодавством. Натомість санкції, на його думку, запроваджують проти осіб, яких не можуть притягнути до відповідальності перед українським судом.
О 23 годині 2 лютого на телеканалах «групи Медведчука» анонсували спецефір, присвячений «закриттю каналів», під час цього ефіру ведуча Діана Панченко заявила, що павільйон, де відбувається зйомка, заблокували начебто на вимогу міністра Ткаченка. Але журналіст Богдан Кутєпов, прибувший на місце, жодного блокування не виявив.
У ніч з 2 на 3 лютого провайдери один за одним почали відключати канали.
Власник медіахолдингу «Новини» Тарас Козак назвав дії РНБО незаконними, а рішення про санкції актом цензури.
У заяві каналів групи «Медведчука», що з’явилась на сайті «112 Україна», рішення РНБО назвали «решением об уничтожении трех оппозиционных телеканалов» та «политической расправой над неугодными СМИ». Канали, йдеться в заяві, «намерены бороться за свое право вещать для украинцев, доносить правду до граждан и быть в эфире». Однак автори заяви не уточнили, про які методи боротьби йдеться.
За даними Zn.ua, підставою для запровадження санкцій проти Тараса Козака та каналів стало розслідування спецслужб України, яким встановили, що схеми з поставками вугілля з окупованих районів Донецької та Луганської областей сприяють фінансуванню тероризму. «Українська правда», своєю чергою, повідомила, що компанія «Торговый дом "Донские угли"», яка працює в окупованих районах Луганської області, фінансує телеканали «групи Медведчука».
3 лютого президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна підтримує свободу слова, а заборону телеканалів «112 України», NewsOne і ZIK назвав боротьбою в інформаційній війні за правду та європейські цінності.
Тоді ж Голова Служби безпеки України Іван Баканов повідомив, що санкції проти телеканалів «групи Медведчука» — це послідовний крок влади в боротьбі з російською гібридною агресією. Він уточнив, що Верховна Рада та СБУ надали РНБО рекомендації щодо запровадження цих санкцій.
А секретар Ради національної безпеки та оборони України Олександр Данилов заявив, що в Україні працює багато антиукраїнських телеканалів і РНБО буде вводити санкції щодо них після отримання відповідних документів. Він уточнив, що частина документів про фінансування телеканалів «112 Україна», NewsOne і ZIK та інших, засекречена.
Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков сказав, що надані Службою безпеки України матеріали, які лягли в основу рішення РНБО про санкції, є цілком достатніми та вичерпними. Його радник Зорян Шкіряк розповів, що МВС отримує інформація про можливі силові провокації, розпалювання ворожнечі та громадянські протистояння через блокування телеканалів. Відомство застерегло ймовірних ініціаторів та організаторів цих провокацій.
3 лютого стало відомо, що Міністерство культури та інформаційної політики направить до компанії YouTube запит з проханням заблокувати сторінки телеканалів.
Ввечері 3 лютого президент Володимир Зеленський зустрівся з керівниками каналів ICTV, «Інтер», «1+1», «Україна», щоб обговорити рішення РНБО про санкції. За його словами, це рішення «має чітке обґрунтування у зв’язку з фінансуванням з Росії та співпрацею з терористичними організаціями». Учасники зустрічі дійшли згоди, що запроваджені санкції є інструментом глобальної боротьби з дезінформацією та не мають нічого спільного з питанням свободи слова та незалежності ЗМІ.
Президент також обговорив рішення РНБО з послами країн «Великої сімки» та Європейського Союзу в Україні.
Громадські організації та представники експертного співтовариства у спільній заяві пояснили, що санкції проти телеканалів «групи Медведчука» не становлять загрози свободі слова, адже ці канали є інструментами іноземного впливу та становлять системну загрозу інформаційній безпеці України. Рада з питань свободи слова та захисту журналістів при президентові України не вбачає у санкціях загрози свободі слова, але закликає СБУ роз’яснити підстави. Посольство США в Україні підтримало рішення України запровадити санкції проти «112 Україна», NewsOne та ZIK. Голова Представництва України при Європейському Союзі Микола Точицький заявив, що в ЄС в неофіційній реакції схвалюють запроваджені РНБО санкції.