Оновлення Угоди про асоціацію, лібералізація торгівлі і доступ до вакцин: про що домовилися Україна і ЄС у Брюсселі
Оновлення Угоди про асоціацію, лібералізація торгівлі і доступ до вакцин: про що домовилися Україна і ЄС у Брюсселі

Оновлення Угоди про асоціацію, лібералізація торгівлі і доступ до вакцин: про що домовилися Україна і ЄС у Брюсселі

У четвер, 11 лютого, Євросоюз і Україна провели сьому Раду асоціації (РА). Попри локдаун вона відбувалася наживо у Брюсселі за участю глави дипломатії ЄС Жозепа Борелля і прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля. 

На сайті урядового порталу з'явилася спільна заява України і ЄС за результатами засідання.

Важливим результатом засідання у Брюсселі можна вважати початок проведення оцінки досягнень цілей Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Така оцінка потрібна для оновлення цього документа.

"Рада асоціації підтвердила наміри України та ЄС просувати вперед всебічний перегляд досягнення цілей Угоди, як це передбачено у статті 481. У якості першого кроку кожна сторона проводить внутрішню оцінку з метою презентації результатів на Саміті Україна-ЄС у 2021 році".

Також були підтверджені зобов’язання України та ЄС почати консультації щодо подальшого перегляду лібералізації торгівлі товарами в межах поглибленої і всеохопної зони вільної торгівлі (ПВЗВТ), відповідно до статті 29 Угоди про асоціацію. Рада асоціації підкреслила необхідність посилювати спільну роботу над подальшим спрощенням торгівлі.

ЄС підтвердив свою готовність допомогти Україні отримати ранній доступ до вакцин та підтримати кампанію вакцинації через регіональний проєкт із Всесвітньою організацією охорони здоров'я, започаткований сьогодні. Рада асоціації очікує на відновлення звичних можливостей для подорожей наших громадян, щойно це дозволять епідемічні умови.

Була підтверджена життєва важливість всеохоплюючої судової реформи. У зв’язку з рішеннями Конституційного суду України ЄС високо оцінив зобов’язання України повністю відновити систему електронного декларування активів та наголосив на важливості ухвалення стримуючих санкцій. ЄС також звернув увагу на потребу надійних перевірок доброчесності суддів.

Брюссель знову підтвердив свою непохитну підтримку та відданість суверенітету й територіальній цілісності України та засудив її порушення з боку російських збройних сил. РА наголосила на потребі повної імплементації Мінських домовленостей усіма сторонами. і нагадала, що обсяг і тривалість економічних санкцій проти Росії залишаються пов’язані з повним виконанням Мінських домовленостей. 

Також ЄС закликав Росію звільнити усіх українських політв'язнів та надавати доступ СММ ОБСЄ до всіх окупованих районів Донбасу та підтвердив незаконність анексії Росією Криму. РА закликала Росію забезпечити безперешкодний і вільний прохід до і з Азовського моря відповідно до міжнародного права.

Погоджене посилення економічної інтеграції та регуляторного зближення України з ЄС у таких сферах як цифрова економіка, спрощення торгівлі, митне співробітництво, юстиція та внутрішні справи у рамках Угоди про асоціацію.

Були визнані зусилля України у підтримці макроекономічної та фінансової стабільності. Обидві сторони відзначили виплату Україні 1,1 млрд євро в 2020 році за двома програмами макрофінансової допомоги ЄС. Також РА підтвердила важливість незворотності реформ у банківському секторі, зокрема у зв'язку з націоналізацію ПриватБанку. 

РА погодилася щодо важливості подальшого впровадження реформ в енергетичному секторі і привітала започаткування Фонду енергоефективності та підкреслила необхідність забезпечення належних внесків з державного бюджету України до Фонду.

Сторони визнали, що зусилля України захиститися від маніпуляцій інформацією є законними, зокрема, враховуючи масштаби дезінформаційних кампаній, які торкаються України, зокрема з-за кордону. Будь-які вжиті заходи не повинні відбуватися за рахунок свободи ЗМІ і повинні бути пропорційними меті.

ЄС підкреслив потребу повністю імплементувати рекомендації Венеційської комісії стосовно освітнього закону. Українська сторона підкреслила, що після ухвалення Закону "Про загальну середню освіту" у січні 2020 з подальшим продовженням перехідного періоду до 2023 в частині впровадження статті 7 закону про освіту, вона виконала ключові рекомендації Венеційської комісії стосовного цього закону. ЄС заохочує Україну впровадити рекомендації Венеційської комісії стосовного закону про державну мову та ухвалити закон про національні меншини

РА привітала прогрес у реалізації реформи децентралізації та наголосила на необхідності продовження реформи державного управління та повної імплементації земельної реформи.

Крім цього, РА нагадала про важливість укладення Угоди про Спільний авіаційний простір якнайшвидше в 2021 році.

Відео Новини України: ЄС заявив про готовність піти на тіснішу економічну інтеграцію з Україною

Що далі на шляху України та ЄС: у Брюсселі у ці хвилини зібралася Рада асоціації. Підбити підсумки виконання тієї самої угоди, яка й спровокувала Євромайдан та Революцію гідності. В ЄС вже оголосили, що готові оновити документ і піти на тіснішу економічну інтеграцію з Україною. Подробиці – у прямому включенні.    

Новини України: ЄС заявив про готовність піти на тіснішу економічну інтеграцію з Україною
ТСН. 16:45
  • Facebook
  • Twitter
  • Telegram
  • Messenger
  • Viber
Автор:
Лінда Хурані
Источник материала
loader
loader