В Україні працюють над тим, щоб телеканали, які поширюють російську пропаганду та дезінформацію, зокрема – підсанкційні канали «групи Медведчука», не поновили роботу. Про це 9 березня повідомив президент Володимир Зеленський на Всеукраїнському Форуму «Україна 30. Культура. Медіа. Туризм».
«Незмінними супутниками інформації є свобода слова та пропаганда, дезінформація. Сьогодні між ними йде інформаційна війна. Війна, де битви проходять не на полях, а в кіберпросторі. У людину влучають не кулями, а фейками. На цій війні, як і в класичній, жертвами можуть стати мільйони живих людей», – сказав президент.
Він згадав російські фейки про «распятого мальчика», «поезда фашистов-карателей», «нас тут нет».
«Не менш небезпечно є те, що інформаційно наш країну атакують не лише ззовні, але й зсередини. Коли "великі патріоти" брешуть громадянам про Нові Санжари; про те, що захисникам на фронті заборонено стріляти; про тарілки з борщем. Або про те, коли називаються вакцину словом, що насправді характеризує суть їх вчинків. Адже в гонитві за власною популярністю, вони готові поставити під удар безпеку, життя, здоров’я українців», – розповів Зеленський, натякуючи на п’ятого президента Петра Порошенка та його медіа.
Він уточнив, що наслідками інформаційної війни є страх, паніка, агресія тощо.
«Це штучні лідери думки [Анатолій Шарій], яким з Іспанії краще видно, як жити в Україні. Це засоби масової дезінформації, які прикривають свободою слова диверсії за інструкціями агресора. Ми зробили і продовжуємо працювати, аби на цих каналах можна було побачити тільки телевізійну випробувальну таблицю. А в інтернеті, зокрема, на YouTube вони отримали по життєвий бан», – додав він, маючи на увазі «канали Медведчука»: «112 Україна», NewsOne та ZIK.
Крім того, президент нагадав, що в Україні найближчим часом почне працювати Центр протидії дезінформації. Він прагне, щоб цей центр став міжнародним хабом протидії дезінформації та протидії пропаганді. Президент також додав, що в шкільній програмі мають з’явитися уроки медіаграмотності.
Володимир Зеленський рекомендував вмикати критичне мислення, читати далі заголовка, сумніватися, перевіряти інформації, шукати першоджерело та розвивати медіаграмотність.
Нагадаємо, президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБОУ від 2 лютого 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)». Воно передбачає запровадження санкцій проти народного депутата України Тараса Козака та компаній, які володіють ліцензіями телеканалів «групи Медведчука» — «112 Україна», NewsOne і ZIK. Санкції запроваджені на п’ять років.
З 19 членів ради 17 проголосували «за» санкції, один був відсутній, спікер парламенту Дмитро Разумков – утримався. Він вважає, що відповідальних за співпрацю з РФ та фінансування тероризму мають карати згідно з законодавством. Натомість санкції, на його думку, запроваджують проти осіб, яких не можуть притягнути до відповідальності перед українським судом.
Власник медіахолдингу «Новини» Тарас Козак назвав дії РНБО незаконними, а рішення про санкції актом цензури. У заяві каналів групи «Медведчука», що з’явилась на сайті «112 Україна», рішення РНБО називають «решением об уничтожении трех оппозиционных телеканалов» та «политической расправой над неугодными СМИ». Канали, йдеться в заяві, «намерены бороться за свое право вещать для украинцев, доносить правду до граждан и быть в эфире». Однак автори заяви не уточнили, про які методи боротьби йдеться.
Президент Володимир Зеленський та голова СБУ Іван Баканов вважають заборону каналів групи «Медведчука» боротьбою в інформаційній війні за правду та європейські цінності, а також кроком у боротьбі з російською гібридною агресією. Чому закриття каналів Медведчука — це не наступ на свободу слова читайте в матеріалі «Детектора медіа».
Секретар РНБО Олександр Данілов заявив, що в Україні працює багато антиукраїнських телеканалів і РНБО вводитиме санкції щодо них після отримання відповідних документів. Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков сказав, що надані СБУ матеріали, які лягли в основу рішення РНБО про санкції, є цілком достатніми та вичерпними. Дмитро Разумков розповів, що представники спецслужб не надали додаткової інформації для ознайомлення під час засідання РНБО. Пан Данілов уточнив, що частина документів про фінансування телеканалів засекречена.
4 лютого перший заступник голови Національної ради з питань телерадіомовлення Валентин Коваль повідомив, що в усіх регіонах України провайдери вимкнули телеканали «112 Україна», ZIK і NewsOne — як на супутнику, так і в кабелі. Регулятор контролює виконання рішення РНБО, оскільки це зона відповідальності Нацради. Телеканали продовжують транслювати свої ефіри на YouTube. Міністерство культури та інформаційної політики повідомило, що направило до компанії запит з проханням заблокувати сторінки телеканалів.
5 лютого сайти телеканалів «112 Україна», NewsOne та ZIK повідомили, що більше не можуть використовувати власні доменні імена. Вони відтепер доступні на резервних адресах zikua.tv, 112ua.tv и newsoneua.tv. У березні платформа Youtube заблокувала трансляцію ефіру телеканалу «112 Україна».
18 лютого працівники «каналів Медведчука» створили нове ТОВ зі статутним капіталом у 100 грн. 24 лютого працівники медіахолдингу Тараса Козака стали власниками львівського каналу «Перший незалежний». Зокрема, у каналу змінився власник: ним стало ТОВ «Медіахолдинг новини». Розмір внеску до статутного фонду склав 375 тисяч гривень, хоча статутний капітал ТОВ «Медіахолдинг новини» складає 100 гривень. Засновник та керівник ТОВ «Тайм медіа» Роман Любицький заявив, що не мав жодного відношення до продажу каналу. Він більше року шукав покупців для свого каналу. За його словами, продажем займався юрист, уповноважена особа.
26 лютого в Єдиному державному реєстрі з'явилася інформація, що керівником ТОВ «Тайм Медіа», яке продало львівський канал Перший незалежний співробітникам «каналів Медведчука», став менеджер медіагрупи Тараса Козака Павло Єгоричев. Того ж дня Перший незалежний почав мовити, однак в ефірі він пробув лише трохи більше години, раптово припинивши мовлення на супутнику. Перший заступник голови Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Валентин Коваль заявив, що СБУ попереджала про можливі загрози інормаційній безпеці у зв’язку з початком мовлення каналу Перший незалежний. Однак, за його інформацією, регулятор вказівки відключати Перший незалежний не давав.