Редакція Nexta повідомила, що отримує погрози після затримання Протасевича
Редакція Nexta повідомила, що отримує погрози після затримання Протасевича

Редакція Nexta повідомила, що отримує погрози після затримання Протасевича

Редакція Nexta повідомила, що отримує погрози після затримання Протасевича

Засновник Nexta Степан Путіло повідомив російському РБК, що після затримання колишнього головного редактора Telegram-каналу Романа Протасевича редакція Nexta отримала безліч погроз.

«Безліч погроз про те, що ми наступні, що бійтеся, що вас, може, у Білорусь не будуть відвозити, а відразу на місці прикінчать, пристрелять, що офіс підірвуть і так далі», – розповів він.

Путіло зазначив, що редакція вже отримувала такі погрози в серпні 2020 року, «але зараз ця хвиля повернулася».

«Проте погрози йдуть, і ми резонно побоюємося, як всі люди з інстинктом самозбереження, за свою безпеку», – уточнив він та додав, що редакція каналу «докладає всіх можливих зусиль, щоб мінімізувати ризики».

Водночас Путіло сказав, що загалом редакція відчуваємо себе в безпеці – під їх офісом чергує поліції, вони мають екстрені номери та про все підозріле відразу повідомляють поліції Польщі.

Засновника Nexta каже, він обговорював з Протасевичем можливі загрози, зокрема, «що все-таки не варто літати над Білоруссю». «Навіть над дружніми [президенту Білорусії Олександру] Лукашенко країнами СНД це небезпечно, на жаль», – зазначив він.

За його словами, попри обговорення можливих ризиків, екстрена посадка літака в Мінську «стала повною несподіванкою». «Білорусь порушила всі можливі міжнародні норми, моральне право», – сказав засновник Nexta.

Як писав ДМ, 23 травня 2021 року літак Ryanair, на борту якого перебували Роман Протасевич та ще 122 пасажири, здійснив аварійну посадку в Мінську через повідомлення пілотів про мінування. Літак міг би сісти в аеропорту Вільнюса, однак білоруські ВПС вислали військовий літак МІГ-29 для примусової посадки борту саме в Мінську. За даними ЗМІ, команду прийняти літак в Мінську дав особисто Олександр Лукашенко. Повідомлення про мінування не підтвердилося.

Після вимушеної посадки пасажирів вивели з літака й перевірили їх документи, під час перевірки Романа Протасевича затримали. Його знайомі пишуть, що засновнику Nexta може загрожувати смертна кара. Перед вильотом журналіст повідомив своїм колегам з Nexta, що помітив за собою стеження. Правозахисний центр «Вясна» визнав Романа Протасевича політичним в'язнем.

Директорка Amnesty International у регіоні Східної Європи й Центральної Азії Марі Стразерс закликала негайно звільнити  Протасевича. Україна, Європейський Союз, Європейська Комісія, Європейська Рада, НАТО, США, Канада, Литва, Латвія, Естонія та Австрія засудили посадку літака Ryanair в Мінську та затримання засновника Nexta. Зокрема, на думку президента Литви Гітанаса Науседи, інцидент варто розглядати як викрадення людини із застосуванням військової сили. Президент США Джо Байден засудив затримання Протасевича та посадку літака Ryanair в Мінську, назвавши їх «запереченням міжнародних норм». Він також приєднався до закликів щодо міжнародного розслідування, щоб з'ясувати обставини справи. Міжнародна організація цивільної авіації (ICAO) стурбована примусовою посадкою літака Ryanair у Мінську і припускає, що інцидент міг стати порушенням Чиказької конвенції 1944 року, яка регулює цивільну авіацію. Генеральний директор Ryanair Майкл О'Лірі назвав примусову посадку літака «захопленням за наказом держави». Пізніше авіакомпанія Ryanair випустила оновлену заяву, у якій назвала ситуацію з посадкою літака в Мінську актом піратства з боку білоруської влади.

Натомість керівник департаменту авіації Мінтрансу Білорусі Артем Сикорський заявив, що аеропорт Мінська отримав англійською мовою листа від угруповання ХАМАС, що на борту літака закладено вибухівку і що вона спрацює у небі над Вільнюсом. Приводом для нібито погроз була ескалація між Ізраїлем і сектором Гази, однак зауважимо, що домовленості про припинення вогню були досягнуті за два дні до інциденту з Ryanair.

Ввечері 24 травня провладний білоруський телеграм-канал «Жовті сливи» опублікував звернення журналіста, на якому Протасевич повідомляє про свій стан здоров’я.

Хто такий Роман Протасевич читайте тут. Усі подробиці спецоперації влади Білорусі із затримання Романа Протасевича, яку світ назвав «шокуючим актом тероризму», читайте тут.

24 травня президент Володимир Зеленський доручив Кабміну підготувати рішення про припинення авіасполучення між Україною і Білоруссю. Міністерство інфраструктури повідомило, що вже розробляє механізм припинення авіасполучення з Білоруссю. Того ж дня Саміт ЄС вирішив закрити повітряний простір Євросоюзу для авіакомпаній Білорусі. Натомість Європейським авіакомпаніям рекомендували уникати польотів через Білорусь. Учасники саміту також погодилися з необхідністю розширення санкцій проти режиму Олександра Лукашенка.

Нагадаємо, у листопаді 2020 року Слідчий комітет Білорусі порушив кримінальні справи проти Степана Путила та Романа Протасевича. Їх звинувачують в організації «масових заворушень, що відбувалися на території Мінська з 9 серпня і тривають досі». Путила та Протасевича також звинувачують у посиленні соціальної ворожнечі щодо представників влади і співробітників правоохоронних органів. КДБ Білорусі визнав засновників телеграм-каналу Nexta нібито терористами. Верховний суд Білорусі визнав телеграм-канал Nexta, який висвітлює інформацію про події у країні після президентських виборів, та його логотип «екстремістськими матеріалами». Цим же рішенням суд зобов’язав Міністерство інформації Білорусі обмежити доступ до ресурсу, а сам телеграм-канал та логотип внести до республіканського списку екстремістських матеріалів.

МЗС Білорусі вимагало від Польщі в найкоротші строки видати Степана Путила і Романа Протасевича, оскільки вважає їхні дії «особливо небезпечними».

Фото: Степан Путило  / Facebook

Теги по теме
Беларусь Новости Общество
Источник материала
loader
loader