Диспетчери аеропорту в Мінську повідомили пілотам про «мінування» літака Ryanair на 24 хвилини раніше, ніж отримали саме повідомлення від «терористів». Про це йдеться в спільному розслідуванні центру «Досьє» Михайла Ходорковського та видань The Daily Beast і Der Spiegel.
У розпорядженнні журналістів опинилась копія листа, який нібито надійшлов від представників ХАМАС. Лист від користувача Ahmed Yurlanov прийшла на електронну пошту Національного аеропорту Мінська о 12:57 за місцевим часом. При цьому диспетчери повідомили пілотам про можливе мінування рейсу о 12:33 – майже за півгодини до отримання повідомлення про «замінування».
Скріншот: «Досьє»
Журналісти також зазначають, що лист був відправлений з захищеного сервісу електронної пошти Protonmail, зареєстрованого в Швейцарії. Однак точне місцезнаходження відправника у випадку з цим сервісом визначити неможливо.
23 травня 2021 року літак Ryanair здійснив аварійну посадку в Мінську через нібито повідомлення про мінування. Для супроводу пасажирського літака в небо було піднято винищувач МіГ-29, на думку експертів, саме він змусив пасажирський літак повернути до Мінська. Команду посадити літак в Мінську дав особисто Олександр Лукашенко, а про замінування літака екіпаж повідомив білоруський диспетчер.
На борту літака перебував засновник опозиційного Telegram-канала Nexta, журналіст Роман Протасевич, який разом з подругою Софыэю Сапегою був затриманий спецслужбами.
Білорусь наполягає, що літак Ryanair з Романом Протасевичем був посаджений у Мінську через повідомлення про «бомбу на борту», яку ХАМАС нібито планував підірвати над Вільнюсом. ХАМАС спростував заяву білоруської влади. Після огляду літака повідомлення про мінування не підтвердилось.
Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що повідомлення про «мінування» рейсу Ryanair надійшло зі Швейцарії.Швейцарія вде спростувала заяву Лукашенка.
Україна, ЄС, Канада, США та інші країни засудили посадку літака Ryanair в Мінську та затримання засновника Nexta.Країни ЄС та Україна вже заборонили своїм авіакомпаніям перельоти у авіаційному просторі Білорусі.
На думку президента Литви Гітанаса Науседи, інцидент варто розглядати як викрадення людини із застосуванням військової сили.
25-річний Роман Протасевич – колишній головред опозиційного каналу Nexta, який був основним джерелом інформації про протести, що сколихнули Білорусь після фальсифікації президентських виборів у 2020 році.
У 2020 році Протасевич був змушений просити політичний притулок у Польщі через переслідування з боку влади Білорусі.
Слідчий комітет Білорусі порушив проти Протасевича кримінальну справу за статтями про організацію масових заворушень в Мінську. Статті передбачають покарання до 15 років позбавлення волі відповідно.
Телеграм-канал Nexta визнаний у Білорусі екстремістським.
Фото: Tim Reckmann/Flickr