«Були лазівки для порушників». Зеленський ветував закон про позбавлення волі за брехню у деклараціях
Президент України Володимир Зеленський повернув до Верховної Ради зі своїми пропозиціями закон про посилення відповідальності за брехню в деклараціях, який був ухвалений парламентарями 3 червня.
В Офісі президента повідомили, що Зеленський ініціював законопроєкт № 4651 для відновлення покарання у вигляді позбавлення волі за недостовірне декларування.
Однак, під час розгляду документа в сесійній залі Ради депутати «внесли зміни в порядок декларування відомостей щодо рухомого й нерухомого майна, яке перебуває у володінні або користуванні членів сім'ї декларанта».
Відповідно до поправок, такі об’єкти зазначаються у декларації, якщо члени сім'ї декларанта подали йому відповідну інформацію.
«Таким чином декларанта можна притягнути до кримінальної відповідальності лише за недостовірне декларування об’єктів, про які йому надали відомості члени родини. Це дає законодавчу лазівку недобросовісним декларантам для того, щоб не зазначати у своїх деклараціях рухоме та нерухоме майно, яким володіють чи користуються їхні родичі, пояснюючи це тим, що члени їхньої сім’ї нібито не надали їм відповідної інформації про це майно», – заявили в Офісі президента.
Офіс президента акцентував увагу, що ухвалений закон послаблює відповідальність за недостовірне декларування. Враховуючи це, Зеленський повернув закон до парламенту.
«Кримінальна відповідальність за недостовірне декларування відомостей має бути достатньо суворою та передбачати можливість призначення покарання у вигляді позбавлення волі», – підкреслив Зеленський.
3 червня Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт про позбавлення волі за брехню в деклараціях.
Законопроєкт передбачав обмеження або позбавлення волі за вказівку недостовірних даних у декларації про майно і доходи або ненадання такої декларації. Можливість тюремного ув'язнення за неправдиві дані у деклараціях стало ключовим нововведенням законопроєкту.
Потенційне покарання за порушення закону – до двох років в'язниці. Також у новій редакції пропонувалось підвищити штрафи за неправдиве декларування. Наприклад, якщо відомості у декларації відрізняються від реальних статків на суму від 500 до 2000 тисяч прожиткових мінімумів (тобто від 1,1 млн грн до 4,4 млн грн), то порушник має заплатити штраф на суму до 68 тисяч гривень.
Також передбачалась можливість позбавити порушника права займати державні посади на три роки. У випадку, якщо різниця у декларації з реальними статками перевищує 4,4 мільйона гривень, то штраф мав складати до 85 тисяч гривень. Покаранням також могло бути обмеження волі на строк до двох років, або ж ув'язнення на той самий термін.
Фото: пресслужба президента України