Субсидію не дадуть і тим, хто цього потребує
Субсидію не дадуть і тим, хто цього потребує

Субсидію не дадуть і тим, хто цього потребує

В Україні закінчується процес автоматичного перепризначення субсидій. Чиновники обіцяють, що найближчим часом закінчать цей процес. Правда, отримувати їх у новому опалювальному сезоні автоматично зможуть далеко не всі. Майже пів мільйону сімей доведеться заново подавати заяви.

Про аргументи чиновників

Після того як від 1 травня уряд змінив правила призначення субсидій, чиновники розпочали перевірки субсидіантів щодо відповідності новим критеріям. І, як кажуть чиновники, цей процес має бути завершений до кінця червня.

За попередніми оцінками, субсидії на оплату житлово-комунальних послуг будуть змінені автоматично 85% одержувачам, або 2,5 млн сімей. А близько пів мільйона сімей змушені будуть подавати документи заново. Гарна новина тут полягає у тому, що у липні заднім числом виплатять субсидії тим, кому вони були призначені у травні і червні.

- Близько 85% одержувачам житлових субсидій перепризначать їх автоматично на наступний період, - заявив заступник міністра соціальної політики Віталій Музиченко в ефірі одного з телеканалів. - Дані цих людей перевірили у банках і реєстрах майна. Найближчими днями їм автоматично перепризначать субсидії. Двом з половиною мільйонам домогосподарств виплати будуть профінансовані на початку наступного місяця, тобто з початку липня. Виплати субсидії здійснять і за травень, і за червень.

При цьому 15%, а це понад 400 тисяч сімей, потрібно буде заново звернутися за субсидією. Чиновник каже, що це переважно так звані «мобільні громадяни». До «мобільних претендентів» Мінсоцполітики зараховує, наприклад, сім’ї, які проживають в орендованому житлі.

За словами чиновника, подати заяву на субсидію можна до кінця вересня, і в разі, якщо претендент потрапляє під критерії, за якими призначається субсидія, виплати йому будуть призначені з травня. Тобто навіть якщо звернутися за субсидією у вересні, то людина отримає виплати за п’ять місяців – з травня по вересень.

Куди і як подати заяву

Заступник міністра соціальної політики В. Музиченко каже, що подати заяву на призначення субсидії можна декількома способами:

- особисто звернувшись до Центру надання адміністративних послуг;

- звернувшись до органу соцзахисту;

- оформивши заяву на сайті Мінсоцполітики;

- відіславши пакет документів (заяву та декларацію про доходи) поштою на адресу органу соцзахисту.

Депозит краще закрити

Також чиновник роз’яснив, як працюють обмеження по депозитах під час призначення субсидій. Нагадаємо, що з 1 травня депозит на суму 100 тисяч гривень став причиною для відмови при зверненні за субсидією.

- Якщо на депозитному рахунку в банку є понад 100 тис. грн, купуєте нову машину або валюту одноразово на суму понад 50 тис. грн - вам субсидію не призначать, - заявив премєр Денис Шмигаль. - Нові правила – це про справедливість. Коли держава збільшує і платить допомогу саме тим, хто цього потребує. Така політика стосується всіх соціальних виплат, і процес справедливої верифікації – це державна позиція, яку ми будемо підтримувати.

Призначення субсидій – це сумнівна допомога держави тим людям, які не можуть сплачувати за неадекватними тарифами компослуги порівняно з мізерними зарплатами і пенсіями

Однак до недавнього часу було незрозуміло, як чиновники будуть відслідковувати наявність депозиту. Адже великі покупки відслідковуються за період 12 місяців до моменту звернення за субсидією. Багато хто думав, що така ж ситуація і з депозитами. Однак заступник міністра запевнив, що наявність депозиту перевіряють тільки на момент звернення за субсидією.

- Якщо людина звертається за субсидією 24 червня, а за станом на 1 червня у неї депозиту не було, то така людина може претендувати на субсидію, - запевнив Музиченко.

Тобто якщо є депозит, то досить буде зняти з нього гроші після закінчення терміну, подати заяву на призначення субсидії, а потім знову покласти гроші на банківський рахунок. Якщо правила не змінять, то таку ж операцію можна буде повторити і наступного року. Хоча, швидше за все, механізм верифікації знову буде змінено.

Кого стосуються обмеження на виїзд за кордон

Також чиновник уточнив положення щодо того, що частині претендентів, які перебували за кордоном сукупно понад 60 днів на рік, відмовлять у субсидії.

- Йдеться про працездатних людей, які декларують відсутність доходу за весь період часу, - каже Музиченко.

Тобто ця норма не стосується дітей або пенсіонерів. Крім того, у 60-денний період перебування за кордоном не входять дні службового відрядження, лікування, навчання або догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що підтверджується відповідними документами.

За що ще можуть позбавити субсидії

У Мінсоцполітики заявили, що з 1 травня можуть відмовити у призначенні субсидії, якщо:

- протягом року перед зверненням за призначенням субсидії придбав земельну ділянку, квартиру (будинок), інше нерухоме майно, транспортний засіб (механізм), цінні папери та інші фінансові інструменти, віртуальні активи, будівельні матеріали та інші товари довгострокового вжитку на суму, яка на дату операції перевищувала 50 тис. грн;

- протягом року перед зверненням за субсидією чи її «автоматичним» призначенням здійснив операції з купівлі іноземної валюти (готівковій або безготівковій), а також банківських металів на суму, що перевищує 50 тис. грн;

- також житлову субсидію не призначать, якщо хтось із повнолітніх членів сім’ї не вчився, не працював і не мав офіційного статусу безробітного. І таким чином, за інформацією ДПС та Пенсійного фонду, не мав ніяких доходів, що враховуються під час призначення субсидій. Або ж мав середньомісячний сукупний дохід, що не перевищує розміру мінімальної заробітної плати. Також субсидію не призначать, якщо така особа не сплатила хоча б мінімальну суму єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;

- відмовлять, якщо у сім’ї є новий автомобіль (менше 5 років з дати випуску) або два автомобілі (менше 15 років з дати випуску),

- причиною для відмови можуть стати борги за послуги ЖКГ більше трьох місяців, заборгованість по аліментах більше трьох місяців, неповернення помилково призначеної субсидії.

Серед цих обмежень дуже неоднозначним виглядає обмеження на суму покупки валюти. Річ у тім, що з 2017 року скасували вимогу надавати паспортні дані при обміні валют на суму до 150 тисяч грн. Тобто, якщо здійснили обмін валюти за готівкові кошти, то виявити це неможливо. Але якщо людина здійснила операцію обміну валюти, наприклад, за допомогою банківського додатку, то це видно контролюючим органам і буде приводом для відмови у призначенні субсидії.

Наприклад, у вас на рахунку було 50 тисяч грн або більше, і ви вирішили про всяк випадок перевести заощадження у валюту, то, зробивши це через інтернет-банкінг, фактично втрачаєте право на отримання субсидії у найближчі 12 місяців. Хоча формально ваше матеріальне становище ніяк не змінилося. Виходить, що держава фактично стимулює людей переходити на готівку.

Також у новій постанові йдеться про те, що будь-яке надання послуг на суму понад 50 тисяч гривень може стати причиною відмови у субсидії. Тобто фактично покупка туру на відпочинок за 50 тисяч гривень і вище - це вже привід для відмови. Адже путівка, приміром, до Єгипту - це туристичні послуги.

Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ

Теги по теме
Украина призначення
Источник материала
loader
loader