У Криму фрілансер «Радіо Свобода» Єсипенко знепритомнів дорогою до СІЗО
У Криму фрілансер «Радіо Свобода» Єсипенко знепритомнів дорогою до СІЗО

У Криму фрілансер «Радіо Свобода» Єсипенко знепритомнів дорогою до СІЗО

Фрілансер «Крим.Реалії» («Радіо Свобода») Владислав Єсипенко 6 липня знепритомнів, коли в окупованому Криму його перевозили з суду в СІЗО. Про це «Крим.Реалії» повідомила дружина журналіста Катерина Єсипенко.

«Таке відчуття було, що поїздка в суд була частиною "уработки" мене системою. Транспортування до будівлі суду здійснюють на автомобілі УАЗ ("таблетка" – сленг). Посадили в металевий ящик із дверним прорізом 130 на 70 без вентиляції. На зворотному шляху через спеку і відсутність кисню я "відключився" – знепритомнів. Понад дві години сидів у таких умовах, просив конвойного відчинити двері, той відповів, що інструкцією забороняється. Душогубка», – написав Єсипенко в листі дружині.

Він розповів, що наступного дня написав заяву на ім'я начальника СІЗО й судді, у якій відмовився від етапування на цьому авто через побоювання за свої життя і здоров'я.

«Перед заїздом у СІЗО буває декілька етапних авто, які чекають на свою чергу заїхати на територію СІЗО по 5-6 годин на спеці. Перебувати в такій машині в ящику так довго – це реально ще одне катування. Плюс у будівлі суду арештанти перебувають у металевих боксах 2 на 2 метри з тьмяним освітленням, цвіллю на стінах, павутиною і сміттям. Російська система "правосуддя", що знищує людей», – додав Єсипенко.

Нагадаємо, Владислав Єсипенко знімав для проєкту «Крим.Реалії» синхрони на соціальні теми та робив опитування громадської думки кримчан. 10 березня 2021 року в окупованому Криму силовики Федеральної служби безпеки Росії затримали Єлизавету Павленко та фрілансера «Крим.Реалії» Владислава Єсипенка, які 9 березня брали участь в акції до дня народження Тараса Шевченка в Сімферополі. 



12 березня Єсипенка арештували на два місяці, до 11 травня. Йому інкримінують ч.1. ст. 223-1 (незаконні виготовлення, переробка або ремонт вогнепальної зброї, його основних частин (за винятком вогнепальної зброї обмеженого ураження), а так само незаконне виготовлення боєприпасів) Кримінального кодексу Росії. Пізніше йому висунули нове обвинувачення: за ст. 222 (незаконне придбання, передача, збут, зберігання, перевезення або носіння зброї, його основних частин, боєприпасів) КК РФ. 



У Центрі громадських зв'язків ФСБ Росії сказали, що затримали фрілансера нібито за збір інформації «в інтересах спецслужб України». Служба зовнішньої розвідки України вважає, що «ФСБ створює потрібний Кремлю фон для "святкування" роковин окупації Криму».

Прокуратура АР Крим та Севастополя відкрила кримінальне провадження про незаконне позбавлення волі через незаконний арешт Єсипенка.

У березні 2021 року до заарештованого в окупованому Криму Владислава Єсипенка допустили журналістів російського державного телеканалу «Крим 24». Зокрема, з ним спілкувався генпродюсер телеканалу Олег Крючков. На відео, опублікованому на сайті «Крим 24», Єсипенко підтвердив, що знімав на півострові для проєкту «Крим.Реалії», і сказав, що нібито дублював відзняте відео українським спецслужбам. Дружина Владислава Єсипенка Катерина вважає це інтерв’ю з її чоловіком «свідченням побоїв, тортур і знущань». Вона каже, що з моменту затримання до Єсипенка так і не допустили незалежних адвокатів. Президент «Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода» (RFE/RL) Джеймі Флай вимагає негайно звільнити Єсипенка з-під варти.

6 квітня заарештований окупантами Владислав Єсипенко на «суді» в Сімферополі вперше особисто розповів про жорстокі тортури у в'язниці. 9 квітня адвокат Олексій Ладін розповів, що працівники ФСБ Росії в Криму погрожували розправою Єсипенку після «суду».

Пізніше видання «Крим.Реалії» опублікувало лист Єсипенка, в якому він стверджує, що співробітники ФСБ катували його струмом, «біль був такий сильний, що очі вибухали вогнями, а мозок наче закипав». Представники ФСБ РФ намагалися вибити з нього зізнання і змушували обмовити себе. Захисник також повідомив, що 12 квітня працівник ФСБ Росії погрожував вбивством Єсипенку, якщо він відмовиться від «свідчень», що дав під тортурами. Ладін розповів, що в перші дні після затримання Єсипенка працівники ФСБ Росії незаконно відібрали в нього слину для проведення біологічної експертизи. 

5 травня підконтрольний Росії Київський районний суд Сімферополя продовжив на два місяці (до 11 липня) арешт Єсипенка. 6 липня окупанти продовжили арешт Єсипенка ще на шість місяців, до 18 грудня.

Фото: Крымская солидарность 

Теги по теме
Новости Крым Общество аннексия Крыма
Источник материала
Поделиться сюжетом