Журналістка Тut.by та дружина затриманого головного редактора білоруського порталу «Наша Ніва» Єгора Мартиновича Адарія Гуштин написала пост про його умови утримання.
Вже понад 10 днів як Мартинович перебуває за ґратами. Оскільки йому так і не висунули звинувачення, його мали б відпустити сьогодні, 18 липня.
Але його не відпустили – а одразу затримали ще на 3 дні, пише Білоруська асоціація журналістів.
І слідчі не повідомили, що за стаття цього разу.
Протягом цього часу в нього не було іншого одягу, крім того, в якому його затримали. Йому не передають передачі, а також йому доводиться спати на підлозі чи металевій шконці без матрацу у сильну спеку.
«Протягом тих 10 днів, які Єгор Мартинович провів на Окрестіна, нічого за ст. 342 на нього так і не знайшли. Але на свободу його не відпустили, одразу ж затримали знов за новою статтею Кримінального кодексу. Під час затримання Єгора били по голові, а в СК йому викликали швидку допомогу. 11 днів Єгор спав на підлозі чи на голій шконці у нестерпну спеку. Передачу від родичів йому не передають. Тобто у нього немає ні змінного одягу, ні змінної білизни, немає зубної щітки та пасти. Навіть трохи зайвої їжі та напоїв. Мого чоловіка катують, тому що він чесний журналіст, який залишився в Білорусі до кінця, дотримуючись правди та закону», – написала Гуштин.
Нагадаємо, що після обшуків 8 липня силовики затримали головреда Мартиновича на 72 години як підозрюваного за ч. 1 ст. 342 КК (Організація або підготовка дій, що грубо порушують громадський порядок, або участь в них). Їх досі не відпустили, хоча строк затримання вже пройшов.
Видання повідомляло, що при затриманні Мартиновича побили. У такому ж статусі в СІЗО знаходяться головний редактор журналу «Наша історія» Андрій Динько, начальник відділу реклами і маркетингу Андрій Скурко і головний бухгалтер Ольга Ракович.
Крім того, 8 липня КДБ провів обшуки в редакціях і у співробітників незалежних ЗМІ Брестської області. Зокрема, силовики прийшли до редакцій «Медіа-Полісся», «Intex-press», «Брестської газети». Місцеві ЗМІ повідомляють, що обшуки у журналістів Брестської області проводилися в межах кримінальної справи за статтею «Акт тероризму».
Того ж дня КДБ Білорусі оголосив проведення у країні спецоперації із «зачистки від радикально налаштованих осіб».
У Білорусі тривають репресії після президентських виборів 2020 року, на яких «переміг» Олександр Лукашенко.
Влада жорстоко придушила мирні акції протесту та почала кампанію із залякування опозиції та незалежної преси – у Білорусі затримують журналістів, опозиційних політиків, придушують медіа.
Зокрема, у травні 2021 року влада розпочала масштабну кампанію репресій проти найбільшого інтернет-порталу Tut.by. МВС Білорусі просить визнати всі матеріали Tut.by «екстремістськими» і заборонити їх поширення.
5 липня влада Білорусі закрила кореспондентське відділення «Єврорадіо» в Мінську. До цього моменту «Єврорадіо» було одним з небагатьох іноземних ЗМІ, яке мало кореспондентський пункт у Білорусі.
24 травня 2021 року самопроголошений президент Лукашенко підписав зміни до законодавства про ЗМІ та масові акції, які суттєво обмежують діяльність журналістів та опозиційних партій.
8 червня Лукашенко підписав поправки до Кримінального кодексу, які криміналізують критику уряду та несанкціоновані демонстрації у Білорусі.
Також білоруські силовики прийшли з новими обшуками 14 липня. Репресії торкнулись близько 30 медійників, активістів та правозахисників. Також білоруські силовики розгромили офіс «Радыё Свабода».
Фото: Facebook