Активна діяльність компанії SpaceX, заснованої відомим американським підприємцем Ілоном Маском (Elon Musk), заважає вивченню космосу. Із такою заявою виступили співробітники Паломарської обсерваторії Каліфорнійського технологічного інституту.
Як відомо, з 2019 року SpaceX регулярно запускає супутники на навколоземну орбіту і зараз налічується близько 1800 інтернет-супутників, що обертаються на висоті близько 550 кілометрів. При цьому, за оцінками компанії Ілона Маска, щоб сформувати стабільну систему, необхідно запустити щонайменше 12 000 супутників. Проте астрономи, почувши про це забили на сполох, заявивши, що ці об’єкти можуть завадити науковим спостереженням. Вся справа в тому, що супутники залишають лінії, що світяться, які потрапляють в об’єктив телескопів і створюють перешкоди при спостереженні за планетами, галактиками та іншими космічними об’єктами.
За словами Пшемека Мроза (Przemek Mróz), провідного автора дослідження та колишнього постдокторанта Каліфорнійського технологічного інституту, який зараз працює у Варшавському університеті, кількість візуальних забруднень на фотографіях сутінкового неба через супутники Starlink за останні пару років помітно збільшилася. Так, якщо у 2019 році супутникові смуги засвітилися на 0,5% усіх фотографій, то зараз ці артефакти виявляються майже у 20% випадків, тобто приблизно на кожному п’ятому зображенні. І в міру збільшення кількості супутників збільшуватиметься і цей показник.
Зазначається, що поки що наукова діяльність не сильно постраждала через супутники, що запускаються SpaceX. Так, існує невелика ймовірність того, що вчені можуть пропустити астероїд або інший об’єкт, прихований за лінією, залишеною супутником, але вони не мають такої великої проблеми, як, наприклад, хмари. Крім того, супутники Starlink не вплинуть на несутінні зображення. Однак якщо інші компанії вирішать вивести власні супутники на більш високі орбіти, то це може створити певну проблему для незліченних спостережень за космічним простором.
У перспективі вчені можуть розробити програмне забезпечення, яке дозволить хоча б частково вирішити потенційні проблеми. Так, спеціальний софт зможе передбачити розташування супутників Starlink, щоб астрономи могли планувати свої спостереження так, щоб вони не знаходилися в полі зору. Також програмне забезпечення дозволить оцінити, чи міг пролітаючий повз супутник вплинути на астрономічні спостереження.
До речі, у SpaceX знають про існування такої проблеми і з початку 2020 року компанія встановлює на свої супутники спеціальні козирки. Завдяки спеціальному покриттю яскравість супутників вдалося зменшити приблизно вп’ятеро, але цього все одно замало, щоб вони перестали заважати астрономам.