Багато хто цікавиться тим, як їсти менше і споживати менше калорій. Насправді потрібно лише пам’ятати про кілька важливих правил. Їх перераховує експерт у статті.
Насамперед, пише автор, треба розуміти, що калорійність їжі та її обсяг – це різні речі. Наприклад, кілограм капусти зовсім не дорівнює калорійності та обсягу кілограму булочок. При схудненні необхідно в принципі їсти стільки ж, але інших продуктів. Так, в одному кілограмі капусти калорій буде менше, ніж у такій кількості булочок.
Крім того, важливо їсти регулярно і не пропускати прийоми їжі. Взагалі кожен день повинен складатися з трьох головних прийомів їжі та двох перекусів (між сніданком та обідом, обідом та вечерею). В цьому випадку переїдання точно не буде.
Якщо відмовлятися від звичних продуктів не хочеться, можна просто скоротити порції. У цьому допоможе заміна великих тарілок на маленькі.
Крім цього, авторка дала шість рекомендацій щодо скорочення кількості з’їденого.
- Їжте повільно і не поспішайте. Це пов’язано з особливостями роботи мозку. Йому потрібно 10 хвилин, щоб зрозуміти, що шлунок вже наповнений.
- При сильному голоді випийте склянку води перед їжею. Це трохи знизить апетит.
- Плануйте час прийому їжі та готуйте корисні страви самостійно. У цьому випадку ви точно будете впевнені в тому, що харчуєтеся правильно і обмежуєте споживання шкідливих продуктів.
- Їжте більше зелених листових овочів. Особливо необхідно звернути увагу на ті, що містять багато клітковини. Вони дозволять «притупити» апетит. Крім того, корисно буде додати до раціону більше бобових, у яких є водорозчинні волокна та білки.
- Не перестарайтеся. Потрібно пам’ятати, що раціон повинен містити всі необхідні поживні речовини, зокрема білки, жири, вуглеводи.
- Їжте якісну їжу. Також корисним буде скоротити кількість споживаних насичених жирів. Вуглеводи краще отримувати з цільнозернових, білки – з риби та нежирного м’яса. Рекомендують фахівці включати в раціон та рослинні білки: вони містяться в грибах, арахісі, гороху та інших продуктах.
Матеріали характеру новин не можна прирівнювати до призначення лікаря. Перед ухваленням рішення порадьтеся з фахівцем.