Відповідальність за експорт українського зерна наразі лежить на Організації Об’єднаних Націй.
Про це заявив президент Володимир Зеленський під час вечірнього звернення 22 липня.
– Сьогодні наша держава й увесь цивілізований світ досягли важливої домовленості – є угода, яка дозволяти розблокувати українські порти та відновити український аграрний експорт.
З першого дня повномасштабного вторгнення Росія робила усе, щоб не просто закрити для України доступ до моря, а знищити сам потенціал нашого експорту: портову інфраструктуру, нашу залізницю, склади та елеватори.
Ми цього не дозволили, – сказав президент.
Володимир Зеленський додав, що зараз України не тільки може відновити роботу портів на Чорному морі, але й зберегти для них потрібний захист.
– Це відпрацьовано з нашими військовими та нашою розвідкою.
Військові запевнили мене у стовідсотковому контролі підходів до наших портів, – додав український лідер.
За його словами, довгий час усі деталі підписаної сьогодні в Стамбулі ініціативи обговорювалися з ключовими міжнародними партнерами України та Організацією Обʼєднаних Націй.
– Багато лідерів були залучені до того, щоб вдалося відновити наш морський експорт.
І я вдячний Генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу та Президенту Туреччини Ердогану за їх зусилля, – сказав Володимир Зеленський.
Президент додав, що текст підписаного сьогодні документа був оприлюднений публічно, і кожен може ознайомитися з його пунктами.
– Вони цілком відповідають інтересам України, – зазначив Володимир Зеленський.
Він прокоментував сам документ, наголосивши, що, по-перше, близько 20 мільйонів тонн торішнього врожаю зернових підуть на експорт, а цьогорічний врожай, який вже збирається, також можна буде реалізувати.
– Це доходи фермерів, усього аграрного сектору й державного бюджету.
Це робочі місця.
Це кошти для посівної наступного року.
У нас зараз уже в наявності зерна приблизно на 10 мільярдів доларів, – пояснив український президент.
По-друге, сказав президент, тепер Україна має шанс знизити гостроту продовольчої кризи, яку спровокувала Росія.
– Є шанс не допустити глобальної катастрофи – голоду, який міг призвести до політичного хаосу в багатьох країнах світу, зокрема в країнах, які нам допомагають, – пояснив Володимир Зеленський.
По-третє, підписання зернової угоди стало черговою демонстрацією того, що Україна здатна вистояти в цій війні, пояснив він.
– Важливо, що в територіальних водах України все буде контролюватися саме нашою державою, – підкреслив президент.
Володимир Зеленський додав, що для всіх залишається зрозумілим, що з боку Росії можуть бути провокації та намагання дискредитувати українські та міжнародні зусилля.
– Але ми довіряємо ООН.
Тепер це їхня відповідальність і наших міжнародних партнерів – гарантувати дотримання домовленостей.
І я хочу подякувати всім нашим воїнам, які очистили від ворога Зміїний, захищають Одесу й Миколаїв, поступово просуваються в Херсонській області, звільняючи нашу територію, – сказав він.
Президент додав, що Україна готується до старту другого київського Саміту перших леді та джентльменів.
– Ця ініціатива першої леді України була заснована минулого року й довела, що може спрямувати м’яку силу дружин і чоловіків лідерів держав для розв’язання різних проблем національного та глобального масштабу, – зазначив Володимир Зеленський.
Обговоримо майбутнє України та світу: Зеленська про Другий саміт перших леді і джентельменів у Києві.
Він пояснив, що цьогоріч саміт буде присвячений темі післявоєнного відновлення України.
Йтиметься не просто про відбудову українських міст та селищ, а про повернення людей, тобто про переселенців, які не мають стати біженцями.
Зокрема, на саміті йтиметься про необхідну допомогу й реабілітацію для тих, хто постраждав від війни та про відродження соціального життя в громадах і містах, які були розбиті окупантами.
Володимир Зеленський зазначив, що в межах Саміту й на основі нашої державної благодійної платформи United24 уже почався збір коштів на спеціальні реанімаційні автомобілі для України.
– Не буду зараз розкривати всього, що підготовлено першою леді України та її командою, але відчуваю, що з дипломатичного погляду це буде потужна подія, – зазначив президент.
Володимир Зеленський додав, що протягом 22 липня мав розмову з в.
прем’єр-міністра Великої Британії Борисом Джонсоном.
Передусім, йшлося про безпеку й оборонну співпрацю, сказав президент, та додав, що Україна чекає на новий пакет військової підтримки, який був оголошений напередодні.
Президент зазначив, що відносини між Україною та Британією побудовані на спільних цінностях, і хоч би що відбувалося в політиці, зв’язки між двома країнами й суспільствами будуть лише посилюватися.
Він резюмував своє звернення тим, що увечері підписав черговий указ про нагородження наших воїнів.
180 учасників бойових дій відзначені державними нагородами, з них 100 – посмертно.
Угода про експорт зерна Чорним морем - оприлюднено текст документа.