Марсохід знаходить інтригуючі факти в пошуках життя за межами Землі
Марсохід знаходить інтригуючі факти в пошуках життя за межами Землі

Марсохід знаходить інтригуючі факти в пошуках життя за межами Землі

На дні неглибокого кратера на Марсі марсохід NASA Perseverance знайшов те, що, як сподіваються вчені, є брудом. Марсіанські породи, розкопані марсоходом, демонструють ознаки водяного минулого та містять органічні молекули, які є основою життя, яким ми його знаємо.

Вчені, які співпрацюють у місії, також кажуть, що зразки гірських порід, які марсохід зберіг у трубах для майбутнього повернення на Землю, мають правильний хімічний рецепт, щоб зберегти докази стародавнього марсіанського життя, якщо воно колись існувало.

Нове дослідження Perseverance детально описано в трьох великих дослідженнях, опублікованих у середу, одне в журналі Science і два в журналі Science Advances. Журнальні звіти є суворо технічними та позбавленими ажіотажу — вони сміють бути нудними, як бруд, — але залучені вчені перетворюють їх у більш захопливу історію.

"Це дивовижно. Практично в кожній породі ми знаходимо органічні речовини», — сказала Ебігейл Аллвуд, геолог з Лабораторії реактивного руху NASA в Пасадені, яка керує марсоходом і ширшою місією Mars Sample Return.

Одне з досліджень прийшло до висновку, що скелі в кратері зазнали трьох різних подій, під час яких вони піддалися впливу води.

«Важливо те, що умови в скелі протягом кожного моменту, коли вода мігрувала крізь неї, могли підтримувати невеликі спільноти мікроорганізмів», — сказав провідний автор Майкл Тайс, геолог з Техаського університету A&M, в електронному листі. У наступному інтерв’ю він додав: «Ми не дізнаємося, поки не повернемо зразки на Землю».

18 лютого 2021 року Perseverance здійснив яблучну посадку в кратері Джезеро і з тих пір блукає по ньому, зберігаючи по дорозі зразки гірських порід для подальшого вивчення на Землі. Це амбітна багатоетапна місія, яка вимагатиме від NASA та його партнера, Європейського космічного агентства, відправити на поверхню Марса ще один апарат із можливістю запуску зразків на орбіту. Потім космічний корабель доставить ці зразки назад на Землю для лабораторних досліджень. Точний графік ще належить визначити, але NASA сподівається отримати зразки на своїй території на початку 2030-х років.

Це дослідження Марса є частиною розквіту молодої галузі астробіології , яка включає пошук потенційно придатних для життя світів і першого прикладу позаземного життя. Незважаючи на зусилля поколінь вчених і незважаючи на заяви любителів НЛО, відкриття життя за межами Землі залишається бажаним.

Навіть виявлення органіки — зручних для життя молекул із комбінаціями вуглецю, водню та кисню — далеке від відкриття життя чи навіть доказу його присутності в минулому. Такі молекули можуть мати біологічне або небіологічне походження.

Тим не менш, Марс є першим і центральним у пошуках НАСА, оскільки він має багато сприятливих рис. Ймовірно, близько 3 мільярдів років тому Марс був набагато більше схожим на Землю, з теплішими та вологішими умовами. Можливо, життя колись існувало на Землі та Марсі одночасно, і цілком можливо, що воно виникло на Марсі та поширилося на Землю через метеорити. І хоча поверхня зараз є посушливою пусткою, під поверхнею планети може бути рідка вода у значних кількостях і, можливо, «таємниче» життя.

Хоча марсохід Perseverance не має інструментів для хімічного виявлення живих організмів, якщо вони існують сьогодні, його інструменти дають вченим можливість вивчати марсіанську поверхню на рівні деталізації, який ніколи раніше не був можливий.

Одна з нових робіт, що детальніше вивчає хімічний склад Марса, стала сюрпризом для геологів. Вони припускали, що збираються викопати купу осадових порід. Натомість скелі є вулканічними.

Кратер Єзеро утворився внаслідок удару метеорита об Марс щонайменше 3,5 мільярда років тому. Очевидно, що в неглибокому кратері давно була вода. Це можна було визначити за допомогою орбітальних зображень, на яких видно залишки дельти, де річка впадала в озеро. Планетарні геологи припустили, що дно кратера вкрите осадовими породами, утвореними з бруду та сміття, які повільно накопичувалися на дні озера.

Якщо така осадова порода колись і була, то зараз її немає. Можливо, воно зникло, сказав Тайс. Відсутність осадових порід може означати, що озеро проіснувало недовго, що розчарувало б астробіологів. Життя, яке ми знаємо, потребує води, і для розвитку більш складних форм життя потрібен час. Якби озеро не затримувалося, життя могло б насилу пустити коріння.

Проте вулканічні породи не є розчаруванням, оскільки вони зберігають масу інформації про марсіанське минуле, включаючи присутність органічних молекул, кажуть вчені. Наявність органічних матеріалів на Марсі було підтверджено в попередніх місіях, але їх точну природу та хімічний склад не можна визначити за допомогою такого роду дистанційних досліджень, і для цього знадобиться лабораторне дослідження на Землі, за словами Бетані Ельманн, планетолога з Каліфорнійський технологічний інститут і співавтор двох нових статей.

«Це просто органічні речовини, які вимили в систему — можливо, з метеоритного матеріалу, який був просто частиною води?» Це було б найменше захоплюючим. Або це маленькі ніші мікробного життя, що живе в порожнинах цих скель? Це було б найцікавіше", - сказав Ельманн.

Источник материала

Оригинальная версия

Поделиться сюжетом