Коли неправда стає правдою, і навпаки…
Коли неправда стає правдою, і навпаки…

Коли неправда стає правдою, і навпаки…

Коли неправда стає правдою, і навпаки… - Фото 1
Коли неправда стає правдою, і навпаки… - Фото 2
Представлення правди може бути рупором неправди. Наведу показовий приклад річної давнини, який може повторитися нині.
Коли неправда стає правдою, і навпаки… - Фото 3
Коли неправда стає правдою, і навпаки… - Фото 4

Поважні медіа впродовж трьох тижнів до повномасштабного вторгнення Росії в Україну писали про відведення військ РФ від українських кордонів, беручи як джерела: міноборони РФ, російські державні агенції «ТАСС» та «РИА Новости», а то й просто посилалися на Дмитра Пєскова як речника президента сусідньої країни. Наприклад: «Росія відводить частину військ від українських кордонів – міноборони РФ» (15 лютого 2022, «ВВС Україна»), «Відведення військ РФ: Путін сигналізує світові про готовність до переговорів» (01.02.2022, «Укрінформ») та інші.

У цих заголовках і текстах загалом – повідомлена правда чи ні? Те, що саме так публічно сказали високопосадовці Росії, – це правда (є відповідні матеріали, які підтверджують факт). А суть інформації, яку українські медіа поширили, – неправда (бо відведення російських військ від наших кордонів по факту не було).

Навіщо ж таку інформацію взагалі подавати? Бо представники кремлівської влади вчергове щось заявили про нас? Хіба це новина? І хіба вони є достовірними джерелами інформації? Це ж ті джерела інформації, які, як мінімум, впродовж останніх дев’яти років систематично ведуть гібридну війну проти України, тобто проти нас із вами, а ми при цьому – поширюємо їхню риторику.

Звісно, в більшості цих матеріалів зазначено, що українська чи розвідка НАТО не фіксує наразі відводу військ – але в основу тексту, зокрема в заголовок як новину, винесено саме що Росія розпочала відведення військ від українських кордонів. І вже на другому плані – про те, що це сказав Пєсков чи Конашенков… Виходить, новина виникає з чергового інформаційного вкиду ворогів. Звідси взагалі питання: чи є сконструйовані Кремлем тези – новиною?

Наші медіа подали цю «новину», щоб … що? Яка з неї користь? А шкоди – вдосталь: і розслаблення громадян України, і їх дезорієнтація… Чи не саме це вигідно було Росії в лютому 2022 року? Ви можете апелювати: так то ж були цитати! Так, може, будемо побільше заповнювати наш інформаційний простір цитатами Путіна і його прибічників? Його висловлюваннями щодо українців і росіян як «єдиного народу», щодо розв’язування війни «підступним Заходом», щодо «високодуховної Росії», яка «за мир у всьому світі» тощо? І це буде правдою – чи неправдою? Як важлива складова в гібридній війні для ворога – це неважливо, бо бажані посили запущено в дію.

Зараз, через рік після початку повномасштабного вторгнення Росії і після дев’яти років воєнних дій проти громадян України, наші медіа знову будуть цитувати озвучені «плани» ворогів та опиратися на сумнівні джерела інформації?

Василь Левицький, журналіст

Теги по теме
российская агрессия
Источник материала
loader
loader