Президент Володимир Зеленський у четвер, 6 липня, підписав із прем’єр-міністром Болгарії Миколою Денковим декларацію про євроатлантичну інтеграцію України.
Володимир Зеленський прибув з візитом до Болгарії для переговорів з керівництвом країни щодо надання Україні озброєння та підтримки її вступу до НАТО та ЄС. Візит до Софії може мати величезне значення насамперед для української армії.
Найважливіший виробник та постачальник
Торік Болгарія стала одним із ключових постачальників боєприпасів та пального для України. Вона ще з радянських часів залишається одним із найбільших виробників стрілецької зброї та артилерійських снарядів у регіоні. Це особливо важливо з огляду на те, що однією з найнагальніших потреб української армії якраз і є снаряди радянських калібрів.
Через треті руки Болгарія у перші місяці війни постачала Україні близько третини всіх боєприпасів та 40% пального.
Європейський новинний сайт Euraktiv повідомляв, посилаючись на свої джерела, що торік опосередкований експорт озброєнь та боєприпасів із Болгарії до України становив щонайменше 1 мільярд доларів.
У той же час офіційний експорт становив 1,7 млрд доларів (2021 року весь імпорт України з Болгарії становив близько 500 млн доларів).
Болгарія має величезні склади боєприпасів, зенітно-ракетні комплекси С-300, самохідні артилерійські установки, 16 винищувачів МіГ-29 і 14 штурмовиків Су-25, з яких, щоправда, підняти в повітря можна лише частину.
Проукраїнський уряд
Болгарія за час російського вторгнення в Україну пережила низку політичних криз. Новий уряд на чолі з Миколою Денковим та колишнім єврокомісаром ЄС з питань молоді та інновацій Марією Габріель представляє об’єднання двох провідних політичних партій, яким вдалося дійти згоди.
Вони мають різне бачення того, як проводити реформи в країні, зате спільна позиція щодо надання допомоги Україні.
Лише через два тижні після формування новий уряд схвалив пакет військової допомоги Києву. Болгарія також хоче приєднатися до коаліції з 19 країн ЄС, які постачатимуть Україні 155 мм снарядами.
“Це найкращий уряд для українсько-болгарських відносин. Новий міністр оборони Тодор Тагарьов відомий своїми настроями на підтримку НАТО та України, раніше він працював радником міністерства оборони України”, – зазначає керівник секції Південно-Східної Європи громадської ініціативи New Geopolitics Research Network Ігор Федік.
Візит президента Зеленського до Болгарії означає, що пакет допомоги, ухвалений її урядом, у Києві вважають вагомим: зараз президент України не їздить до країн, звідки можна повернутися з порожніми чи майже порожніми руками.
Російський вплив
Паралельно за допомогою України в Болгарії періодично трапляються загадкові вибухи та пожежі на військових складах та заводах, що траплялися протягом останнього десятиліття. Наприклад, 25 червня на околицях міста Карнобат спалахнув збройовий склад компанії EMCO болгарського бізнесмена Омеляна Гебрева, який раніше продавав зброю Україні і ледь не став жертвою російського Новачка в 2015 році. Це вже не перший подібний випадок на його підприємствах.
Колишній міністр оборони Болгарії Бойко Наєв раніше застерігав, що “Кремль хоче знищити болгарську військову промисловість”.
Також проросійські партії збирають у країні акції проти надання військової допомоги Україні. Особливо активно виступають проти соціалісти та ультраправа партія Відродження на чолі з Костадіном Костадіновим, якого політичні противники прозвали Костем Копєйкіним за його близькі стосунки з російським посольством.
Ядерні реактори
The Wall Street Journal із посиланням на чиновників, знайомих із ситуацією, стверджує, що Україна близька до укладання угоди з Болгарією про купівлю двох ядерних реакторів російського виробництва та іншого критично важливого енергетичного обладнання.
Зазначається, що згідно з договором, переговори про який ще тривають, болгарська державна енергетична компанія NEK продасть українській атомній держкомпанії Енергоатом обладнання з недобудованої АЕС Белене щонайменше за 600 млн євро.
За інформацією видання, оскільки Україні буде важко дозволити собі таку суму, один із варіантів, який обговорюється між болгарськими та американськими офіційними особами, полягає в тому, що США зроблять свій внесок у вигляді допомоги Україні.
Повідомляється, що розглядається інший варіант розрахунку, де Болгарія отримає міноритарну частку в українській Хмельницькій АЕС, де буде встановлено обладнання.
Болгарський парламент 6 липня ухвалив рішення, яке зобов’язує уряд провести переговори з Києвом щодо продажу заводу. З посиланням на неназваних чиновників WSJ стверджує, що угода, яка готувалася протягом кількох тижнів, трималася в таємниці, щоб запобігти спробам проросійських політиків у Болгарії її заблокувати.
Роботи на АЕС Белене зупинялися і перезапускалися кілька разів із 1980-х років. Західні уряди критикували проект через його технічну та комерційну недосконалість у зв’язку з залежністю від поставок російського палива. На ній встановлені гігаватні водно-водні реактори ВВЕР-1000. Такі реактори встановлені на двох енергоблоках Хмельницької АЕС, введених в експлуатацію.
НАТО
Україна та Болгарія уклали спільну декларацію, яка стала 22-м документом, де йдеться про підтримку членства України в НАТО.
Зазначається, що документ чітко свідчить, що Болгарія підтримує набуття Україною членства в НАТО, щойно це дозволять умови.
У спільній декларації йдеться про те, що Болгарія визнає, що членство України в НАТО є єдиним способом забезпечити достатній рівень безпеки як для України, так і для всієї євроатлантичної сім’ї.
“Болгарська сторона вітає значні досягнення України у просуванні на шляху євроатлантичної інтеграції, зокрема щодо досягнення сумісності з НАТО, підтверджує намір збільшити спільні зусилля щодо підтримки інтеграції України в Альянс та імплементації стандартів НАТО, а також повністю підтримує Раду Україна-НАТО”, – йдеться у документі.
Повідомляється, що декларація також закріплює готовність Болгарії продовжувати надавати політичну та матеріальну підтримку України як з боку Альянсу, так і на двосторонньому рівні стільки, скільки потрібно.
“Разом з міжнародними організаціями, союзниками та партнерами Болгарія підтверджує готовність брати участь у повоєнному відновленні та відновленні України”, – резюмується у документі.