Науковці занепокоєні: Антарктика розтанула до найнижчих показників за всю історію спостережень
Науковці занепокоєні: Антарктика розтанула до найнижчих показників за всю історію спостережень

Науковці занепокоєні: Антарктика розтанула до найнижчих показників за всю історію спостережень

Цей показник є різким відхиленням від звичайної площі близько 15 мільйонів квадратних кілометрів. Таке скорочення викликало у експертів подив і занепокоєння щодо основних причин цієї безпрецедентної тенденції.

Зафіксована площа морського льоду є найнижчою відтоді, як NSIDC розпочав супутникові вимірювання в 1978 році, згідно з даними, наданими центром. Зменшення площі льоду є продовженням тенденції, яка розпочалася у 2014 році, після періоду інтенсивного зростання льоду по всьому континенту. Після 2014 року утворення льоду помітно зменшилося, причому в більшості місяців його рівень був значно нижчим за середній історичний показник.

Уолт Майєр, науковець з NSIDC, описав цю ситуацію як "незвідану територію в історії супутникових спостережень". Таке значне зниження рівня морського льоду викликало дискусії серед експертів з питань клімату, які намагаються визначити ключові фактори, що спричиняють це зниження.

Чому льодова шапка зменшується

Хоча точні причини стрімкого зменшення антарктичного морського льоду ще не встановлені остаточно, вчені досліджують різні можливості. Підозрюють, що зміна клімату, яка була головним претендентом, впливає на потепління температури океану, що потенційно може призвести до зменшення накопичення льоду в регіоні. Клер Паркінсон, кліматолог з Центру космічних польотів ім. Годдарда NASA, підкреслила складність ситуації, наголосивши, що не досягнуто консенсусу щодо основних чинників цих змін.

Інші фактори, у тому числі вплив Ель-Ніньо-Південного коливання (ENSO) і міждекадного тихоокеанського коливання, також розглядаються як можливі причини цього зниження. Більш детальне вивчення екстремального відступу льоду в 2016 році виявило поєднання атмосферних і океанічних умов, які призвели до швидкої втрати льоду в різних районах навколо Антарктиди. Ці умови, включаючи сильні північні атмосферні потоки та потепління, спричинене Ель-Ніньо, демонструють багатогранність проблеми.


На карті показано початок танення арктичного морського льоду у 2023 році / Фото NASA Goddard

В іншій частині світу теж не все гаразд

На тлі цих наукових дебатів північна півкуля також бореться зі зменшенням льодового покриву. Гудзонова затока і навіть культовий льодовик Менденхолл на Алясці зазнали зменшення льодового покриву. Влада пов'язує ці явища зі зміною клімату, коли потепління сприяє таненню льодовиків і подальшій втраті льоду.

Оскільки дослідники намагаються виявити рушійні сили безпрецедентного зменшення антарктичного морського льоду, основна увага залишається зосередженою на розумінні складних взаємодій між океанічними та атмосферними умовами. Хоча остаточних відповідей поки що немає, нещодавні дослідження припускають, що зміна умов океану, зокрема, підвищення температури океану, може відігравати значну роль. Це, своєю чергою, може порушити типовий цикл осінньо-зимового наростання льоду, одночасно посилюючи весняні та літні епізоди танення льоду.

Маючи в своєму розпорядженні супутникові дані за чотири десятиліття, експерти продовжують аналізувати і моделювати цю складну динаміку, прагнучи забезпечити всебічне розуміння зменшення морського льоду в Антарктиді. Оскільки клімат планети продовжує розвиватися, розгадка таємниць цього явища є надзвичайно важливою як для наукового розуміння, так і для потенційних наслідків для глобальних екосистем і підвищення рівня моря.

Теги по теме
Экология
Источник материала
loader
loader