Поки ми переносили в цифровий світ свою роботу, навчання, походи до лікаря, наукові та культурні конференції, презентації технологій та головним чином особисте життя, компанії наввипередки взялися вигадувати нові способи покращити наш досвід відеоспілкування, зробити його більш захопливим. Хтось упроваджував нові функції, намагаючись зробити віртуальні заходи схожими на живі конференції, хтось робив свої сервіси безплатними, хтось робив ставку на яскраві фільтри та жартівливі маски, а хтось узагалі розмріявся про цілий віртуальний світ, де учасники будуть присутні у вигляді аватарів й зможуть проводити конференції, презентації, зустрічі та інше. Zoom тим часом узагалі став дієсловом, яке вживали замість довгих формулювань і словосполучень. Однак справжньої революції так і не сталося. Насправді ми отримали лише трохи кращий відеочат, а реальний досвід його використання перебуває у все такому ж нудному стані, як і до пандемії COVID-19.
До побачення, відеоконференції
Тепер світ поступово повертається до колишнього життя. Деякі компанії намагаються загнати працівників назад до офісів, стикаючись із невдоволенням, а часто навіть звільненнями через небажання покидати дім задля роботи. Багато хто з самого початку вказує у резюме обов'язковим пунктом наявність віддаленої роботи. Але багато хто все ж повернувся в офіс, що похитнуло позиції деяких компаній. Особливо постраждали дрібні гравці. Великі ж корпорації залишаються панувати на ринку.
Ті невеликі компанії, що будували свій бізнес повністю довкола технології відеодзвінків, закрилися, так і не вистреливши. Інші, які надавали віртуальні конференції лише як одну з функцій, почали скасовувати їх або продавати частину бізнесу. Ще декілька просто доживають свої останні дні. Але про більшість із них ви навіть не чули, адже вони згасли швидше, ніж встигли розкрутитися.
- Hopin передала свої відеодзвінки RingCentral в рамках "стратегічних відносин".
- Mmhmm заледве існує, втрачаючи базу користувачів.
- Houseparty, додаток для групового відеочату від творців Meerkat, був придбаний Epic Games у 2019 році, але закритий у 2021 році.
- Verizon щойно оголосив, що закриває BlueJeans.
- Навіть Snap закрив Snap Camera.
Як виглядає ринок зараз
- Zoom усе ще перший. Безумовно, він теж утратив певну кількість аудиторії, але його популярність зробила свою справу. Користувачі просто стеклися всі в один сервіс, визначивши його найоптимальнішим за якістю та функціями. Однак, дзвінки в цьому сервісі все ще напрочуд схожі на ті, що були на початку пандемії, навіть з додатковими функціями, як-от ефекти обличчя, аватарки та резюме зі штучним інтелектом. Чи змінює це щось кардинально? Ні. Zoom усе частіше намагається розвивати бізнес за межами відеочату, але навряд чи комусь потрібні його електронна пошта, календар чи текстовий чат, коли на ринку вже давно існують десятки аналогів.
- Відеодзвінки від Google просунулися з усіх найдалі, але лише тому, що до цього вони були в дуже поганому стані й розробники мали, що покращувати, наслідуючи конкурентів. У квітні 2020 року Google провів ребрендинг з "Hangouts Meet" на "Google Meet", що відокремило сервіс від заплутаного і вже мертвого бренду Hangouts. Згодом Google усунув деякі недоліки та покращив загальну стабільність.
- Microsoft продовжує інвестувати в функції відеоконференцій у складі свого сервісу для спільної роботи Teams. Компанія інтегрувала Snapchat Lenses, щоб додати до відеодзвінків трохи розваги. Але варто зазначити, що тут вона розпорошує свою увагу, бо має Skype, який з року в рік масштабно оновлює, але всі ніяк не може прийняти той факт, що його час давно минув.
Хай там як, але майбутнє відеочатів не таке вже й безнадійне. У Apple є кілька цікавих, хоча й запізнілих ідей, які з'являться в macOS Sonoma. Деякі з них запозичені в інших й стосуються ефектів: ви зможете зробити так, щоб ваше обличчя з'являлося в маленькій рухомій бульбашці, зробити себе набагато більшим, фокусуючи увагу співрозмовника, і робити різноманітні жести, щоб викликати анімовані реакції. Це, звісно, чудово (особливо тому, що всі вони повинні працювати з такими програмами, як Zoom, Microsoft Teams і Webex від Cisco), але чи справді анімований феєрверк – це найкраще, що ми можемо додати до відеочату, іронічно запитує журналіст The Verge Джей Петерс?
Компанії обіцяли неймовірне. Передбачалося, що відео – це майбутнє. Натомість це просто ще один спосіб підняти слухавку, який не надто відрізняється від того, що ми мали до ковіду. Так, спілкування з друзями в Discord дозволяє вам грати разом в ігри або переглядати відео на YouTube, а якщо ви користуєтеся Slack, то можете спробувати його відеотусовки для коротких імпровізованих розмов, які нагадують розмови за робочим столом. Але наразі видається, що ринок відеозв'язку зайшов у своєрідний глухий кут. Звичайно, Zoom, Google Meet і Teams дуже гарні в тому, що вони роблять, і дуже добре, що такі речі, як кастомні фони та емодзі-реакції стали загальноприйнятим стандартом незалежно від того, яким додатком ви користуєтеся, проте коли ми виходимо у дзвінок, ми все ще здебільшого дивимося на вікна з людьми, а додатки перетворилися на утиліти, які швидко набридають.