Абсолютна більшість українців — 88,5% — пишаються своїм громадянством. Таких висновків дійшли соціологи Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, отримавши результати опитування, яке провели напередодні Дня Незалежності.
Це найвищий показник за всі роки незалежності, стверджуютьсоціологи. «Якщо у 2000-х роках було близько половини тих, хто рішуче підтримав би незалежність України, після російської агресії 2014 року ці показники зросли до близько 65-70%, то зараз це понад 80%», — повідомив старший аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» Сергій Шаповалов, презентуючи результати дослідження «День Незалежності України: шлях до перемоги, ідентичність та цінність держави на тлі війни» в Укрінформі.
Найбільше тих, хто пишається бути громадянином України, у західних областях країни — 95%. В центральних областях таких 90% серед опитаних, на півдні країни — 89%. Дещо менше респондентів, які пишаються українським громадянством, виявилось на сході України — там цей показник складає 76%.
Як зазначають соціологи, гордість за своє громадянство наразі є найвищою за всі роки незалежності України.
Якби референдум про державну незалежність України відбувався сьогодні, то 82% громадян, опитаних соціологами, підтримали б незалежність України. Найбільше прихильників незалежності на заході нашої країни (94%), на півдні та сході — 68% і 70% відповідно.
Серед опитаних виявилось близько 15% тих, хто не визначився з цим питанням або не брав б участі в референдумі. «Результати і виборів, і референдумів визначаються з розрахунку громадян, які б прийшли на дільниці і дали б відповідь, тож у реальному житті цей результат значно перевищив би 90%. Але попри позитивний результат, у мене викликає стурбованість кількість тих, хто не визначився», — прокоментував експерт.
Проти незалежності держави висловились 3% респондентів, причому на сході таких — близько 7%.
Крім того, близько 40% опитаних українців вважають, що за роки незалежності України відбулося більше позитивних подій. Ще 40% переконані, що позитивного відбулося скільки ж, стільки й негативного.
Соціологи зазначають, що повномасштабна війна та зростання цінності держави в очах громадян зумовили переосмислення свого минулого життя в незалежній Україні, відповідно значно зросла кількість тих, хто вважає, що за роки незалежності було більше позитивного. Також переважна більшість опитаних (69%) зазначили, що розпад СРСР є позитивною історичною подією.
Опитування проведене Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова за підтримки програми MATRA з 9 по 15 серпня 2023 року. Методом face-to-face опитано 2019 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів громадян.
Раніше «Детектор медіа» повідомляв про те, що, згідно із результатами соціологічного дослідження КМІС, 89% українців хочуть, щоб Україна стала членом НАТО.
Також ми писали про те, що відсоток українців, для яких українська є рідною мовою, досяг 78%. За останні 15 років цей показник виріс у півтора раза. Розмовляють вдома лише або переважно українською 68% опитаних, за межами дому — 65%. 74% респондентів вважають, що українською престижно спілкуватися серед друзів та колег. Про це свідчать результати опитування, проведеного Центром Разумкова.
Читайте також:
-
КМІС: 84% українців проти будь-яких територіальних поступок Росії
-
КМІС: Кількість прихильників повної заборони УПЦ (МП) серед українців збільшилась
-
52% опитаних українців проти вивчення російської мови у школах, – КМІС
Фото: Olga Strachna/Flickr