У понеділок, 2 жовтня, лауреатами Нобелівської премії з галузі фізіології та медицини стали вчені Каталін Каріко та Дрю Вайсману за їхні відкриття, які дозволили розробити мРНК-вакцини проти COVID-19
Про це повідомили на сайті премії.
Зазначається, що відкриття двох лауреатів Нобелівської премії, угорської та американського вчених, полягало у модифікації нуклеозидних основ. Саме вони мали вирішальне значення для розробки ефективних мРНК-вакцин проти COVID-19 під час пандемії, яка почалася на початку 2020 року.
BREAKING NEWS
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 2, 2023
The 2023 #NobelPrize in Physiology or Medicine has been awarded to Katalin Karikó and Drew Weissman for their discoveries concerning nucleoside base modifications that enabled the development of effective mRNA vaccines against COVID-19. pic.twitter.com/Y62uJDlNMj
Відкриття двох лауреатів Нобелівської премії мали вирішальне значення для розробки ефективних мРНК-вакцин проти COVID-19 під час пандемії, яка почалася на початку 2020 року.
"Завдяки своїм новаторським відкриттям, які докорінно змінили наше розуміння того, як мРНК взаємодіє з нашою імунною системою, лауреати сприяли безпрецедентним темпам розробки вакцин під час однієї з найбільших загроз для здоров’я людини в наш час", - йдеться у повідомленні Нобелівської комісії.
Що відомо про лауреатів
Каталін Каріко народилася в угорському місті Сольнок. Здобула ступінь доктора філософії в Університеті Сегеда в 1982 році та проводила постдокторські дослідження в Угорській академії наук у Сегеді до 1985 року. Потім вона проводила докторські дослідження в Університеті Темпл, Філадельфія, та Університеті наук про здоров’я, Бетесда. У 1989 році її призначили асистентом професора в Університеті Пенсільванії, де вона залишалася до 2013 року. Після цього Каріко стала віцепрезиденткою, а пізніше старшою віцепрезиденткою BioNTech RNA Pharmaceuticals. З 2021 року 68-річна вчена є професоркою Сегедського університету та ад’юнкт-професором Школи медицини Перельмана в Університеті Пенсільванії.
Дрю Вайсман народився в Лексінгтоні, штат Массачусетс у США. Здобув ступінь доктора медицини та доктора філософії в Бостонському університеті в 1987 році. Пройшов клінічну підготовку в медцентрі Beth Israel Deaconess у Гарвардській медичній школі та постдокторські дослідження в Національному інституті здоров’я. У 1997 році Вайсман створив свою дослідницьку групу в Медичній школі Перельмана в Університеті Пенсільванії. 64-річний вчений є професором Roberts Family із дослідження вакцин і директором Інституту РНК Пенсільванія.
- 1 вересня, у Нобелівському фонді повідомили, що посли всіх країн, які мають дипломатичні представництва у Швеції та Норвегії (включно з РФ і Білоруссю), будуть запрошені на церемонію вручення премії в грудні. Фонд заявив, що прагне включити навіть тих, хто не поділяє цінності Нобелівської премії. У МЗС України відреагували на цю заяву та закликали Нобелівський фонд переглянути своє рішення й не запрошувати послів Росії та Білорусі.
- Днем пізніше все-таки скасували запрошень послів РФ і Білорусі на вручення "Нобеля". Речник МЗС України Олег Ніколенко це рішення назвали перемогою гуманізму.