За результатами опитування громадської думки, яке провів Київський міжнародний інститут соціології, в Україні суттєво зросла кількість громадян, які вважають за доцільне і важливе критикувати дії влади, незважаючи на те, що в країні триває повномасштабна війна. На запитання «Чи доцільно зараз критикувати можливі помилкові та неправильні дії влади» 70% респондентів відповіли ствердно. Разом із цим 25% учасників опитування заявили про необхідність уникати будь-яких суперечок всередині країни.
КМІС наводить результати аналогічного опитування, яке проводив у травні 2022 року: тоді 68% вважали, що всі суперечки мають бути відкладені, поки триває війна, а 26% наполягали на допустимості критики.
Результати нинішнього опитування також засвідчили, що у всіх регіонах України більшість населення вважає, що і зараз є сенс у тому, щоб критикувати можливі помилкові та неправильні дії влади.
На підставі отриманих даних у КМІС резюмують, що «в Україні наростає критика дій центральної влади (зараз переважно у форматі критики парламенту та Уряду при збереженні високої підтримки і довіри Президенту) із значно вираженим бажанням “змін”».
Однак суспільний запит на єднання зберігає свою потужність, вважають соціологи. На їхню думку, українці не готові вимагати негайних змін шляхом виборів (за останніми даними КМІС, 81% — проти проведення виборів, поки триває війна). Пріоритетом для суспільства залишається перемога над Росією
Упродовж 30 вересня–13 жовтня 2023 року Київський міжнародний інститут соціології провів всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус», до якого було включене запитання щодо доцільності зараз критики можливих хибних рішень влади. Методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) опитано 2007 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим). Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України (у межах, які контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року). До вибірки не могли потрапити мешканці тимчасово окупованих територій, а також опитування не проводилося з громадянами закордоном.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 2,4% для показників, близьких до 50%, 2,1% — для показників, близьких до 25%, 1,5% — для показників, близьких до 10%, 1,1% — для показників, близьких до 5%.
За умов війни, крім зазначеної формальної похибки, додається певне систематичне відхилення. Проте попри певні фактори, що можуть впливати на якість результатів в умовах «воєнного часу», у КМІС вважають, що отримані результати все одно зберігають високу репрезентативність та дозволяють досить надійно аналізувати суспільні настрої.
Як виявили соціологи, серед українців суттєво зросла довіра до державних органів, особливо до Президента. Так, наразі 73% респондентів довіряють Президенту (не довіряють — 21%), 54% довіряють уряду (не довіряють — 38%), 49% довіряють регіональним адміністраціям (не довіряють — 34%), 51% довіряють місцевій владі (не довіряють — 38%).
Дослідники Київського міжнародного інституту соціології зафіксували значне зростання правих настроїв в українському суспільстві після початку повномасштабного вторгнення Росії. Кількість респондентів, які назвали себе націоналістами, становить майже 19%. До 24 лютого 2022-го розмір цієї групи фіксували на рівні 3–4%.
Фото: prostir.ua
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.