Астрономи вивчали атмосферу Венери за допомогою даних, зібраних Стратосферною обсерваторією інфрачервоної астрономії (SOFIA). Це телескоп, який розміщений на борту літака "Боїнг 747", що літає в атмосфері Землі. Як показує дослідження, яке опублікували в журналі Nature Communications, вчені виявили атомарний кисень на денній стороні Венери, освітленій сонячним світлом.
"Атомарний кисень традиційно вважається одним із ключових компонентів термосфери й мезосфери Венери, проте дотепер усі відомі підтвердження його існування були отримані непрямим шляхом. Ми вперше безпосередньо виявили його в атмосфері денного і нічного боку Венери за допомогою терагерцового спектрометра upGREAT", – йдеться в матеріалі.
Проведені за допомогою upGREAT виміри підтвердили, що атомарний кисень справді присутній в атмосфері Венери щонайменше в 17 різних місцях планети, частина з яких була розташована на її освітленому боці, а інші – на тій півкулі, яка на момент вимірів перебувала в тіні Сонця.
Основні запаси кисню були зосереджені на висоті приблизно 100 км від поверхні Венери, між двома найбільшими прошарками її повітряної оболонки, що володіють різними фізичними властивостями та обертаються в протилежні боки.
Вчені виявили, що атомарного кисню в освітленій півкулі Венери в середньому у кілька разів більше, ніж на її "нічній" стороні. Це підтверджує загальноприйняту гіпотезу про те, що атомарний кисень утворюється на Венері в результаті взаємодій між ультрафіолетовим випромінюванням Сонця і молекулами вуглекислого і чадного газу.
Ці відомості, як сподіваються дослідники, наблизять їхніх колег-теоретиків до розуміння того, як Венера перетворилася з близького аналога Землі на розпечену кулю.
- 14 вересня 2023 року повідомлялося, що на Венері виявлені світлові спалахи, які довгий час спонукали вчених думати, що це блискавка. Однак нове дослідження підтримує іншу теорію: світлові спалахи можуть бути наслідком згоряння метеорів у верхніх шарах атмосфери Венери.