СБУ прийшла з обшуками до Почаївської лаври
СБУ прийшла з обшуками до Почаївської лаври

СБУ прийшла з обшуками до Почаївської лаври

Як кажуть джерела ЗМІ, попередня причина візиту — поширення представниками лаври російської ідеології.

У четвер 30 листопада Служба безпеки України прийшла з обшуками до Почаївської лаври на Тернопільщині. Про це повідомляють джерела «УП» та Суспільного  в правоохоронних органах.

За словами джерела, зранку четверга співробітники СБУ навідалися з обшуками у Почаївську лавру, яка належить УПЦ МП.

Як пояснюють співрозмовники ЗМІ, попередня причина візиту — поширення представниками лаври російської ідеології.

У пресслужбі СБУ пообіцяли надати більше деталей згодом.

СБУ прийшла з обшуками до Почаївської лаври - Фото 1

Наразі приміщення лаври у Почаєві перебуває в оренді Української православної церкви Московського патріархату, договір про оренду уклали у 2003 році на 49 років. У квітні у Верховній Раді 30 депутатів з чотирьох фракцій зареєстрували постанову про звернення до Кабінету міністрів з пропозицією розірвати договір оренди з УПЦ МП на комплекс споруд Почаївської Успенської лаври.

У березні 2023-го Православна церква України створила релігійну організацію «Почаївська Свято-Успенська Лавра Тернопільської єпархії ПЦУ». Раніше про своє бажання мати доступ до монастиря заявляла також Українська греко-католицька церква.

Монастир у Почаєві відомий із 16-го століття, він належав до православної Київської митрополії в складі Константинопольського патріархату. У 1713 році монастир прийняв унію з Римом, після чого протягом століття належав до Руської унійної (греко-католицької) церкви. Саме в цей період був збудований головний Святоуспенський храм монастиря, тоді ж відкрили велику друкарню, що перетворило Почаїв на один з головних культурних центрів Правобережжя. Після польського повстання 1830 року Російська імперія ліквідувала унійну (греко-католицьку) церкву на Правобережжі, а Почаївський монастир передала Російській православній церкві.

Відзначимо, Українська православна церква (Московського патріархату) є самоврядною частиною Російської православної церкви. Очільник РПЦ патріарх Кирил усіляко підтримує російську військову агресію проти України, зокрема у березні 2022-го він де-факто благословив військових армії РФ на війну проти України. Після надання у 2019 році автокефалії Київській митрополії у складі Константинопольського патріархату Вселенський патріарх Варфоломій заявив, що з канонічної точки зору УПЦ МП в Україні більше не існує, а очільника УПЦ МП Онуфрія не вважають «митрополитом Київським».

З листопада 2022-го СБУ проводила багато обшуків на об’єктах УПЦ МП по всій Україні. Правоохоронці виявляли чимало матеріалів антиукраїнського спрямування, а також документи, які підтверджують наявність російського громадянства у представників церкви. Зокрема, слідчі знайшли в єпархіях російські паспорти, георгіївські стрічки, символіку забороненої партії «ОПЗЖ» і «методички» патріарха РПЦ Кирила щодо поширення ворожої пропаганди через вірян, у Харкові виявили прокремлівську літературу, готівку і російські військові сухпайки, а на Буковині — директиви з Москви та відзнаки за окупацію Криму.

За даними СБУ, від початку повномасштабної війни відкрили 68 кримінальних проваджень щодо представників УПЦ МП, з яких 14 — митрополити церкви. Серед викритих злочинів — 20 фактів держзради, колабораціонізму та пособництва країні-агресору, 18 проваджень щодо публічної агітації до релігійної ненависті, продажу вогнепальної зброї та поширення дитячої порнографії. 26 фігурантам-представникам УПЦ МП повідомлено про підозру, а 19 зловмисників уже отримали судові вироки.

Зокрема, підозру у виправдовуванні і запереченні збройної агресії Росії проти України та розпалюванні релігійної ворожнечі підозру оголосили керівнику Черкаської єпархії УПЦ МП Феодосію (Снігірьову) та колишньому настоятелю Києво-Печерської лаври від УПЦ МП Павлу (Петру Лебедю).

У схожими статтями — розпалювання релігійної ворожнечі та виправдання збройної агресії — засудили екскерівника Кіровоградської єпархії УПЦ МП митрополита Іосафа до трьох років позбавлення волі з іспитовим терміном два роки та очільника Тульчинської єпархії на Вінниччині до 5 років ув’язнення. Настоятеля одного з храмів УПЦ МП на Сумщині засудили до 15 років позбавлення волі за державну зраду.

Фото: надані «УП» джерелом

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги по теме
СБУ УПЦ МП обыски
Источник материала
loader
loader