Кремль повернувся до старої риторики щодо України: в ISW назвали головну мету агресора
Кремль повернувся до старої риторики щодо України: в ISW назвали головну мету агресора

Кремль повернувся до старої риторики щодо України: в ISW назвали головну мету агресора

Росія повертається до експансіоністської риторики про війну проти України, яка востаннє спостерігалася перед повномасштабним вторгненням. Там знову тиражують твердження про те, що "Україна є частиною історично російської території", та обговорюють кордони, які вважають відповідними для "залишку" держави.

Заяви про "розділення України" є організованою спробою Кремля ввести міжнародну спільноту в оману та змусити його відкинути ключові компоненти українського суверенітету: територіальну цілісність країни, як вона була визначена в 1991 році, та її право на самовизначення. Про це йдеться у зведенні Інституту вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW).

Зазначається, що цинічні кремлівські ідеї нещодавно прозвучали з вуст заступника голови Ради безпеки РФ Дмитра Медведєва. Він навмисно спотворив відповідь президента США Джо Байдена (під час спільної пресконференції з українським лідером Володимиром Зеленським 12 грудня) на запитання ЗМІ про те, чи спрямована американська політика на перемогу у війні або на допомогу Україні в самозахисті. Тоді Байден заявив, що США хочуть бачити перемогу України і ця "перемога означає, що Україна є суверенною, незалежною державою, яка може дозволити собі захистити себе сьогодні та стримати подальшу агресію".

Медведєв же перекрутив цей вислів і припустив, що США "були б задоволені", якби Україна просто існувала як країна, але їм "все одно, як виглядають її кордони". Він заявив, що "технічно Україна все ще може бути суверенною", якщо вся країна залишиться, наприклад, "у межах Львівської області". Крім цього, кремлівський поплічник хибно стверджував, нібито Байден передбачав, що Вашингтон лише підтримує Київ у його захисті, але "не допоможе йому розпочати контрнаступ, щоб звільнити більше своїх земель і людей". Медведєв цинічно додав, що Україна гіпотетично може "оборонитися" як "закинута держава у межах Львівщини".

В ISW нагадали, що цей російський так званий політик регулярно і навмисно робить дикі заяви. Але час цих заяв та зосередженість на ідеї про те, що Україна може існувати лише як "уламок держави на території однієї області", узгоджується з більш ранніми індикаторами того, що Кремль повертається до своєї внутрішньої концепції про те, що Росія веде війну за "визволення своїх історичних земель".

Коментарі Медведєва відбулися незабаром після інтерв’ю спікерки міністерства закордонних справ РФ Марії Захарової агентству AFP 9 грудня, яке, ймовірно, ознаменувало офіційне риторичне зрушення в кремлівському трактуванні війни.

Захарова тоді повторила максималістські вимоги Кремля про повну політичну капітуляцію України та прийняття Києвом військових умов Росії, а також висунула розпливчасту попередню умову про те, що Україна має вивести свої війська з "російської території" для вирішення війни.

За оцінками ISW, пропагандистка мала на увазі незаконно анексовані чотири українські регіони, які не повністю перебувають під російською окупацією. Хоча, можливо, її заява була навмисно розпливчастою, щоб дати Росії свободу визначати, що вона вважає "російськими територіями".

На думку аналітиків, коментарі Медведєва та Захарової багато в чому аналогічні давній інформаційній операції Кремля про те, що Україна може бути розділена на контрольовану Росією "малоросію" (велику частину країни) та невелику частину західної України, яка "контролюється Польщею".

В ISW зауважили, що російські пропагандисти активізували цю інформаційну операцію напередодні повномасштабного вторгнення і відтоді її декларування помітно знизилося. Повернення ж кремлівської ідеї "розділеної України", найімовірніше, є організованою спробою ввести міжнародну спільноту в оману і змусити її відкинути ключові компоненти українського суверенітету.

За оцінками ISW, Кремль використав подібні інформаційні операції наприкінці 2021-го та на початку 2022 року, щоб створити умови для повномасштабного вторгнення своїх військ в Україну, одночасно вводячи Захід в оману і спонукаючи його шукати дипломатичну деескалацію.

Сьогодні Росія, як і раніше, переслідує свою максималістську мету щодо контролю над усією Україною та використовує ці інформаційні операції, щоб стримувати подальшу військову допомогу Києву і тягнути час, необхідний для відновлення власного оборонно-промислового комплексу та відновлення її збройних сил.

Аналітики переконані, що міркування Медведєва та заява Захарової, які розглядаються в контексті інформаційних операцій Кремля перед повномасштабним вторгненням, ставлять під серйозний сумнів уявлення про те, що Москва буде задоволена навіть усією територією чотирьох окупованих українських регіонів, не кажучи вже про те, щоб "змиритися" з тим, де зараз розташована лінія фронту.

"Примітно також, що Кремль переглядає свої явні територіальні цілі у бік збільшення, оскільки підтримка США України, схоже, вагається, а голоси Заходу виступають за тиск на Україну, щоб вона запропонувала територіальні поступки", – припустили в ISW.

Як повідомляв OBOZ.UA, дипломат Олександр Левченко заявив, що з Україною не може статися найнесприятливіший сценарій розвитку подій, за якого західна допомога критично скоротиться, війська РФ наступатимуть і захоплюватимуть нові території, а уряд країни буде вимушений капітулювати. Він зазначив, що такий "апокаліпсис" неможливий з цілої низки об’єктивних причин.

Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Источник материала
Поделиться сюжетом