Зневага чи недбалість? Кілька слів про Гімн України в новорічну ніч
Зневага чи недбалість? Кілька слів про Гімн України в новорічну ніч

Зневага чи недбалість? Кілька слів про Гімн України в новорічну ніч

Не всі канали вмикали славень на Новий рік, як це заведено.

Слова Державного Гімну ніколи не були для більшості українців чимось нав’язаним офіційною владою, його співають солдати у шанцях, його співають діти в укриттях і мало хто може втримати сльози під час виконання. Пам’ятаю часи, коли на футбольних матчах (до Революції гідності та до початку війни у 2014 році) на іграх українських команд не вважали за потрібне вмикати «Ще не вмерла України і слава, і воля» — і ультраси виконували його акапельно, перекрикуючи коментаторів, тим самим пробуджуючи патріотизм і гордість за державу. Після 24 лютого все змінилося. Але не в усіх.

Як показала новорічна ніч, деякі телевізійні канали не вважали за потрібне увімкнути гімн після привітань Президента. Сучасні медіасервіси дозволяють «відмотати» назад і подивитися, як воно було в ефірі. На «1+1» та 5 каналі наш славень звучав, підготували нестандартні ролики, на «плюсах» співали військові. Більшість каналів (ICTV, Новий, «Інтер», «Рада») ввімкнули вже стандартний відеоролик із виконанням Михайла Хоми, початок із «русскім воєнним кораблем» прозвучав лише на 24 каналі. На Суспільному одразу після заставки «З Новим роком!» почався гімн у виконанні відомих виконавців, журналістів, акторів, спортсменів, ведучих тощо.

Український державний інформаційно-розважальний телеканал «Дім», створений для жителів тимчасово окупованих територій України, знехтував вмиканням державного гімну, одразу почався фільм «Справжній Санта».

ICTV2 замість славня показував «Дизель-шоу», ТЕТ після годинника та заставки увімкнув концерт «Різдво. Ти не один».

На СТБ  після «Слава Україні!» прозвучали слова: «Чого я прийшла», — так почалася трансляція серіалу «Спіймати Кайдаша». Найбільш обурливо вчинив канал «2+2», який після слів Зеленського «Слава Україні!» ввімкнув фільм із назвою «Царство небесне».

Виконання Гімну України регламентується Законом України «Про Державний Гімн України», де зазначено зокрема таке: «Встановити, що урочисті заходи загальнодержавного значення розпочинаються і закінчуються виконанням Державного Гімну України» (Стаття 2). Думаю, що новорічне звернення Президента підпадає під визначення «урочистого заходу», тим більше, що практика вмикання Гімну України після годинника — це багаторічна традиція, яку цьогоріч проігнорували чимало телевізійних каналів, знехтувавши запитами глядачів і порушивши закон. У ще одному законі України — «Про медіа» — написано таке: «у статті 8: у частині першій: пункт 6 викласти в такій редакції:

6) [заборонено] використовувати або імітувати зображення Державного Герба України, Державного Прапора України, звучання Державного Гімну України, зображення державних символів інших держав та міжнародних організацій, міжнародних об’єднань, якщо такі використання або імітація пропагують неповагу до них або вводять в оману споживачів";»

Тобто статті про невмикання гімну немає. А дарма. Бо зневага до головної пісні від провідних гравців телевізійного ринку дуже обурила. Гадаю, що Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення має звернути пильну увагу на цю недбалість. Чи неповагу.

Скриншот відео: Телеканал 1+1/ютуб

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги по теме
Новый год
Источник материала
loader
loader