Вслід за Telegram парламент України може заблокувати TikTok. Чому розглядають такий варіант – далі в сюжеті.
Питання заборони TikTok гостро стоїть в низці західних країн, адже Китай, як стверджує уряд США, стежить за користувачами через цю програму. Вашингтон неодноразово заявляв, що Пекін збирає величезну кількість даних – аж до текстів, які люди вводять на клавіатурі офлайн. Згодом ця інформація начебто передається на сервери, підконтрольні КНДР.
Заборона застосунку в Україні
Тема блокування TikTok почала звучати і в нашій країні. Її активно піднімає голова Комітету зі свободи слова Верховної Ради Ярослав Юрчишин.
1 квітня нардеп заявив, що заборона застосунку може стати реальністю в Україні, якщо блокування TikTok погодять у США.
“Якщо такі санкції введені в країні-партнері, ми їх вводимо. Тут все дуже непросто, але це може стати ще одним козирем в переговорах не лише з TikTok, а й з Telegram, якщо Штати підуть на такий гострий крок”, – пояснив Юрчишин в інтерв’ю .
Окрім цього, за його словами, Україна наразі відстежує всі процеси та питання щодо обмежень TikTok у різних країнах, зокрема в Іспанії та Норвегії.
“Ми слідкуємо за рекомендаціями норвезького уряду не використовувати ані TikTok, ані Telegram в процесах управління. А треба розуміти, що в скандинавських державах, якщо є рекомендація держави щось не робити, то переважно суспільство цього не робить”, – додав голова парламентського Комітету.
Нова заява
2 квітня Ярослав Юрчишин зробив іншу заяву: мовляв для України не потрібне рішення США щодо блокування застосунку. Таку норму Верховна Рада може прийняти самостійно, якщо TikTok і далі ігноруватиме російську пропаганду на своєму майданчику.
“Центр протидії дезінформації при РНБО виявив цілу мережу, яка в TikTok займається російською пропагандою. Реакції TikTok я не чув. Якщо TikTok не реагуватиме і це тільки посилюватиметься, така ситуація може з’явитися”, – заявив Юрчишин, додавши, що поки що ж влада не хоче забороняти додаток і воліє домовитися.
Чому Штати не можуть побороти TikTok
Додаток став доступним в США в 2016 році і це перша популярна платформа в Штатах, яка була запущена не в Кремнієвій долині, а в Китаї. Зараз TikTok користуються 170 мільйонів американців.
Першим хто почав боротися з додатком став Дональд Трамп. Зокрема у 2019 році, покидаючи президентське крісло, він ввів санкції проти TikTok, проте скандал вдалось владнати і його забули.
З новою силою процес про блокування розгорівся минулого року, коли з’явилися нові дані та свідчення американської розвідки, які вказували на шпигунство з боку сервісу.
На сьогодні додаток заборонено використовувати на урядових пристроях у багатьох американських штатах, а також у низці інших країн. Деякі західні уряди намагаються заблокувати його взагалі для всіх громадян.
13 березня Палата представників Конгресу США прийняла законопроект , який зобов’язує китайську материнську компанію TikTok, ByteDance, продати американський офіс з усіма потужностями місцевому покупцеві, інакше додаток буде заборонено на телефонах в США.
Уряд обіцяє штрафувати два великі магазини мобільних додатків і будь-які хмарні хостингові компанії, щоб гарантувати, що громадяни США не зможуть отримати доступ до програми.
Як зазначають американські юристи проблема заборони TikTok в країні полягає в тому, що американці мають конституційне право на доступ до будь-якої інформації, навіть якщо вона вважається іноземною пропагандою.
Крім того, за їхніми словами, уряд США не зміг прийняти будь-який федеральний захист конфіденційності даних, який би вирішив основну проблему TikTok, яка поглинає купу даних користувачів США та передає їх китайській материнській компанії.