Цими вихідними легендарний буксирний корабель часів Другої світової війни М/S Alpo відплив з фінського міста Оулу, щоб пройти визначним морським шляхом і пришвартуватись у французькому Гаврі 5 червня, напередодні святкування 80-річчя висадки союзників у Нормандії. Так званий "День Д" 6 червня 1944 року став вирішальним у перебігу Другої світової війни та поклав початок новому післявоєнному світовому ладу та звільненню Європи.
Організатори подорожі та власники М/S Alpo ― фінські бізнесмени Юкка Юола, Маркку Канкаала та Мартті Хаапала ― ставлять собі за мету привернути увагу до повномасштабної війни, яку росія розвʼязала проти України, та провести неминучі історичні паралелі. Протягом трьох останніх років фінські підприємці ремонтували та готували судно до подорожі, а також навчали екіпаж із 15 фахівців, які змінюватимуть одне одного. Також організатори закликають інших ентузіастів, власників суден, долучатися до конвою на підтримку України.
Конвой на чолі з M/S Alpo виконуватиме також благодійну місію. Під час подорожі, що триватиме понад місяць, судна зупинятимуться загалом у 19 портах Фінляндії, Швеції, Данії, Німеччини, Бельгії, Нідерландів та Франції, а організатори проводитимуть заходи, на яких збиратимуть кошти для підтримки оборони України.
Для цього організатори історичного конвою М/S Alpo долучилися до збору "Безпечне небо", оголошеного амбасадором UNITED24, професором історії в Єльському університеті Тімоті Снайдером. Усі гроші, залучені впродовж символічної подорожі, підуть на придбання сенсорів ситуаційного оповіщення Повітряних сил ЗСУ.
"Росія постійно обстрілює цивільну інфраструктуру в Україні. Працюючи разом, ми можемо створити "Безпечне небо" для всієї України та захистити як інфраструктуру, так і цивільне населення від терористичних атак", — прокоментував збір Тімоті Снайдер.
"Наша команда — це група фінських підприємців, яка шукає нові шляхи підтримки України. Ми плануємо сформувати велику ескадру і сподіваємося, що сотні суден підуть за M/S Alpo. Звичайно, найважливіша мета для нас — зібрати донати на підтримку України, яка зараз бореться за свою свободу. Те саме відбувалося у Нормандії 80 років тому", — розповів Мартті Хаапала з транспортної компанії Toppilan Möljä.
Підтримати місію пожертвами можна через сайт фандрейзингової платформи UNITED24, перейшовши за посиланням або зробивши корпоративний внесок за вказаними наприкінці реквізитами.
Медіапартнер історичного конвою M/S Alpo – група 1+1 media.
Cайт ініціативи: https://www.dday-alpo.com/
Сторінки ініціативи у соцмережах:
https://www.instagram.com/d_day_alpo/
https://www.facebook.com/ddayalpo80
Про M/S Alpo
Буксирне судно М/S Alpo, відоме як ST-355, було замовлено армією США та побудоване у 1943 році на верфі United Boat Service в City Island, штат Нью-Йорк. Того ж року судно прибуло в Європу у складі конвою, щоб взяти участь у підготовці до "Дня Д". Судна такого типу виконували завдання з буксирування та перевезення частин штучної гавані, частин трубопроводів для транспортування палива та доставних частин різноманітних суден. Приблизно 6 000 суден брали участь у Нормандській операції, і лише декілька з них повернулися неушкодженими. Буксир ST-355 одним з небагатьох повернувся у робочому стані. Після участі у десанті судно постачало військове спорядження з Англії через канал Ла-Манш до Франції. У 1946 році судно прибуло до Фінляндії як частина флоту берегової охорони та допомагало з післявоєнним розчищенням та розмінуванням.
У 1951 році фінське місто Оулу купило судно, яке згодом переобладнали для роботи в льодах Балтійського моря. Судно освятили та дали імʼя Alpo. У 1952 — 1971 роках М/S Alpo функціонував як портовий льодовий буксир. Аж до 1990 року судно продовжувало працювати як допоміжний буксир. З 1991 по 1995 рік брало участь у рятувальних операціях в разі надзвичайних ситуацій. У 1999 році влада міста Оулу вирішила відмовитися від використання Alpo. Зрештою, буксир Alpo став власністю компанії Toppilan Möljä.
Про UNITED24
Ініційована Президентом України фандрейзингова платформа та основне вікно збору пожертв на підтримку України. За 21 місяць роботи фандрейзингової платформи UNITED24 завдяки пожертвам з більш ніж 110 країн зібрано понад 632 657 728 доларів. Серед амбасадорів UNITED24 — співачка та акторка Барбра Стрейзанд, актори Марк Гемілл, Марк Стронг, Лієв Шрайбер і Міша Коллінз, акторки Кетрін Винник та Іванна Сахно, гурт Imagine Dragons, артдиректор Balenciaga Демна, режисер Мішель Азанавічус, астронавт Скотт Келлі, історик Тімоті Снайдер, британський підприємець Річард Бренсон, кантрі-співак Бред Пейслі, британський мандрівник Беар Гріллз, філософ та економіст Френсіс Фукуяма, шеф-кухар Хосе Андрес, нобелівські лауреати Пол Нерс, Едвард Мозер та Мей-Бритт Мозер, видатні українські спортсмени Андрій Шевченко, Еліна Світоліна, Олександр Усик і Олександр Зінченко.
Про збір
Система сенсорів ідентифікації повітряних цілей "Безпечне небо" — це сучасна українська розробка. Вона здатна виявляти повітряні цілі, навіть ті, що летять на малих висотах, а також прогнозувати їхній маршрут для подальшої нейтралізації. Завдяки штучному інтелекту система передбачає, звідки можуть виникнути наступні загрози. Для ефективного захисту Україні потрібні 12 500 сенсорів.
Реквізити для корпоративних внесків у гривні:
БАНК
- Національний банк України
- МФО 300001
- РАХУНОК № UA843000010000000047330992708
- КОД ЄДРПОУ 00032106
- ОТРИМУВАЧ Національний банк України