США попередили Грузію про те, що вона ставить під загрозу відносини з НАТО і ЄС законом про "іноагентів", який викликав масові протести в країні, повідомляє Bloomberg.
“Натхненне Кремлем законодавство та антизахідна риторика керівної партії “Грузинська мрія” ставлять Грузію на нестабільну траєкторію. Заяви й дії грузинського уряду несумісні з демократичними цінностями, які лежать в основі членства в ЄС і НАТО, і таким чином ставлять під загрозу шлях Грузії до євроатлантичної інтеграції”, - попередив речник Державного департаменту США Метью Міллер.
Законопроєкт має на меті придушити критиків і громадянське суспільство Грузії, додав Міллер.
Попередження пролунало після того, як силовики знову застосували сльозогінний газ та водомети проти десятків тисяч протестувальників, які мітингували біля парламенту в Тбілісі, коли депутати “Грузинської мрії” схвалили в другому читанні скандальний законопроєкт щодо “іноземного впливу”.
Партія, заснована мільярдером Бідзіною Іванішвілі наполягає на прийнятті закону, який спрямований проти іноземного фінансування неурядових організацій, попри заклики з боку США та ЄС відмовитися від цього.
Іванішвілі розкритикував Захід, заявивши, що прихильники глобальної війни намагаються використати неурядові організації для усунення його уряду і підштовхнути Грузію до конфлікту з Росією.
Президент Грузії Саломе Зурабішвілі, яка назвала ці заяви “відвертою брехнею”, стала на бік протестувальників і розкритикувала застосування сили поліцією. Вона обіцяла накласти вето на закон, якщо він буде прийнятий у парламенті.
ЄС рішуче засудив розгін протестувальників. Поліція країни повідомила, що під час останніх сутичок було затримано вісім протестувальників і семеро поліцейських дістали поранення.
“Грузинська мрія”, на яку чекають парламентські вибори в жовтні, намагалася ухвалити такий самий закон минулого року, але відкликала його розгляд після сутичок між поліцією і протестувальниками. Законопроєкт загрожує штрафами і тюремним ув'язненням на строк до п'яти років організаціям або приватним особам, які отримують щонайменше 20% своїх доходів з-за кордону та не зареєструються як такі, що “переслідують інтереси іноземної держави”.
Захід критикує законопроєкт, схожий на російський закон про “іноагентів”, який диктатор Владімір Путін використовує для придушення опозиції в РФ.