Євросоюз, імовірно, заморозить на невизначений строк заявку Грузії на вступ у ЄС, якщо закон про "іноагентів" набуде чинності.
Про це повідомляє Financial Times.
Грузія подала заявку на вступ у ЄС у березні 2022 року, за кілька тижнів після того, як москва розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, і в грудні 2023 року набула статусу кандидата.
Наступним кроком має стати рекомендація Єврокомісії урядам країн ЄС про початок переговорів щодо вступу Грузії в ЄС, але це залежить від проведення низки реформ.
У Брюсселі чітко дали зрозуміти: якщо закон ухвалять, рекомендації не буде.
"Прийняття цього закону негативно впливає на прогрес Грузії на шляху до ЄС", – заявили в комісії.
Комісія заявила, що закон "підірве роботу громадянського суспільства та незалежних ЗМІ", поставивши Грузію на курс зіткнення з угодами блоку, які гарантують свободу асоціацій і свободу слова.
Міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна заявив, що Грузія стоїть на роздоріжжі: "Цей закон є символом вибору між росією та ЄС. Цей закон відокремлює Грузію від Європейського Союзу".
Він попередив, що якщо законопроект буде прийнятий, Грузія може втратити не лише перспективу членства, але й поточні переваги, такі як безвізовий режим подорожей до ЄС .
Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель також відкрито також відкрито закликав Грузію відкликати закон.
"Вибір подальшого шляху — у руках Грузії. Ми закликаємо владу Грузії скасувати закон, підтримати свою відданість шляху ЄС і просувати необхідні реформи", — зазначено в їхній заяві, яку опублікували 15 травня.
Президент Грузії Саломе Зурабішвілі заявляла раніше, що накладе на документ вето в разі його ухвалення. Але в керівної партії достатньо голосів, щоб подолати президентське вето.
Раніше країни Північної Європи та Балтії виступили зі спільною заявою, у якій попередили, що грузинська влада обрала тривожну траєкторію, яка руйнує європейське майбутнє Грузії.