Гігантська бочка в космосі. Виявлено найбільший в історії диск, що утворює планети
Гігантська бочка в космосі. Виявлено найбільший в історії диск, що утворює планети

Гігантська бочка в космосі. Виявлено найбільший в історії диск, що утворює планети

Дослідники виявили, що приблизно за 1000 світлових років від нашої планети розташована космічна структура, що нагадує гігантську бочку.

Астроном Військово-морської обсерваторії США Кіпріан Бергеа вперше спостерігав космічну структуру, відому як IRAS 23077+6707 (IRAS 23077), у 2016 році за допомогою панорамного оглядового телескопа і системи швидкого реагування. На подив учених, ця загадкова структура в космосі залишалася незмінною протягом багатьох років, що змусило астрономів замислитися над питанням, чим насправді може бути IRAS 23077, пише Science Alert.

Нещодавно дві міжнародні команди астрономів провели спостереження з використанням сублімованої решітки Смітсонівської астрофізичної обсерваторії (SAO) на Гаваях, намагаючись пролити світло на загадкову структуру. У результаті команди виявили, що IRAS 23077 насправді є молодою зіркою, оточеною масивним протопланетним диском уламків. Цікаво, що диск, що утворює планети, виявився найбільшим з усіх, що нам коли-небудь доводилося бачити. Автори дослідження зазначають, що їхні результати пропонують нове розуміння формування планет і навколишнього середовища, в якому воно відбувається.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Перше дослідження очолив Бергеа. Результати їхньої з колегами роботи свідчать про те, що IRAS 23077 — молода зірка, розташована в центрі того, що має вигляд величезного диска, що утворює планети. Друге дослідження очолила постдокторантка Крістіна Монш. Їхня з колегами робота, по суті, є підтвердженням відкриття цього протопланетного диска.

У центрі цього складеного зображення зображено IRAS 23077
Фото: AO/ASIAA/SMA/K. Monsch et al./ Pan-STARRS

Протопланетні диски — по суті, являють собою планетарні розплідники, що складаються з газу і пилу, які осідають навколо недавно утворених зірок. Згодом ці диски трансформуються в кільця, оскільки матеріал об'єднується в протопланети на певних орбітах, де вони в кінцевому підсумку стають кам'янистими планетами, газовими гігантами або крижаними тілами.

Астрономи використовують подібні диски для обмеження розміру і маси молодих зірок, оскільки останні обертаються за певною схемою. На жаль, за словами астрономів, отримання точних спостережень за протопланетними дисками часом ускладнене через те, як вони орієнтовані щодо нашої планети.

Наприклад, деякі з подібних дисків видно земним спостерігачам "обличчям", наприклад, IRAS 23077, тоді як інші видно лише "з ребра", тобто диск затінений світлом, що виходить від батьківської зірки. Проте сліди пилу і газу на цих дисках все ще яскраві на міліметрових хвилях.

На вставці до цього зображення представлено переконливі докази того, що IRAS 23077 містить диск, який утворює планети
Фото: AO/ASIAA/SMA/K. Monsch et al./ Pan-STARRS

Обидві команди вчених спостерігали за IRAS 23077, використовуючи потужність своїх обсерваторій, і побачене вельми здивувало астрономів. За словами Христини Монш, вони дізналися про існування можливого диска, що утворює ланети, зі статті команди Бергеа, а потім вирішили поспостерігати за ним, щоб зрозуміти його фізичну природу. Те, що команда виявила, вельми здивувало вчених — перед ними постали докази того, що це був найбільший протопланетний диск, багатий неймовірною кількістю пилу і газу, які є будівельними блоками планет.

Дані також вказують на те, що цей диск обертається навколо зірки, ймовірно, у 2-4 рази масивнішої за наше Сонце. Астрономи також зважили пил і газ у цьому планетарному розпліднику і виявили, що тут достатньо матеріалу для формування багатьох планет-гігантів.

Зазначимо, що після спостереження IRAS 23077, Бергеа запропонував назвати найбільший відомий нам протопланетний диск "Чівіто Дракули". Автори досліджень зазначають, що їхнє відкриття порушує одразу кілька важливих питань. По-перше, скільки ще подібних структур у космосі ми могли проґавити. По-друге, скільки ще існує шляхів формування планет у цих екстремально молодих середовищах.

Раніше Фокус писав про те, що гігантська зірка з раннього Всесвіту вибухнула не так, як припускають теорії.

Теги по теме
Космос
Источник материала
loader
loader