Дискусія загострилася: чи передадуть Україні російські активи
Дискусія загострилася: чи передадуть Україні російські активи

Дискусія загострилася: чи передадуть Україні російські активи

Таку думку 24 Каналу висловив політолог Володимир Фесенко, зауваживши, що це було пов'язано, зокрема, з тим, що Конгрес США тривалий час не міг проголосувати за військову допомогу Україні. Це спонукало Білий дім активно працювати у напрямку використання заморожених російських активів.

Тим більше, що близько дві третини заморожених коштів зосереджена у Європі. Нині ситуація виглядає неоднозначно.

Керівництво Євробанку, Центрального Банку Європейського Союзу, проти того, щоб конфісковувати ці гроші. Не тому, що вони там проти допомоги Україні, ні. Вони бояться негативних наслідків для залучення коштів інших країн,
– наголосив політолог.

Мовиться, зокрема, про гроші різних диктаторських, недемократичних режимів. Наприклад, різних країн Африки та Китаю. Особливо останнього. Потенційно КНР може стати об'єктом санкцій, а гроші потрібні.

Тому, Фесенко припускає, що це може бути питанням номер один. Американці та європейські лідери пропонують компромісні варіанти. Це обговорюватимуть на саміті "Великої сімки".

"Планується випустити облігації, цінні папери на підтримку України. Йдеться і про військову, і фінансову підтримку, тому що для нас фінансова підтримка не менш важлива", – сказав політолог.

До слова, понад половина українського бюджету фінансується за допомогою міжнародних партнерів – США та ЄС. Цим коштом українцям нараховують пенсії, інші соцвиплати та зарплати бюджетникам. Утім, ці гроші не спрямовують на українську армію.

Водночас, остання допомога, за яку проголосували у США, передбачає обмеження. Гроші не можна використовувати на виплату пенсій.

"Буде обговорюватись план, щоби випустити позику – 50 мільярдів євро, які використовуватимуть на потреби України. Як грошова застава для цієї позики будуть російські активи", – сказав Володимир Фесенко.

Це компромісні варіанти. Нині у Європі не усі з цим погоджуються, проте, це найімовірніший сценарій використання заморожених російських активів.

Яким шляхом варто рухатися

Питання про конфіскацію російських активів, вважає політолог, у майбутньому так чи інакше доведеться розв'язувати. На його думку, партнери мають йти не лише шляхом політичних рішень. Також потрібні судові процеси.

До слова, країни ЄС – це країни верховенства права. Вони поважають право власності навіть, якщо це власність країни-агресорки. Водночас є рішення про те, що потрібно компенсувати збитки України унаслідок російської агресії.

У цьому можуть допомогти судові рішення. До того ж уже є кілька прецедентів, коли гроші виплачували українським компаніям, чию власність Росія конфіскувала у тимчасово окупованому Криму.

Варто рухатися цим шляхом, не чекаючи, коли буде консолідована політична воля всіх західних країн,
– наголосив Фесенко.

За його словами, ніколи не мовилося про передачу російських активів саме Україні. Йшлося про те, аби ці гроші після завершення війни працювали на відновлення української держави. А яким саме способом – відкрите питання.

Заморожені російські активи: новини

  • Рада ЄС схвалила рішення щодо використання доходів від заморожених російських активів на користь України. Першу виплату українська держава може отримати уже в липні2024-го року.
  • Усі гроші, які отримають із заморожених коштів Росії, Євросоюз спрямує у механізм Ukraine Facility – чотирирічну програму надання Україні економічної допомоги. Мовиться про 2,5 – 3 мільярди євро.
  • Міністерка фінансів США Джанет Єллен заявила, що нині обговорюють план щодо того, аби використати відсотки від 300 мільярдів доларів заморожених активів Росії. Їх можуть спрямувати для фінансування військових потреб України.
  • Тим часом відомо, що ЄС може закуповувати зброю та снаряди в української промисловості за прибутки від заморожених грошей країни-агресорки. Цю військову допомогу передадуть ЗСУ.
Теги по теме
Россия США Евросоюз
Источник материала
loader
loader