Запущено перший у світі біопроцесор з 16 органоїдів мозку
Запущено перший у світі біопроцесор з 16 органоїдів мозку

Запущено перший у світі біопроцесор з 16 органоїдів мозку

Швейцарський біотехнологічний стартап FinalSpark запустив унікальну онлайн-платформу, яка вперше в історії надає віддалений доступ до «живого процесора» – 16 органоїдів людського мозку. Вони виступають як біологічні процесори, здатні навчатися і обробляти інформацію. Щобільше, такі біопроцесори «споживають у мільйон разів менше енергії, ніж традиційні цифрові процесори», стверджують у компанії.

За заявою FinalSpark, їхня нейроплатформа споживає в мільйон разів менше енергії в порівнянні з традиційними електронними процесорами. Наприклад, для навчання однієї мовної моделі LLM на кшталт GPT-3 потрібно близько 10 ГВт·год енергії, що у 6000 разів більше, ніж середній житель Європи споживає протягом року у своєму повсякденному житті. Використання біопроцесорів дозволить значно знизити такі колосальні витрати енергії стосовно ШІ-моделей та зменшити негативний вплив обчислень на навколишнє середовище.

Архітектура нейроплатформи заснована на концепції Wetware, яка поєднує апаратне та програмне забезпечення з біологічними компонентами. У її основі лежать чотири багатоелектродні матриці (МЕА), в яких розміщені живі тканини — органоїди, що є тривимірною клітинною масою тканин головного мозку, пояснює видання Tom’s Hardware.

Кожна матриця містить чотири органоїди, з’єднаних з вісьмома електродами для стимуляції та запису сигналів. Дані передаються через аналогово-цифрові перетворювачі Intan RHS 32 із частотою 30 кГц, а для підтримки життєдіяльності органоїдів використовується мікрофлюїдна система та камери спостереження. Програмний стек дозволяє вченим вводити дані та зчитувати відповіді цього унікального біопроцесора.

На відміну від кремнієвих чіпів, які служать роками, термін служби одного нейронального живого чіпа становить близько 100 днів. Хоча спочатку органоїди жили лише кілька годин, удосконалення системи життєзабезпечення дозволило значно продовжити їхнє активне існування.

Віддалений доступ до нейроплатформи вже надано 9 науковим установам для досліджень у галузі біообчислень. Понад 30 університетів також зацікавлені у роботі з цією революційною технологією. Для освітніх цілей передплата на платформу коштує 500 доларів за користувача. Комерціалізація біопроцесорів може започаткувати новій ері обчислювальних систем, більш екологічних і близьких до природного інтелекту людини.

Источник материала
loader
loader