В етері 24 Каналу експерт з енергетики центру Разумкова Максим Білявський розповів, яка ситуація зараз в енергетичній системі нашої країни. Водночас відзавтра, 18 червня, почнуть застосовувати нову методикузастосування графіків відключення світла.
Чому можуть ввести додаткові графіки відключення
Як зазначив експерт з енергетики, в Україні можуть вводитися додаткові графіки обмежень, можливо, навіть будуть графіки аварійних відключень.
На це впливає три чинники:
- специфіка виведення з експлуатації енергоблоків атомних електростанцій;
- обсяг імпорту електричної енергії, який доступний нашій державі в оперативному режимі;
- температура навколишнього середовища.
Білявський зауважив, що з одного боку, температура повітря впливає на обсяг споживання електричної енергії, особливо якщо температура вищу за 28 – 30 градусів. У такому температурному діапазоні, попри усі прохання, збільшується навантаження через увімкнення систем кондиціонування.
З іншого, інтенсивність сонячного випромінювання впливає на генерацію електроенергії сонячними електростанціями, а сила вітру впливає на обсяги виробітки електричної енергії вітровими електростанціями.
Яка ситуація з роботою малих генеруючих установок
Раніше обговорювалася тема, що Україна має розконсервувати так звані турбіни, які дозволили б, забезпечивши невеликі населені пункти, чи частково підприємства, компенсувати нестачу енергії. Експерт з енергетики розповів про ситуацію з цими турбінами, чи почали вони працювати.
Розподіленою генерацією заведено вважати малі генеруючі установки, наприклад, від 1 до 20 мегаватів. Вартість інвестицій в 1 мегават такої потужності складає приблизно до 40 мільйонів гривень.
Багато проєкт розпочали свій старт, наприклад, з минулого тижня за результатами конференції з відновлення України, яка пройшла у Берліні. Однак цей процес не такий швидкий, тому що є багато питань пов'язаних зі складністю підключення станцій в тому, чи іншому регіоні,
– мовив Білявський.
Загалом у цьому напрямку наша держава проводить активну роботу. Проте, на жаль, внаслідок повномасштабних терористичних атак, які здійснила Росія, в короткий період часу Україна не зможе замістити всю потужність, яку втратили, або тимчасово виведена з експлуатації.
"У будь-якому разі нам потрібно готуватися до того, що відключення будуть залишатись у нашому житті", – додав експерт з енергетики.
Чому не можна призупиняти роботу підприємств
Попри складну ситуацію з електроенергією, в Україні продовжують працювати енергомісткі промислові підприємства, для яких потрібно багато енергії. Від цих об'єктів певною мірою залежить валовий внутрішній продукт. Вони імпортують електричну енергію з Європейського Союзу, що забезпечує стабільність електропостачання для технологічних процесів таких підприємств, а також, згідно з чинним нормативним законодавством, впливає на період відключень таких підприємств.
Якщо, наприклад, хтось вважає, що потрібно промислові підприємства відключати, а забезпечувати більш-менш стабільне електропостачання для інших споживачів, на мою думку, це не зовсім правильно, адже в такому разі в довгостроковій перспективі можуть виникнути проблеми з робочими місцями,
– зауважив Білявський.
Він наголосив, що промислові підприємства мають працювати, тому що перш за все це тилове забезпечення.
Ситуація в енергосистемі України: останні новини
- Державна інспекція енергетичного нагляду здійснюють інвентаризацію підключень до електромереж об’єктів критично важливої інфраструктури. Незабаром світло також будуть вимикати споживачам,які проживають біля критичної інфраструктури.
- Зараз на завершальному етапі триває робота по оптимізації переліку споживачів з гарантованим електрозабезпеченням.
- Радник прем'єр-міністра України з питань енергетики Юрій Бойко зазначив, що внаслідок оптимізації збільшиться коло споживачів, які залежатимуть від роботи погодинних відключень, проте зменшиться тривалість вимкнення електроенергії.