Про це заявив академік НАН України, доктор історичних наук, директор Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України Олег Рафальський під час круглого столу «Україна-Угорщина сучасний стан та перспективи міждержавних відносин», повідомляє кореспондент Укрінформу.
За словами науковця, так склалося, що в епіцентрі реалізації стратегії українсько-угорського партнерства опинилося питання національної політики та етнічних меншин. Ключова роль у подоланні суперечностей у цьому контексті належить не лише політикам, а в першу чергу науковцям, зазначив Рафальський.
«Особливе значення для подолання труднощів в українсько-угорських відносинах має двосторонній діалог у різних вимірах – політичному, етнонаціональному, соціокультурному, економічному, безпековому та інших. Ми як представники академічної та освітянської спільноти разом з угорськими колегами плануємо розпочати серйозний і, я сподіваюсь, плідний діалог як про історичне минуле наших взаємин, так і про сучасний стан та перспективи українсько-угорського добросусідства», - сказав директор Інституту політичних і етнонаціональних досліджень.
Він додав, що науковий аналіз дає можливість вийти на певні загрози, які ще тільки зароджуються і можуть бути «або спровоковані, або проявитися в силу певних об’єктивних обставин».
«Ми повинні виробити якусь «мікстуру», яка дасть змогу уберегтися від неправильних рішень і неправильних подій у цих непростих умовах», - наголосив науковець.
Голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті доктор філософських наук Віктор Єленський своєю чергою зазначив, що будь-які заходи, які стосуються двосторонніх відносин із сусідами, завжди актуальні, «а, як відомо, наші відносини з Угорщиною останнім часом були не безхмарні».
«Україна дуже багато робить для того, щоб вони вийшли на новий, більш добросусідський рівень..., щоб права нацменшин і права осіб, які належать до національних меншин, в тому числі угорської, були пошановані і захищені так, як про це йдеться у Європі», - сказав він.
У цьому контексті посадовець нагадав, що відповідно до Рамкової конвенції захисту національних меншин в Україні переглядався закон про національні меншини і спільноти, завдяки чому він стає "дедалі більш відповідним європейським рамкам і європейському законодавству в цій сфері". Окрім того, Кабінет міністрів ухвалив багато рішень, спрямованих на захист мов національних меншин, розвитку їхньої культури та захисту ідентичності.
«У нас відбуваються постійні консультації з угорською стороною, була зустріч з представниками Міністерства закордонних справ Угорщини в Будапешті. В принципі, проблем, які було б неможливо подолати у наших відносинах у тому, що стосується прав національних меншин і угорської національної меншини, я особисто не бачу. Всі проблеми, які існують, і які стосуються національної символіки, освітніх прав, застосування мов, реклами тощо, або в процесі вирішення, або можуть бути вирішені у найближчій перспективі», - запевнив Єленський.
Водночас він зауважив, що українська сторона хотіла б, щоб країни, чиї національні меншини є частиною української політичної нації, були "більш чутливими" до тих проблем і викликів, які постали перед Україною через війну.
Під час «круглого столу» відбудеться кілька тематичних панелей, зокрема «Етнополітичні аспекти українсько-угорських відносин», «Економічне та військово-технічне співробітництво», «Роль українсько-угорських відносин у забезпеченні безпеки на Європейському континенті». За їхніми підсумками будуть сформульовані рекомендації владі щодо вирішення проблемних питань у відносинах між Україною та Угорщиною.
Як повідомлялося, віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина заявила, що Угорщина не перешкоджатиме вступу України в ЄС, але для успішного проходження цього процесу необхідна підтримка Єврокомісії для вирішення важливих питань, зокрема фінансування військової підтримки, санкційної політики та фінансової допомоги Україні.