Вірменія шукає альтернативу Росатому для будівництва АЕС
Вірменія шукає альтернативу Росатому для будівництва АЕС

Вірменія шукає альтернативу Росатому для будівництва АЕС

Вірменія обговорює зі Сполученими Штатами будівництво нової атомної електростанції, котра має замінити єдину вірменську АЕС у Мецаморі, збудовану наприкінці 1970-х років. Секретар Ради безпеки республіки Армен Григорян заявив, що процес "перейшов до предметної фази", передає Радіо Азатутюн. 

Сторони обговорюють правову основу, без якої неможливо просуватися у будівництві, наголосив чиновник.

"Можу сказати, що м'яч на стороні США. Очікуємо, що внутрішні процедури в США будуть завершені, після чого ми почнемо працювати", – сказав Григорян, не вдаючись до подробиць.

Єреван намагається диверсифікувати економічні відносини з міжнародними партнерами, як це робиться у сфері безпеки, наголосив він.

Мецаморська атомна електростанція, яка виробляє приблизно 40% електроенергії Вірменії, має бути виведена з експлуатації у 2036 році. Вона складається з двох енергоблоків на базі сейсмостійких реакторів типу ВВЕР-440. У 2021 році блоки було модернізовано за допомогою Росатому.

У квітні 2022 року уряд Вірменії оголосив про плани побудувати на той час нову атомну електростанцію.

США виявили інтерес до цього проєкту: у травні 2022 року держсекретар Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ Вірменії Арарат Мірзоян підписали меморандум про взаєморозуміння щодо "стратегічного ядерного співробітництва".

Через рік у Держдепартаменті США заявили, що Вашингтон "оцінює можливість" будівництва АЕС, оснащеної малими модульними реакторами (ММР), у Вірменії. Там наголосили, що американські технології можуть зробити цю країну Південного Кавказу менш залежною від Росії у енергопостачанні.

Прем'єр-міністр Нікол Пашинян згодом оголосив, що урядова делегація Вірменії незабаром завітає до США, щоб уважно вивчити місцеві ММР. Він припустив, що вони можуть бути доступнішими для Вірменії, ніж набагато потужніші ядерні об'єкти, побудовані Росією.

У травні цього року уряд Пашиняна оголосив, що веде переговори щодо цього проєкту зі США, Росією та Південною Кореєю, не уточнивши деталей.

На початку липня стало відомо, що Туреччина веде переговори зі США щодо будівництва великих атомних електростанцій та малих модульних реакторів (ММР). 

Туреччина планує побудувати три чотириреакторні атомні електростанції та доповнити їх малими та середніми реакторами (ММР) загальною потужністю генерації 20 000 МВт для диверсифікації структури виробництва електроенергії.

У червні в РФ заявляли, що держкорпорація "Росатом" з 90%-ю ймовірністю отримає для реалізації проєкт другої турецької АЕС у Синопі. 

Водночас Анкара також розглядає пропозиції з боку корейських та китайських компаній.

Источник материала
loader
loader