Новий тест може з високою точністю визначити ознаки деменції
Новий тест може з високою точністю визначити ознаки деменції

Новий тест може з високою точністю визначити ознаки деменції

Дослідники намагаються виявити деменцію задовго до того, як вона виникне, – від маркерів крові та сканування мозку до перевірки зору та голосових підказок – і всі ці дослідження проводяться лише за останні шість місяців. Одним із поширених показників зниження когнітивних функцій є просто втрата пам’яті. Однак визначити, коли це результат старіння, а коли патологія, далеко не просто.

Новий когнітивний скринінговий інструмент, розроблений австралійськими дослідниками для визначення шести важливих аспектів роботи мозку людей, може допомогти. Як і будь-який із цих потенційних діагностичних засобів, інструмент потребує подальшої перевірки в більших дослідженнях, однак нещодавня оцінка показала, що він є прийнятно точним.

Наразі 526 людей випробували інструмент скринінгу, анкету з 46 пунктів, за якою їхні когнітивні здібності оцінюються за шістьма областями: пам’ять, мова, орієнтація, увага та концентрація, виконавчі функції та здатність копіювати та малювати геометричні фігури, такі як годинник. Ця остання сфера, відома як здібності до візуального конструювання, вимагає дрібної моторики, просторового сприйняття, а також планування, однієї з багатьох виконавчих навичок.

Інструмент під назвою «Інвентаризація суб’єктивних когнітивних порушень Маккаскера» фіксує занепокоєння людей щодо їхніх поточних розумових здібностей. Цей суб’єктивний показник часто служить ознакою раннього попередження про зниження когнітивних здібностей, передвіщаючи деменцію або принаймні відносячи людей до категорії вищого ризику, щоб можна було ретельніше стежити за їхнім здоров’ям.

«Уявіть собі, якби ви могли передбачити ризик розвитку деменції задовго до того, як вона закріпиться, і ви могли б почати лікування та зупинити прогресування хвороби?» каже клінічний психолог і провідний автор Гамід Сохрабі з Університету Мердока в Західній Австралії.

Незважаючи на його потенціал, серед дослідників і клініцистів немає консенсусу щодо надійності людей, які самостійно повідомляють про когнітивні проблеми. З огляду на самооцінку, люди можуть не бажати визнавати зміни, які вони помітили у своїй пам’яті чи мові, або навіть не усвідомлювати їх, якщо хвороба прогресувала занадто далеко. Існує також загальний розумовий занепад «нормального» старіння, від якого потрібно було б відрізнити деменцію за анкетою.

З усім тим, стандартизована система, протестована на великій кількості людей і оцінююча широкий спектр когнітивних здібностей, може допомогти лікарям розпізнати тонкі зміни, які вимагають подальшої уваги.

Крім того, дослідники нещодавно доручили штучному інтелекту сканувати медичні записи, щоб виявити закономірності в станах, які можуть бути пов’язані з початком хвороби Альцгеймера. Але це покладається на те, що лікарі діагностують ці стани – і ці зв’язки справді відображають ризик хвороби Альцгеймера.

Інструмент скринінгу, розроблений Сохрабі та його колегами, складається з 46 запитань, які запитують людей про поступові зміни, які вони могли відчути або помітити протягом останніх двох років, порівняно з п’ятьма роками раніше, наприклад, проблеми зі слухом, концентрацією або з мовою. Відповідаючи за п’ятибальною шкалою від «майже завжди вірно» до «майже ніколи не вірно», вищі бали викликають більше проблем.

Запитання були взяті з раніше опублікованих опитувальників щодо суб’єктивного зниження когнітивних функцій і розроблені для відображення інших аспектів легкого когнітивного порушення, про які повідомлялося в дослідженнях ранньої хвороби Альцгеймера та деменції, які ці попередні опитувальники не враховували.

Використовуючи серію статистичних методів для оцінки результатів, дослідники виявили, що інструмент скринінгу точно ідентифікував осіб із помірним або важким рівнем суб’єктивного зниження когнітивних здібностей – і це було більш надійно, ніж попередні, вужчі анкети.

Команда також визначила, що, на їхню думку, може бути досить надійним «відсікаючим» балом для групування респондентів із вищим ризиком деменції.

Але учасниками аналізу були здорові люди у віці від 39 до 97 років, які брали участь у поточних довготривалих дослідженнях старіння, тому дослідникам доведеться відстежувати їхній прогрес у наступні роки. Як і вони, ми всі стикаємося з неминучістю старіння і, можливо, прагнемо дізнатися, як складається наше життя. Дослідження опубліковано в Age and Aging.

Источник материала
loader
loader