Вчені виявили вид грибів, які ніколи раніше не зустрічалися у людей. Вони кажуть, що підвищення температури може спричинити його еволюцію на гірше. Вчені в Китаї виявили раніше невідомий збудник грибка, який може інфікувати людей.
Гриб під назвою Rhodosporidiobolus fluvialis був виявлений у клінічних зразках двох пацієнтів лікарні, які не були пов’язані між собою. Під час експериментів дослідники виявили, що дріжджі були стійкі до кількох протигрибкових препаратів першого ряду при більш високих температурах — приблизно до температури людського тіла. Ця температура також спричинила появу «гіпервірулентних мутантів», здатних викликати більш серйозні захворювання у лабораторних мишей.
Отримані дані «підтримують ідею про те, що глобальне потепління може сприяти розвитку нових грибкових патогенів», — написали дослідники, що стоять за відкриттям, у звіті, опублікованому 19 червня в журналі Nature Microbiology.
Вчені зробили це відкриття після дослідження грибів, взятих у пацієнтів у 96 лікарнях по всьому Китаю в період з 2009 по 2019 рік. Загалом було зібрано та проаналізовано 27 100 штамів грибів; з них тільки R. fluvialis ніколи раніше не зустрічався у людей.
R. fluvialis було виявлено в крові двох непов’язаних пацієнтів, які, окрім зараження дріжджами, мали серйозні проблеми зі здоров’ям. Одним пацієнтом був 61-річний чоловік, який помер у відділенні інтенсивної терапії в Нанкіні у 2013 році, а іншим був 85-річний чоловік, який помер у 2016 році після лікування у відділенні інтенсивної терапії в Тяньцзіні. У звіті не зазначається, чи грибкова інфекція безпосередньо спричинила смерть цих пацієнтів, чи вони просто випадково були інфіковані в той час.
У рамках лікування пацієнти отримували звичайні протигрибкові препарати, зокрема флуконазол і каспофунгін. Лабораторні дослідження команди пізніше виявили, що R. fluvialis стійкий до обох цих препаратів.
«Це дивовижне і справді несподіване відкриття, яке віщує погані наслідки для майбутнього», — сказав Science Девід Деннінг, професор інфекційних хвороб Манчестерського університету у Великобританії, який не брав участі в дослідженні.
Інвазивні грибкові інфекції, які вражають глибокі тканини тіла, здебільшого вражають людей, імунна система яких ослаблена, наприклад, через ВІЛ-інфекцію або внаслідок прийому імунодепресантів. Примітно, що 61-річний пацієнт, інфікований R. fluvialis, мав пригнічення імунітету, а 85-річний хворів на діабет, який може перешкоджати імунній функції.
Однак підвищення глобальної температури змусило гриби адаптуватися та розширити свої географічні ареали, підвищивши ймовірність того, що деякі з них контактуватимуть з людьми. Таким чином, з’явилися нові патогени, включно зі стійкою до ліків Candida auris, яка була ідентифікована в більш ніж 40 країнах з моменту її відкриття у 2009 році. Тим часом розробка нових протигрибкових препаратів значною мірою зупинилася, залишаючи мало можливостей для боротьби зі стійкими інфекціями.
У новому дослідженні дослідники захворіли R. fluvialis на мишей з ослабленим імунітетом і виявили, що деякі грибкові клітини швидко еволюціонували, щоб рости агресивніше. Потім команда дослідила грибок у лабораторному посуді, який підтримувався при температурі тіла людини — 98,6 градуса за Фаренгейтом (37 градусів за Цельсієм). При цій температурі дріжджі мутували у 21 раз швидше, ніж при кімнатній температурі, близько 77 F (25C).
Спека також збільшила ймовірність того, що R. fluvialis стане стійким до ліків. Під впливом протигрибкового препарату амфотерицину В дріжджі швидше розвивали стійкість при температурі тіла, ніж при кімнатній.
Якщо дріжджі, такі як R. fluvialis, мають більшу ймовірність стати вірулентними та стійкими до ліків при високих температурах, глобальне потепління потенційно може сприяти еволюції нових небезпечних грибкових патогенів, пише команда в статті.