Лікарі розповіли, як алкоголь ушкоджує серце
Лікарі розповіли, як алкоголь ушкоджує серце

Лікарі розповіли, як алкоголь ушкоджує серце

Лікарі давно знають, що під час канікул та свят зростає кількість пацієнтів із порушеннями роботи серця. Причина — у непомірному пиятиці. Дві групи вчених показали, як спиртне викликає миготливу аритмію, а також попередили про ризики для жінок, які приймають гормональну замісну терапію.

У США зростає кількість випадків миготливих аритмій. Одна з причин – алкоголь, вважають вчені. Пияцтвом (binge drinking) вважається прийом великої кількості спиртного за короткий період: п’ять порцій для чоловіка і чотири для жінки за дві години.

«У відпустці, на святах непомірне пияцтво часто приводить людей до кардіологічного відділення. Причому навіть тих, хто раніше не страждав на захворювання серця. У дослідженні на мишах ми показали механізм розвитку аритмії, викликаної алкоголем, а також намітили шляхи її запобігання», — розповів Саугат Ханал, аспірант кафедри фізіології та клітинної біології в Медичному коледжі Університету штату Огайо (США), який представив свою роботу на науковій конференції. асоціації.

За словами Ханала, регулярне пияцтво провокує серйозні порушення ритму серця, у тому числі миготливу аритмію. Статистика підтвердила: третина нових випадків пов’язана з алкоголем, у випивок регулярно трапляються рецидиви.

«Зв’язок між пияцтвом та аритмією під час відпочинку добре відомий. Медики називають це синдромом урочистого серця. Людина захоплюється випивкою, а потім хапається за серце», – пояснив учений.

З попередніх експериментів відомо, що аритмію викликає різкий стрибок синтезу білка JNK2 на тлі стресу. Це порушує постачання клітин серця кальцієм, що призводить до почастішання серцебиття, збоїв ритму. У новій науковій роботі дослідники вперше показали, що препарат Alda-1 може запобігти цьому.

В експерименті мишей ввели у стан сп’яніння, у 70 відсотків виникала миготлива аритмія. Ті ж, хто отримав кардіопротектор Alda-1, порушень ритмів серця уникли: у них активність ферменту JNK2 та робота кальцію залишалися в межах норми.

Препарат Alda-1 блокує активність JNK2 та відновлює дію ферменту альдегіддегідрогенази, що бере участь у розщепленні етанолу. Препарати на його основі допоможуть у боротьбі із синдромом святкового серця, сказав Ханал.

Друга робота стосувалася дії алкоголю на жіночий організм. Вважається, що гормони із групи естрогенів захищають жіночу стать від хвороб серця. Однак алкоголь зводить цю користь нанівець. Найгірше тим, як показали дослідження на гризунах, у кого рівень естрогенів дуже високий.

Вчені з Медичної школи Броуді при Східно-Каролінському університеті (США) протягом восьми тижнів спостерігали за самками щурів зі штучно спричиненою менопаузою. Їм видалили яєчники, щоб припинити вироблення жіночих статевих гормонів, а потім регулярно спаювали, підливаючи спирт у їжу. У цьому одній групі давали гормональні препарати, щоб компенсувати дефіцит естрогенів.

З’ясувалося, що ті, хто приймав гормональну замісну терапію, не так активно набирали вагу, однак у них частіше підвищувався кров’яний тиск та частішала частота серцевих скорочень. Загалом серце у щурів у цій групі працювало гірше. Все це призводить до серцевої недостатності.

Дослідники з подивом виявили: алкоголь у поєднанні з високим рівнем естрогенів порушує роботу білків циркадних ритмів, що впливає на багато функцій організму, включаючи роботу серця. Це призводить до посилення окислювального стресу та ферроптозу – загибелі серцевих клітин через високий рівень заліза.

«Прийом естрогенів, незважаючи на їхні кардіопротекторні властивості, посилює спричинену алкоголем серцеву недостатність. Отже, жінкам у пременопаузі та менопаузі, які приймають замісну гормональну терапію, слід з обережністю ставитися до випивки», — зазначив провідний автор дослідження Сайєд Аніс Ахмед.

До результатів обох досліджень необхідно ставитися обережно, оскільки їх провели на гризунах. Люди все це може працювати трохи інакше. Але спочатку потрібна перевірка на приматах. Ясно одне: алкоголь погано впливає серце.

«Якщо ви не п’єте, не починайте. Якщо п’єте, сходіть до лікаря і дізнайтесь про плюси та мінуси помірності», — закликали в Американській кардіологічній асоціації.

Источник материала
loader
loader