Розвінчано міфи про помірне вживання алкоголю
Розвінчано міфи про помірне вживання алкоголю

Розвінчано міфи про помірне вживання алкоголю

Нове дослідження показує, що віра в користь помірного вживання алкоголю для здоров’я ґрунтується на помилкових дослідженнях.

У цих дослідженнях часто порівнювали тих, хто п’є, з колишніми нездоровими людьми, спотворюючи результати. Більш глибокий аналіз 107 досліджень показав, що дослідження вищої якості не показали жодної користі від помірного вживання алкоголю. Такі помилкові уявлення, як «французький парадокс», сприяють цьому переконанню, незважаючи на такі ризики для здоров’я, як підвищений ризик раку. Не існує безпечного рівня вживання алкоголю.

Ставлячи під сумнів традиційну мудрість

Напевно, кожен чув загальноприйняту думку про те, що келих вина на день корисний для вас, або ви чули деякі її варіанти. Проблема полягає в тому, що він заснований на помилкових наукових дослідженнях, згідно з новим звітом у Journal of Studies on Alcohol and Drugs.

Протягом багатьох років багато досліджень показали, що люди, які помірно п’ють, живуть довше з меншим ризиком серцево-судинних захворювань та інших хронічних захворювань, ніж люди, які не п’ють. Це породило поширену думку про те, що алкоголь у помірних кількостях може бути тоніком для здоров’я. Однак не всі дослідження малюють таку райдужну картину, і новий аналіз проливає світло на чому.

«Просто не існує абсолютно «безпечного» рівня вживання алкоголю». — Тім Стоквелл, доктор філософії

Оманливі порівняння

Коротше кажучи, дослідження, які пов’язують помірне вживання алкоголю з користю для здоров’я, мають фундаментальні недоліки, сказав провідний дослідник Тім Стоквелл, доктор філософії, науковий співробітник Канадського інституту дослідження вживання психоактивних речовин при Університеті Вікторії.

Основна проблема: ці дослідження, як правило, зосереджені на літніх людей і не враховують звички людей протягом життя вживати алкоголь. Таким чином, тих, хто помірно п’є, порівнювали з групами «утриманих» і «випивців зрідка», до яких входили деякі люди похилого віку, які кинули або скоротили вживання алкоголю через те, що у них розвинулась низка захворювань.

«У порівнянні з цим люди, які продовжують пити, виглядають набагато здоровішими», — сказав Стоквелл.

І в цьому випадку, зазначив він, зовнішність оманлива.

Аналіз даних 107 досліджень

Для аналізу Стоквелл та його колеги визначили 107 опублікованих досліджень, які спостерігали за людьми протягом тривалого часу та розглядали взаємозв’язок між звичками до вживання алкоголю та довголіттям. Коли дослідники об’єднали всі дані, виявилося, що люди, які п’ють від легкого до помірного (тобто ті, хто вживав від одного напою на тиждень до двох на день), мали на 14% менший ризик смерті протягом періоду дослідження порівняно з тими, хто утримувався.

Проте все змінилося, коли слідчі глибше занурилися. Було кілька досліджень «вищої якості», які включали людей, які були відносно молодими на початку (в середньому молодше 55 років), і які переконалися, що колишніх і випадкових тих, хто п’є, не вважають «утриманими». У цих дослідженнях помірне вживання алкоголю не було пов’язане з тривалістю життя.

Натомість дослідження «нижчої якості» (старші учасники, відсутність різниці між тими, хто раніше вживав алкоголь, і тими, хто утримувався протягом усього життя), пов’язали помірне вживання алкоголю з більшою тривалістю життя.

«Якщо ви подивитеся на найслабші дослідження, — сказав Стоквелл, — саме там ви побачите користь для здоров’я».

Французький парадокс

Уявлення про те, що помірне вживання алкоголю веде до довшого та здоровішого життя, сягає десятиліть назад. Як приклад Стоквелл вказав на «французький парадокс» — ідею, популяризовану в 1990-х роках, про те, що червоне вино допомагає пояснити, чому французи мають відносно низький рівень серцевих захворювань, незважаючи на багату жирну дієту. Цей погляд на алкоголь як на еліксир все ще «вкорінився» в уяві громадськості, зауважив Стоквелл.

Ризики для здоров’я від помірного вживання алкоголю

Насправді за його словами, помірне вживання алкоголю, швидше за все, не продовжує життя людей — і насправді несе певну потенційну небезпеку для здоров’я, включаючи підвищений ризик деяких видів раку. Ось чому жодна велика організація охорони здоров’я ніколи не встановлювала безпечний рівень споживання алкоголю.

«Цілком «безпечного» рівня вживання алкоголю просто не існує», — сказав Стоквелл.

Источник материала
loader
loader