Як повідомляє кореспондент Укрінформу в Гаазі, церемонія нагородження відбулася 20 серпня в Амстердамі.
Нагороду отримала українська журналістка та продюсерка Василіса Степаненко, яка спільно з режисером працювала в оточеному росіянами Маріуполі у 2022 році. На сцену вона вийшла з Анастасією, яка лежала вагітною в половому будинку Маріуполя під час бомбардувань.
“Це величезна честь бути на сцені сьогодні, і це величезна честь бути на сцені з цією родиною. Вона (Анастасія – ред.) була тоді вагітна своїм сином, коли росіяни бомбили пологовий будинок. Сьогодні йому майже три роки, як і війні. Повномасштабне вторгнення продовжується. Зараз Нідерланди стали для них тимчасовим домом… Я приїхала сюди з України, і вже завтра я повернуся, аби продовжити робити репортажі, розповідати ці важливі історії. Завдяки вам та фільмам ми можемо розповісти ці важливі історії, і ці люди отримають свій голос. І люди об'єднаються та продовжать робити свою роботу. Я думаю, що це може зробити цей світ кращим”, - сказала Степаненко зі сцени після вручення нагороди.
Своєю чергою Анастасія з Маріуполя наголосила: “Цей фільм був створений з ризиком для життя. Завдяки йому ми бачимо всю правду та реалії. Це дуже важливо для України, Європи та всього світу”.
Як повідомляв Укрінформ, уперше в історії українського кінематографа стрічка “20 днів у Маріуполі” режисера Мстислава Чернова здобула премію “Оскар”, перемігши в номінації “Найкращий документальний фільм”. Вона також претендувала на перемогу у номінації “Найкращий міжнародний повнометражний фільм”.
Фільм “20 днів у Маріуполі” створено у співпраці Associated Press та американських документалістів з Frontline. Матеріал було відзнято в перші дні облоги міста військами РФ. Це режисерський дебют воєнного кореспондента фотографа, відеографа та письменника Мстислава Чернова. До створення картини були залучені фотограф Євген Малолєтка та продюсер і журналіст Василіса Степаненко. За роботу в Маріуполівони отримали Пулітцерівську премію.
Окрім того, Малолетка, Чернов і Степаненко за серію журналістських матеріалів про облогу Маріуполя стали лауреатами Шевченківської премії.
Вперше фільм було показано на “Санденсі” - одному з головних фестивалів незалежного кіно у США - у секції World Cinema Documentary Competition. Він здобув приз глядацьких симпатій.
Українська прем'єра відбулася на фестивалі Docudays UA, де “20 днів у Маріуполі” став найкращим фільмом Національного конкурсу, а також володарем призу глядацьких симпатій.
Також картина отримала нагороди Міжнародного кінофестивалю у Клівленді (США), DocAviv (Ізраїль), Sheffield DocFest (Велика Британія), DocEdge (Нова Зеландія), Премій Cinema for Peace (Німеччина), Royal Television Society (Велика Британія).