Тобто людей з цих категорій можуть мобілізувати у вересні.
Мінсоцполітики також розробило нову постанову. Згідно з нею, особи, що утримують або доглядають за хворими рідними та близькими або такими, що мають інвалідність, не повинні зазначати у заяві до ТЦК та СП інформацію про відсутність інших працездатних членів сім'ї, а також подавати документи, що підтверджують неможливість здійснення догляду іншими членами сім’ї.
Таку інформацію зазначають лише військовозобов’язані, які здійснюють догляд за хворими батьками дружини. ТЦК СП перевірятимуть її за даними державних реєстрів, мовиться у повідомленні Уряду.
Крім того, військовозобов'язані, які мають батьків з інвалідністю І або II групи, більше не мають встановлювати факт здійснення догляду. За законодавством України, дорослі діти, які мають непрацездатних батьків, зобов'язані їх утримувати й мають право на відстрочку.
Для оформлення акту про встановлення факту здійснення постійного догляду, військовозобов'язаному більше не потрібно йти до ТЦК та СП. Акт можна буде отримати, звернувшись із заявою довільної форми до органів місцевого самоврядування та районних державних адміністрацій. Після подання заяви орган місцевого самоврядування має розглянути її протягом 10 календарних днів.
Якими будуть повістки у вересні
Закон про мобілізацію, що набув чинності у травні, передбачає вручення повісток у громадських місцях чи за адресою проживання, а також рекомендованим листом з описом вмісту. Така повістка вважатиметься отриманою, навіть якщо військовозобов'язаний не забрав її.
У постанові від 16 серпня Кабмін затвердив зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Оновлені повістки будуть роздруковані на бланку або сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників.
Постанова передбачає, що повістки, сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів (зокрема, роздруковані), та повістки, оформлені на бланку, матимуть однакову юридичну силу. Керівник ТЦК має засвідчити повістку особистим підписом та скріпити гербовою печаткою.
Повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, матиме кваліфікований електронний підпис керівника ТЦК, накладений у день її формування. Також повістка матиме QR-код, за яким можна перевірити її дійсність.
У разі коли резервіст або військовозобов’язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних (тобто до 16 липня, - ред.), повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов’язаним під час уточнення облікових даних,
– мовиться у постанові.
Повістка, сформована за допомогою електронного реєстру / Постанова КМУ
Повістка від керівника ТЦК / Постанова КМУ
Як розповів очільник управління інформаційних технологій Міноборони України Олег Берестовий в ефірі телемарафону "Єдині новини", повістку, сформовану з електронного реєстру, можна буде перевірити через застосунок "Резерв+".
Які нові дані будуть у "Резерв+"
У застосунку "Резерв+" також з'являться нові персональні дані – Кабмін ухвалив експериментальний проєкт з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Єдиний демографічний реєстр та відомча система Державної міграційної служби обмінюватимуться даними з "Оберегом" завдяки системі "Трембіта".
У реєстрі військовозобов'язаних з'являтимуться такі дані про чоловіків віком від 16 до 25 років:
- оцифрований образ обличчя;
- прізвище, ім'я, по батькові;
- дата народження;
- місце народження;
- стать;
- місце проживання та місцезнаходження;
- реквізити внутрішнього та закордонного паспорта (серія та/або номер, дата видачі, орган, який видав, термін дії);
- відомості про громадянство;
- номер запису в Демографічному реєстрі (за наявності);
- реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);
- дані про оформлення документів для виїзду за кордон на ПМП або про повернення в Україну.
Ця інформація в реєстрі "Оберіг" з'являтиметься і про чоловіків, що відбувають покарання.
Про чоловіків віком до 60 років "Оберіг" отримає такі дані:
- прізвище, ім'я, по батькові;
- дата народження;
- стать;
- місце проживання та місцезнаходження;
- реквізити внутрішнього або закордонного паспорта (серія та/або номер, дата видачі, орган, який видав, термін дії);
- номер запису в Демографічному реєстрі (за наявності);
- реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);
- відомості про оформлення документів для виїзду за кордон на ПМП або про повернення в Україну;
- відомості про дату останнього виїзду за межі України;
- відомості про смерть або оголошення особи померлою.
Чи будуть мобілізувати чоловіків віком від 18 до 25 років у вересні
Чинним законодавством вік, з якого можна мобілізувати, понижено з 27 до 25 років. Однак існували випадки мобілізації молодших чоловіків у таких випадках:
- коли чоловік пройшов строкову службу у мирний час;
- якщо чоловік закінчив вищий військовий навчальний заклад або військову кафедру та отримав певну військово-облікову спеціальність;
- у випадках, коли військово-лікарська комісія визнала чоловіка непридатним до строкової служби у мирний час, але придатним у воєнний час.
Про розгляд Верховною Радою відповідного законопроєкту повідомив нардеп Олексій Гончаренко. Нардеп послався на слова голови Верховної Ради Руслана Стефанчука про те, що законопроєкт розглянуть у вересні на першому засіданні.
Чи будуть мобілізовувати правоохоронців на пенсії
Правоохоронці зазвичай виходять на пенсію у віці 40 – 45 років, що робить можливою їхню мобілізацію до 60 років. Однак є думка, що поліцейських пенсіонерів не мобілізують.
Голова підкомітету з державної безпеки, оборони та оборонних інновацій Комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський назвав це питання маніпулятивним, повідомляло Українське радіо.
За словами депутата, жодних обмежень на мобілізацію громадян, які вийшли на пенсію після служби в правоохоронних органах у віці 40 – 45 років, немає. Усіх їх переводять зі спеціального обліку на загальний військовий облік.
Якщо поліцейський за станом здоров'я визнається придатним до військової служби, то він підлягає мобілізації на загальних засадах,
– сказав Веніславський.
Раніше речник Міноборони Дмитро Лазуткін казав, що державні службовці, які є військовозобов’язаними і не мають бронювання, підлягають мобілізації на загальних підставах.