Китайські вчені встановили рекорд бездротової передачі даних під водою
Китайські вчені встановили рекорд бездротової передачі даних під водою

Китайські вчені встановили рекорд бездротової передачі даних під водою

Група вчених та військових КНР провела випробування нової технології бездротового підводного зв'язку. Вчені завантажили на глибину 3000 метрів маленький мікрофон і отримали сигнали з корабля, що знаходиться на відстані 30 км. Швидкість передачі становила 4 кбіт/с. Розробка перевищує можливості протоколу JANUS, створеного для НАТО, максимальна дальність дії якого становить 28 км.

Наднизькі радіочастоти (СНЧ), що проникають крізь товщу води, використовуються для зв'язку з підводними човнами, але їхня ефективність вкрай низька: за хвилину можна передати лише кілька символів. Звукові хвилі набагато зручніші, але морське середовище створює занадто багато перешкод, щоб дані можна було передати таким чином на досить великі відстані.

Китайські інженери не перший рік проводять розробки підводного бездротового зв'язку. 2022 року вони провели випробування, передавши повідомлення з відстані 14 км зі швидкістю 3 кбіт/с. Новий пристрій, створений вченими із Сяменьського університету, перевершив ефективність як вітчизняні, так і натовські технології, пише SCMP.

Сучасний протокол акустичного зв'язку для підводних човнів НАТО було запроваджено у 2017 році. Згідно з офіційними даними, його радіус дії — 28 км, але на граничній дистанції частота акустичних хвиль падає до 900 Гц, що знижує обсяг інформації, що передається. Цей протокол JANUS ґрунтується на методі цифрової модуляції OFDM, який у Китаї вважають застарілим. Замість нього китайські фахівці вважають за краще використовувати технологію кодування HPW (Higher-Order Polarisation Weight), розроблену Huawei. Вона створена на базі так званого полярного коду, що не вимагає поділу даних, а необхідна апаратура споживає менше енергії та простіше.

У ході випробувань технології в Південно-Китайському морі вчені разом з військовими досягли передачі даних без перешкод на відстані 30 км на частотах від 400 до 8000 Гц. Метод був визнаний точним та стабільним.

Полярний код, який використовує явище поляризації каналу, був створений турецьким вченим Ердалом Аріканом і тепер широко застосовується в протоколі зв'язку 5G та споживчої електроніки. Професор Арікан отримав за неї у 2018 році спеціальну нагороду від засновника компанії Huawei Рена Женфея.

Підводні центри обробки даних поки не набули широкого поширення, але в них вже знайшли слабке місце. Вчені зі США та Японії  виявили , що звукові хвилі, спрямовані з відстані до шести метрів, можуть негативно впливати на роботу підводних дата-центрів.

Источник материала
loader
loader