«Польща почала передавати Україні ухилянтів». Огляд російської дезінформації за 21—27 жовтня 2024 року
«Польща почала передавати Україні ухилянтів». Огляд російської дезінформації за 21—27 жовтня 2024 року

«Польща почала передавати Україні ухилянтів». Огляд російської дезінформації за 21—27 жовтня 2024 року

Розповідаємо, про що брехала російська пропаганда минулого тижня.

З 24 лютого 2022 року «Детектор медіа» моніторить український сегмент соцмереж і кремлівські медіа та щоденно документує хроніку російської дезінформації про війну Росії проти України. Також ми робимо огляд фейків за тиждень ― читайте останні за 7—13 жовтня, 14—20 жовтня. Підсумковий текст про дезінформацію та її основні тенденції у 2023 році читайте тут.

З 21 по 27 жовтня 2024 року аналітики «Детектора медіа» задокументували 24 дезінформаційних вкиди. Зокрема, впродовж цього часу російські пропагандисти брехали, що перша шпальта шотландської газети The National містила заголовок «Зеленський провокує ядерну кризу», а харків’яни прагнуть референдуму щодо приєднання до Росії.

«Польща почала передавати Україні ухилянтів». Огляд російської дезінформації за 21—27 жовтня 2024 року - Фото 1

Фейк про обстріл «Хезболлою» Ізраїлю снарядами з підписом Зеленського

У польському проросійському телеграм-каналі поширювали інформацію, що «Хезболла» завдала удару по Ізраїлю снарядами, які нібито заздалегідь підписав президент України Володимир Зеленський. Так, уламок 155-міліметрового артилерійського снаряда, що знайшли на околицях ізраїльського міста Хайфа, нібито містить підпис Зеленського. У відповідному пропагандистському дописі посилалися на «місцеві ЗМІ», зокрема The Jerusalem Post.

Також там ішлося, що раніше Зеленський відвідав Скрентонський армійський боєприпасний завод у США, де оглянув роботу військово-промислового комплексу та закликав збільшити постачання боєприпасів в Україну. Як інформують пропагандисти, з цього заводу боєприпаси безпосередньо надходили на склад «Хезболли» чи були перепродані українською стороною.

«Польща почала передавати Україні ухилянтів». Огляд російської дезінформації за 21—27 жовтня 2024 року - Фото 2

Скриншот із польського проросійського телеграм-каналу

Проте насправді інформація, яку поширюють пропагандисти, є неправдивою. Президент України дійсно побував на боєприпасному заводі в місті Скрентон у вересні 2024 року під час візиту до США й залишив свій підпис на деяких снарядах. Однак вони не могли потрапити до «Хезболли», адже потужності заводу в Скрентоні повністю завантажені під потреби України.

Що стосується тези про «перепродаж снарядів українською стороною», то цьому теж немає жодних підтверджень. Ба більше, це якраз-таки вписується в спрямований на західну авдиторію російський пропагандистський наратив про «підтримку Україною терористичних організацій».

Зрештою, пропагандисти посилаються на медіа The Jerusalem Post, але ні на сайті видання, ні в його соціальних мережах не повідомляли про обстріл «Хезболлою» Ізраїлю снарядами з підписом Зеленського.

Дезінформація, що Польща почала передавати Україні ухилянтів

Російські пропагандистські ресурси стверджували, що Польща нібито почала передавати Україні її громадян, які «втекли від мобілізації». Перший такий випадок буцімто вже трапився в середині жовтня 2024 року ― польська поліція затримала українця та відправила його до українського кордону під конвоєм. Коментуючи це, пропагандисти пишуть, що тепер українським чоловікам доведеться втікати до Румунії та Угорщини, адже «звідти поки що немає видачі».

Насправді затримання українця польськими поліціянтами та привезення його під конвоєм до українського кордону стосується не ухилення від мобілізації, а порушення польських законів. Чоловік не виконав рішення польських правоохоронних органів про повернення в Україну, яке йому вручили раніше через «підозру в сприянні незаконному переправленню іноземців через територію Польщі до Німеччини». Зрештою, в офіційних джерелах не підтверджують звинувачення українця саме в мобілізаційних причинах депортації.

Росія регулярно поширює фейки про «депортацію українців із країн ЄС». Проте насправді станом на жовтень 2024 року жоден уряд ЄС не запровадив політики повернення громадян України через мобілізацію. Також дещо раніше єврокомісарка з внутрішніх справ Ілва Йоханссон в інтервʼю українській службі «Радіо Свобода» сказала, що депортація українців призовного віку суперечить Директиві про тимчасовий захист, яка регулює статус біженців у ЄС.

Фейковий заголовок про Зеленського в газеті The National

Ще російські пропагандистські джерела поширювали фото нібито першої шпальти шотландської газети The National, яка містила заголовок «Зеленський провокує ядерну кризу». А в підзаголовку цього випуску газети нібито стояло питання: «Чому план перемоги Зеленського становить загрозу ядерній безпеці всього світу?».

«Польща почала передавати Україні ухилянтів». Огляд російської дезінформації за 21—27 жовтня 2024 року - Фото 3  

Скриншот пропагандистського допису. Джерело: StopFake

Однак правда полягає в тому, що The National не випускала такого матеріалу ― пропагандисти відредагували заголовок і змінили фото на першій сторінці шотландської газети випуску за 18 жовтня 2024 року.

The National у соцмережі X публікувала, який вигляд насправді мала перша шпальта цього випуску газети. Там немає жодних новин про Зеленського чи ядерну безпеку. Натомість у заголовку йдеться про урочисте прощання з колишнім шотландським прем’єром Алексом Салмондом, який помер від серцевого нападу 12 жовтня 2024 року.

«Польща почала передавати Україні ухилянтів». Огляд російської дезінформації за 21—27 жовтня 2024 року - Фото 4

Оригінальна перша сторінка The National за 18 жовтня. Джерело: сторінка The National у соцмережі X

Цей фейк є реакцією російської пропаганди на оприлюднення президентом України Плану перемоги та його словами про те, що гарантією безпеки для України могла б бути або ядерна зброя (від якої держава відмовилася в 1996 році), або членство в НАТО. Попри те, що згодом Зеленський уточнив, що Україна не розробляє та не планує відновлювати ядерну зброю, той же Путін встиг звинуватити Україну в провокаціях. Водночас саме Росія регулярно використовує ядерний шантаж як інструмент зовнішньої політики.

Брехня про те, що харків’яни бажають референдуму щодо приєднання до Росії

Пропагандистські ресурси поширювали інформацію, що жителі Харківської області нібито підтримують референдум про приєднання до Росії, а харківська влада буцімто вже схвалила проведення такого волевиявлення. Як пишуть пропагандисти, харківʼяни «регулярно звертаються з подібними запитами до місцевої адміністрації». Зрештою, у відповідних дописах додають, мовляв, «голова військово-цивільної адміністрації Харківської області» Віталій Ганчев сказав, що стоїть на боці жителів із цього питання.

Насправді ця інформація є фейковою. Віталій Ганчев ― самопроголошений «голова» так званої «російської адміністрації Харківської області». Ця «адміністрація» є окупаційною та була створена на території України всупереч нормам міжнародного права, а тому не має легітимної влади й права представляти інтереси жителів Харківської області.

Згідно з публікаціями російських медіа, запит на «проведення референдуму» виник під час зустрічі Ганчева з жителями села Гракове Харківської області, яке зараз перебуває в окупованій частині Харківщини. Тут варто сказати, що через загрозу репресій люди, які перебувають під російською окупацією, не можуть вільно висловлювати свою думку, якщо вона суперечить російській пропаганді.

Станом на кінець жовтня законним головою Харківської обласної військової адміністрації є Олег Синєгубов, а переважна більшість населення Харківщини не вимагає від адміністрації проведення референдуму про приєднання до Росії.

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки пишуть, що слова Ганчева про «референдум» ― це спроба медійно заглушити ефект від успішної операції ЗСУ поблизу села Липці на півночі області. Напередодні бійці спецпідрозділів ГУР МО Kraken, «Артан» й Іноземного легіону спільно з 13-ю бригадою «Хартія» Нацгвардії України зачистили 400 гектарів лісового масиву, ліквідували та взяли в полон бійців противника.

Показово, що навіть у 2022 році, коли російська армія контролювала понад 20% Харківської області, окупанти не займалися підготовкою до «голосування» за зразком Херсонської та Запорізької областей. Тоді вони обмежилися словами Ганчева про те, що «референдум не на часі».

Ілюстрація на головній та інфографіка: Наталія Лобач

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги по теме
пропаганда
Источник материала
loader
loader