Гормони стресу: кортизол, пролактин та адреналін
Гормони стресу: кортизол, пролактин та адреналін

Гормони стресу: кортизол, пролактин та адреналін

  1. Які гормони виділяються під час стресу? Кортизол

  2. Пролактин

  3. Адреналін і норадреналін

  4. Як перевірити рівень гормонів стресу в організмі?

  5. Як можна знизити гормон стресу?

Вступ

На жаль, стрес — невідʼємна частина сучасного життя кожного з нас. Коли ми стикаємось зі складними ситуаціями, організм запускає природний механізм захисту, при якому відбувається виділення певних гормонів. Їх називають «гормонами стресу» і вони як допомагають нам зібратись, так можуть і призводити до негативних наслідків за умови підвищеного рівня тривалий час. Щоб не допустити шкоди для здоровʼя, важливо регулярно перевіряти рівень гормону стресу. У медичній лабораторії ДІЛА ви можете обрати аналіз на кортизол, щоб контролювати цей показник та уникнути негативних наслідків.

Які гормони виділяються під час стресу?

При стресових ситуаціях в організмі активується гіпоталамо-гіпофізарно-наднирникова система, що призводить до вироблення кількох гормонів.

Який гормон виділяється під час стресу? В першу чергу, гормон стресу – це кортизол, а також пролактин, адреналін і норадреналін. Вони впливають на серцевий ритм, обмін речовин, імунітет та багато інших систем організму, дозволяючи нам ефективно реагувати на небезпеку.

Кортизол

Кортизол – гормон стресу, що виробляється наднирниками під час хронічного стресу. Він мобілізує енергетичні резерви за рахунок впливу на вуглеводний обмін: підвищує рівень глюкози в крові та пригнічує менш важливі функції, щоб зосередитися на виживанні. При тривалому підвищенні гормон стресу кортизол може мати негативний вплив на організм, а саме спричиняти збільшення ваги, зниження імунітету та підвищення ризику розвитку серцевих захворювань.

Пролактин

Загалом пролактин асоціюється з регулюванням лактації, але під час стресу його рівень також може збільшуватися. Він взаємодіє з кортизолом, впливаючи на емоційний стан та імунну систему. Високий рівень пролактину може викликати роздратованість, зміну настрою і навіть депресію. Відомо, що гормон стресу пролактин може підвищуватись у відповідь на фізичний чи емоційний стрес, впливаючи на репродуктивну функцію, адже його тривале підвищення призводить до порушень менструального циклу та проблем із зачаттям, а також має вплив на інші системи організму.

Адреналін і норадреналін

Адреналін і норадреналін, відомі також як гормони «бий, завмри або тікай». Ця реакція обумовлена еволюційно і дозволила людям вижити, тож вона дісталася нам у спадок від наших прапрапращурів. Гормони виділяються наднирниками в момент гострого стресу. Адреналін стимулює серцебиття, розширює зіниці, збільшує потік крові до м’язів, а норадреналін посилює кровообіг і забезпечує підвищення рівня глюкози в крові. Вони працюють разом, щоб організм міг швидко реагувати на загрозу, але їх надмірне виділення може призвести до розвитку тривожних станів (за панічні атаки також несе відповідальність саме адреналін), підвищеного тиску та інших проблем зі здоровʼям.

Як перевірити рівень гормонів стресу в організмі?

Визначити рівень гормонів стресу можна за допомогою лабораторних досліджень крові, слини або сечі. Зазвичай перевіряють рівень кортизолу та пролактину, а також додатково адреналіну та норадреналіну. Для більш точної діагностики лікарі можуть рекомендувати проводити аналізи в певний час доби, адже рівень кортизолу, наприклад, змінюється протягом дня і найвища його концентрація спостерігається близько 6 ранку, що дозволяє нам прокидатися, а найнижча – приблизно в 9 вечора, що поступово знижує нашу активність і готує організм до сну.

Як можна знизити гормон стресу?

Чарівної пігулки, яка б могла повпливати на стресові гормони, немає. Але є, так би мовити, природні шляхи, які дозволяють швидше «утилізувати» гормони стресу. До основних належать:

  • фізична активність – спорт допомагає організму виділяти ендорфіни, які знижують рівень кортизолу та адреналіну. Навіть помірна активність, як-от прогулянка або йога, може значно покращити самопочуття;

  • медитації, дихальні практики та методи прогресивної м’язової релаксації – допомагають активувати вагус і задіяти парасимпатичну нервову систему, що призводить до заспокоєння;

  • збалансоване харчування – вживання продуктів, багатих на вітаміни групи B, магній та антиоксиданти, сприяє більшій витривалості нервової системи до стресових чинників та підтримує енергетичний баланс організму;

  • повноцінний сон – допомагає відновити енергетичні ресурси та знизити рівень кортизолу. Рекомендується спати 7-9 годин на добу для підтримки загального здоров’я;

  • спілкування з рідними, близькими та друзями;

  • консультації з психологом або психотерапевтом – найбільш дієвий метод подолання стресу, що допоможе краще справлятися з ним та уникати негативних наслідків.

Заключні думки

Гормони стресу відіграють важливу роль у підтримці фізичної та психологічної реакції організму на небезпеку. Однак їх хронічно підвищений рівень може призводити до проблем зі здоровʼям. Дуже важливо регулярно перевіряти кортизол, пролактин, адреналін та норадреналін, щоб контролювати їх рівень і підтримувати організм у балансі. Дотримуючись здорового способу життя, регулярної фізичної активності та практик релаксації ми можемо знизити рівень гормонів стресу та покращити загальне самопочуття.

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Источник материала
loader
loader