Вчені б'ють на сполох: Земля повторює небезпечний цикл, що призвів до льодовикового періоду
Вчені б'ють на сполох: Земля повторює небезпечний цикл, що призвів до льодовикового періоду

Вчені б'ють на сполох: Земля повторює небезпечний цикл, що призвів до льодовикового періоду

Повідомляє 24 Канал з посиланням на Live Science. Вчені зауважили, що глобальне потепління у минулому призвело до того, що Голландське, Ісландське та Норвезьке моря різко охололи, в той час, як навколишні океани стали теплішими.

Чи може Земля знову опинитися в льодовиковому періоді

Вченні вважають, що Земля може повторити той сценарій, адже температура продовжує зростати та наближається до рівнів, які були перед останнім льодовиковим періодом.

Наше дослідження справді викликає занепокоєння щодо того, до чого ми можемо рухатися,
– зазначив автор дослідження Мохамед Езат, доцент і палеоокеанограф Арктичного університету Норвегії.

Останній міжльодовиковий період, що тривав від 130 000 до 115 000 років тому, став відносно теплим етапом в історії Землі, розташованим між двома льодовиковими періодами. Для нього були характерні вищі температури, підвищений рівень моря та менші крижані покриви порівняно із сучасними.

Кліматологи попереджають, що, якщо країни не скоротять викиди парникових газів, ми можемо знову опинитися в умовах, схожих на ті, що були під час цього міжльодовикового періоду.

"Період часу, який ми досліджували, останній міжльодовиковий період, є цікавим і дуже своєчасним для вивчення. Ми виявили, що приблизно 128 000 років тому посилене танення арктичного морського льоду мало значний вплив на зміну циркуляції в північних морях", – розповів Езат.

Ці течії є важливими елементами ширшої системи течій Атлантичного океану, відомої як Атлантична меридіональна обертальна циркуляція (AMOC), яка включає Гольфстрім. AMOC забезпечує зігрівання Північної півкулі і діє як гігантський конвеєр, коли теплі води з Південної півкулі рухаються на північ по поверхні океану, охолоджуються і занурюються на дно в Північній Атлантиці, після чого повертаються на південь.

У чому небезпека танення льоду в Арктиці

Танення арктичного льоду може значно вплинути на цю циркуляцію, оскільки прісна вода розбавляє поверхневі води, перешкоджаючи їхньому зануренню та утворенню глибинних течій. Дослідження показують, що AMOC вже сповільнюється і може зупинитися повністю в найближчі десятиліття.

Супутникові спостереження показують різке скорочення арктичного морського льоду за останні 40 років, і, за прогнозами, літо без льоду, ймовірно, закріпиться до 2050 року.

"Це надсилає ще одне нагадування про те, що клімат нашої планети – це крихка рівновага, і що кліматичні дії є надзвичайною ситуацією. Ми знаємо, що серйозне ослаблення AMOC малоймовірне, і якщо це станеться, це матиме серйозні наслідки для високоширотних регіонів і за їх межами", – резюмував Езат.

Источник материала
loader
loader